Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1337
 

Petkim satışı başarısızlık mı, başarı mı?

Petkim... Türkiye'nin en değerli 7 şirketinden biri. Dünyaca ünlü bir marka. Devletin en temel hazinelerinden biri.

İşte böylesine önemli bir şirketin yüzde 51'lik kısmı Kazak ağırlıklı bir konsorsiyuma 2 milyar 50 milyon dolara satıldı. Peki sizce bu satış karlı bir satış mı, yoksa devlet bu satıştan zarar mı etti?

Eminim birçok kişi Petkim'in bir devlet hazinesi olması itibariyle satışına şiddetle karşı çıkıyor. Hatta bunu eleştiren kesim devlet hazinelerinin peyderpey yabancılara satıldığını söylüyorlar. Çok da kızgınlar.

Bu satışın karlı mı yoksa zararına bir satış mı olduğunu gözünüzde canlandırabilmeniz için bir bilgi vereyim.

Türkiye'nin en büyük petrokimya üreticisi Petkim 2005 yılını 98.55 milyon YTL zararla kapattıktan sonra 2006 yılında 57.99 milyon YTL (41.42 milyon dolar) net kar elde etmişti.

Şimdi bu kısa ve önemli bilgi sonrası aklınızdaki soruyu kendinize bir daha sorun.
Yıllık olarak yaklaşık 42 milyon dolar kar elde eden bir markanın yüzde 51'lik hissesinin 2 milyar dolara satışı ticaret açısından nasıl karşılanır? Ya da şöyle soralım isterseniz. Bir şirketiniz var ve yıllık olarak 42 bin YTL kar elde ediyor. Oysa size bir yatırımcı geliyor ve diyor ki; bana şirketini sat. Sana vereceğim para 2 milyon YTL. Siz bu şirketi satar mısınız yoksa yıllık 42 bin YTL kar ile devam mı ederdiniz? Üstelik alacağınız para ile yeni yatırımlar yapma şansınızın da ne kadar yüksek olduğunu unutmayın.

Ben ülke hazinelerinin satışına karşı çıkanlardanım. Ancak böylesine büyük milli bir servet son 10 yılda büyük zararlar uğramışken ve sadece geçen yıl ancak 42 milyon dolar kar elde edebilmişse, 2 milyar dolara satışı bence başarıdır. Üstelik kalan yüzde 49'luk hisse de yine devlete aittir.

Ekonomimizin son dönemlerde istikrara kavuşmuş olduğunu gerek yurtdışı, gerekse yurtiçinden pek çok piyasa uzmanı söylüyor. İşsizlik hala sorun olmaya devam etmesine karşın, piyasa 2000 yılı öncesi ile mukayese edilemeyecek oranda aktif durumda.

Hükümetin icraatlarını ne kadar eleştirirsek eleştirelim bir takım gerçekleri görmezden gelemeyiz. Devlete ait pekçok şirket satıldı, bu doğru. Ama şunu da düşünmek gerekiyor. Satılan bu markalar eleştirdiğimiz bu hükümet öncesinde bu kadar değerli miydi? O dönemlerde de pekçok markanın satışı gündeme gelmiş ancak bir türlü satılamamıştı. Neden? Çünkü kimse bu kadar zarar eden şirketlere büyük miktarlarda para ödemiyor, herkes ucuza kapatmaya çalışıyordu. Şimdi en azından satışlar ciddi rakamlar karşılığında yapılıyor.

Ben başta da söylediğim gibi devlet markalarının satılmasına karşı çıkanlardanım. Ama körü körüne bunu yapmıyorum. Eğer satılacak bir marka için çok güzel bir teklif almışsanız bence bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Elbette şunu da söylemek gerekiyor. Petkim gibi bir marka yaratmamızın da büyük önemi var.
Parayı alıp olur olmaz yerlere harcamak değil, aldığınız parayı olumlu bir şekilde kullanmak ve sattığınız markanın alternatifini oluşturmak çok ama çok büyük önem taşıyor.

Umarım hükümet alacağı bu paraları olumlu bir şekilde kullanır.
Petkim'in satışının hayırlı olmasını diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz kurtuluş savaşını neden yaptık? Limanlarımızı korumak için, o zaman silah ile alamamışlardı, şiçmdi parayla satıyoruz. Kİme? Biri yahudi cemaatlewri başkanı, diğeri Ermenistan, soykırımın tanınması için herşeyi yapan bir Ermeni asıllı Rus vatandaşına. kar eden kuruluş neden satılır? Kar etmeyen satılır. Alınan para ile yatırım yapılacak diyorsun, memlekette 5 yıldan beri bir fabrika bile açılmadığını bilmiyormusun. Telek, şişe cam, sümerbank ayakkabı fabrikaları kapandı. Ayakkabı bile büyük oran da çinden ithal ediliyor. Dışardan borç alınıyor, yol, hastane, postane binası, Toki binaları yapılıyor. Bunlar aç olan insanların, işsisizliğin gitikçe arttığı toplumdaki insanların yarasına merhem olmaz.

stilwater 
 14.07.2007 15:17
 

Miras yediler gibi bu ülkenin değerleri yok pahasına satılıyor oysa Cumhuriyetimizin ilk yıllarında o yoksulluk içinde özveri ile kurulan bu tesisler sonraları iktidarlar tarafından oy deposu olarak görüldü zarara uğratıldı bunun vebalini çekmelerini diliyorum . Bir cep telefonu operötürü lisansı için birtek dikili direği olmayan lisans için 2 milyar 500 milyon dolar ödendi ama diğer özelleştirmeler arsa bedeline içindeki makana parkının hurda bedeline satıldılar Petkim de bunlardan biri buna kahroluyorum YAZIKTIR YAZIK İyi günler dilerim

Ersen Gürpınar 
 05.07.2007 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2746
Kayıt tarihi
: 09.04.07
 
 

On yıldan fazla süredir reklam ve halkla ilişkiler sektörü ile internet ortamında medya sektöründe h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster