Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
16475
 

Pisagor' un bardağı

Pisagor' un bardağı
 

Sisamlı Pisagor, M.Ö. 580 - M.Ö. 500 tarihleri arasında yaşamış olan Yunan filozof ve matematikçidir. Ünlü düşünürün buluşu olan ilginç bir bardak vardır.

Pisagor’un bardağının çok önemli ve anlamlı bir özelliği bulunmaktadır:

İçine koyduğumuz suyun, bardağın ortasındaki çıkıntının seviyesini geçmesiyle birlikte bardağın altındaki deliklerden su akmaya başlamaktadır. Bu bardakla herhangi bir içecek içebilmeniz için en fazla bu yükseltinin seviyesinde doldurmamız gerekmekte. Bardağın içinde bir yükselti bulunuyor. Herhangi bir içeceği bu bardakla içebilmeniz için doldururken seviyesinin yükseltiyi aşmamasına dikkat etmek zorundasınız. Aksi halde içine boşalttığınız sıvı, bardağın altındaki delikten akıp gidiyor.

Düşünür Pisagor, bu buluşuyla "aza kanaat getirmeyen, çoğu bulamaz" sözünü belirtmek istemiş ve açgözlü kişilere uyarıda bulunmuştur.

Bu bardağın diğer adı da Kendini bil bardağıdır!

“Başkalarının yanlışlıkları ve kötülükleri ile uğraşarak ruhunu karartma. Düzeltilmesi gereken biricik insan sensin. ” der Emerson.

Nitsche der ki “Kendini yenebildin mi? İsteklerine hâkim misin? Faziletlerinin efendisi misin?” sorularına evet diyebilirsen gerçek bir insansın.

Kendinizi idrak ederek, benliğinizi yüceltiniz!

Berk Yüksel

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bende bu bardağı arıyordum teşekkürler. Adalet kabı diye bir ismi olduğunu hatırılıyorum

engin k 
 09.03.2011 1:32
 

Daha önce duymuştum böyle bir bardağın varlığını, ancak detaylı bilgim yoktu. Genel Kültüre katkınız için sağolun :)

Nazan Köseoğlu 
 27.04.2007 16:33
 

Kişi vardır… Kendini aynada görür, beğenmez, güzelleşmeyi kafasının dışını süslemek zanneder kuaföre, berbere gider… Kişi vardır… Aynaya bakar, eksiklerini görür, güzelleşmek için doğruca kütüphaneye gider… Kişi vardır, Başkasını düzeltmek adına onlarla kavga etmekten kendisi ile kavgaya zaman bulamaz... Kişi vardır… Erdemli olmak için her daim kendisi ile savaş halindedir… Kişi vardır, ezilmiştir, horlanmıştır, acıtacak, ezecek birilerini arar… Kişi vardır, sevilmiştir, sevecek, hizmet edecek birilerini arar… Kişi vardır bilir ki; Erdem bir savaştır, bu savaşta gönüllü askerlik yapılmalıdır. Kişi O dur ki; erdemi, insanlığa hizmeti sözlerin değil, eylemlerin yaptığını bilir. Elinize sağlık. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 27.04.2007 16:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 241
Toplam yorum
: 421
Toplam mesaj
: 122
Ort. okunma sayısı
: 32215
Kayıt tarihi
: 09.03.07
 
 

21 Aralık 1973, Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisansını “İşletme” alanında yapmıştır. Araşt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster