Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
136
 

Peri masalının içinde bir yaşam

Peri masalının içinde bir yaşam
 

Fotoğraf: Amund Oksavik - Aukra, Norveç


Bir ülke düşleyin...

Sabah gözünü açıyorsun pırıl pırıl bir hava, hem de sanılanın aksine yağmur yağdığında bile pırıl pırıl.

Kutucuk ahşap evlerden birinde kalıyorsun, verandaya çıkıp şöyle bir derin nefes aldığında oksijen ciğerlerini aşıp tüm vücudunu sarıyor.

İnsanların tütsülenmiş somon ya da salamura uskumru ile güne başlamasına istemsiz bir tepki geliştirirken, baldan tatlı kahverengi peyniri kolaylıkla kabul ediyorsun. Peynir diyorlar ama tadı karamele benziyor ne de olsa, tam damak tadına uygun.

Kahvaltıdan sonra temiz havanın tadını ara öğün yapasın geliyor, yürüyüşe çıkıyorsun. Her yer dağ, taş, orman! Sağında fiyort manzarası, solunda ormanın güzelliği arasında kalmış nereden gideceğine karar veremiyorsun. 

Doğaya serpilmiş rengini doğadan alan ahşap evler, heybetli dağları ve bir durgun bir dalgalı deniziyle fiyort manzarası, yeşilin her tonunu çıplak gözle gördüğün ormanlar, cıvıldayan çeşit çeşit kuşlar derken bir tablonun içine düştüğün hissi geçiyor. Ta ki orman tarafından zıplayarak üç geyik yavrusu geçene kadar.

İşte o zaman biliyorsun ki; Norveç'tesin. Yeryüzüne kurulmuş peri masalının içinde!

Eve dönüyorsun, yüzünde kocaman bir gülümseme, kalbin sıcacık. Ülkenin soğuğuna inat, her an gördüklerin ısıtmaya yetiyor kalbini.

Gün bitmiyor. Güneş kendini göstermediğinde bile orada ve aydınlatmaya yetiyor. 

Anlıyorsun insanlar neden mutlu. Çünkü bu ülke huzur dolu. Dopdolu. Huzur mutluluğun ön şartı değil de ne, bunu anlıyor, sorguluyorsun.

Sonunda gece oluyor. Bu herkese nasip olur muydu bilmiyorum ama bana oldu. Hayatımın en mucizevi anlarından birini yaşadım bu sefer Norveç'te: Kuzey ışıkları dans ettiler gökyüzünde!

Peri masalının finali, gökyüzünde dans eden yeşil ve mor ışıkların yüzde bıraktığı devasa bir gülüş ve hatta kahkahayla yazılıyor...

Yaratılmışların güzelliklerini çeşit çeşit görüyorsun Norveç'te. İyi bir çocuk olursan belki kuzey ışıklarını bile görebilirsin!

Aşkla,
S. 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mutlaka benim blog sayfama da bekliyorum, belki de hayatınız boyunca duymadığınız güzelliklerle tanışmanız için...

ErkanArkut 
 02.05.2016 22:26
Cevap :
Mutlaka bakacağım. Aşkla kalın!  09.05.2016 9:29
 

Her şey Allah aşkıyla bakınca çok güzel, tüm bu güzellikleri Allah yaratıyor. İman dolu bir kalp baktığı her güzellikten müthiş bir zevk alıyor. Tabii asıl muhteşem zenginlik cennette. Allah kimbilir ne güzellikler saklamış cennete, buradaki sadece çok küçük bir kısmı. Bir de Norveç, İsveç gibi ülkeler depresyonun ve intiharın en yoğun olduğu ülkeler. İmansız olunduğunda cennet gibi ortam da olsa işte böyle kalp sıkılıyor. Saygılar

ErkanArkut 
 02.05.2016 22:25
Cevap :
Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim :) Sadece bir genel geçer yargıyı düzeltmek isterim sayenizde. İnsanlar gerçekten mutlu, intihar vakaları, çoğunlukla o bölgelere dışarıdan giden yabancı kişilerde görülmekteymiş. Bunu da vesilenizle paylaşmış olayım. Aşkla kalın!  09.05.2016 9:28
 

Kim bilir,göğün kocaman incileri de izleniyordur muhakkak.Yaratılışın tüm öğelerinden güzellikler fışkırır devamlı,ama akıl gözüyle görebilenler farkeder görülmesi zor olan bu güzellikleri.Ne şanslısınız!Sağlık ve mutluluk içinde kalınız Selin hanım.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 02.05.2016 21:49
Cevap :
Dilerim herkes görür o güzellikleri, ya da zaten olan güzellikleri görmeye başlarlar. Teşekkür ederim yazdığınız güzel şeyler için :) Aşkla kalın!  09.05.2016 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 732
Kayıt tarihi
: 10.08.15
 
 

"İletişimci falan filan..." idi, seneler boyu instagram sayfamdaki açıklama. Sonra güzel insanlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster