Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
3456
 

POS lu kredi kartı tefecileri türedi

POS lu kredi kartı tefecileri türedi
 

Plastik hayatlar çok çabuk kırılabiliyor


Internette, “Kart borcunuzu taksitlendiriyoruz” sloganı ile yola çıkıp çeşitli isimler altında siteler kuran ve mail zincirleri ile müşteri toplayan bir dünya sanal tefeci türemiş durumda.

Hepimiz kredi kartı mağdurlarının yaşadıkları dramlara şahit olduk. Kimbilir belki kendimiz de kredi kartı mağduru olduk;

“Kaybettim ! Her şeyimi kaybettim. Faizlerle birlikte gün geçtikçe borç katlandı. Asgari tutarı ödeyemez hale geldim. Ama buna rağmen hala kartlar geldikçe robot gibi mağazalara girip alışveriş yapıyordum. Dışarı çıkınca “Ben ne yaptım!” diye ağlıyordum”.

“Önce bir kartla başladım . Daha sonra ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz arttıkça kredi kartı sayısı da arttı. Son olarak 18 farklı bankanın kredi kartını cebimde gezdirdiğimi hatırlıyorum”.

“Birçok taksite girdim. Üç tane ev için kooparatiflere yazıldım. Araba, çocukların ihtiyaçları derken, kredi kartlarının limitleri birer birer dolmaya başladı. Var gücümle ödemeye çalışıyordum ama bir türlü yetişemiyordum. Sonrası da bu işte! Elimdeki her şey gitti. Hepsine haciz geldi. Afedersiniz ama donumuza kadar aldılar .Ve hala 25 bin ytl borçum var”

Feryad eden kredi kart mağdurları mı yoksa kredi kartlarını sorgusuz sualsiz veren bankalar mı asıl suçlu?

Kredi kartı sorunu ve kart mağdurlarının feryatları , günlerce tartışıldı. Bankalara bu konuda sınırlama getiren yasa bile çıktı.

Çözüm oldu mu? Hayır... Yine kredi kartı borcu yüzünden mağdur olmuş pek çok insan var. Kartın faizine bile yetişemeyen insanların evi barkı dağılıyor, icralar, hacizler peşpeşe geliyor, maaşlarına emekli ikramiyelerine el konuluyor. Kimileri hiç kimseye bildirmeden adres değiştiriyor, kimlik değiştiriyor, yaşadığı şehri terk ediyor, köye göçüyor veya bulduğu ilk fırsatta bir şekilde yurtdışına kaçıyor. Bir yandanda kredi kartı borcu katlandıkça katlanıyor.

Son günlerde kredi kartı mağduriyetini fırsat bilen “POS lu kredi kartı tefecileri” türedi.

Tefeciler kredi kart faizi sonucu ödeme zorluğu çeken vatandaşın durumundan faydalanıyor.

“Allah tefecilerin elinde düşürmesin” derler , bu defa da teknoloji ile birlikte tefeciler de yeni dünyaya ayak uydurmuş. Bir kısmı sahte faktoring tabelası altında işlem yaparken, bir kısmı da kart borçluları için “Sanal tefecilik” yapmaya başlamış.

Sanal tefecilik sistemi kredi kart borçları üzerine işliyor. Bazı banka kartlarında yıllık maliyeti yüzde 70-80’i aşan kredi kart faizleri sonucu ödeme zorluğu çeken vatandaşların durumundan faydalanıyormuş.

Sanal tefeciler, önce kendisine başvuranların kredi kart borcunu nakit olarak ödüyor, arkasından kontür satışı veya internetten her hangi bir alış veriş yapmış gibi , bankaya ödenen meblağı ve üzerine % 25-30 faizini de koyup 12 taksitte pos makinasında kartınızdan çekiyor.

Alan razı , satan razı hesabı mağdurlar da % 80 lere varan banka faizi yerine POS Makinalı bu sanal tefecileri tercih etmeye başlamış.

Madalyonun tersi olan bankacılar bu durumu nasıl engelleyecek bilinmez ama tüketim çılgınlığı ve sistem, kredi kartı mağdurları ürettiği müddetçe, sistemin deliklerini kullanan çok açıkgöz çıkacaktır.

Olan her bir durumda borçlu kart mağduruna oluyor.

Bankalara bu kadar yüksek faiz ödememek ve bu sanal tefecilerin eline düşmemek için “aman kredi kart harcamalarınıza dikkat”. derim.

Plastik hayatlar çok çabuk kırılabiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vatandaşın yapacağı bir şey yok, denizde yılan bir tane değil onlarca. Diyelim borcunu kapatmak için tüketici kredisi çekecek. Bundan 5-6 yıl önce çok cüzi bir miktar masraf olarak kesilirdi. 2000 liranın 25 lirası kesilmişti. Bugün ihtiyaç kredisi alsanız 1000 liraya 175 lira kesiyorlar. Vatandaş tefeciler arasından tercih yapacak. Emlak satıcısı görünümlü tefeci, oto galarici görünümlü tefeci, banka görünümlü tefeci ve sizin yazdığınız türdeki tefeci. Tercih vatandaşa kalmış. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 28.07.2008 20:41
Cevap :
aman aman, tefecinin adı bile kötü, parayla insan kandıran vicdansızlar topluluğu,teşekkürler yorum için  28.07.2008 22:27
 

Ama yazacaklarım yorum kutusuna sışmayınca ben de .... (Devamı: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=122000 adresinde)

Murat SEVGİ 
 26.07.2008 17:12
Cevap :
:))Röportajın sonundaki sahneyi hayal edebildim:) sevgiler  27.07.2008 22:35
 

İhtiyaçlar artmıyor ama istekler çığ gibi büyüyor, isteklerimiz ve ihtiyaçlarımızı karıştırdığımız sürece, tefeciler de olacak, mağdurlarda.. Elinize sağlık önerdim yazınızı

Ali Gülcü 
 26.07.2008 12:06
Cevap :
Sn.Ali Bey, Sistemde kokuşmuşluklar o kadar fazla ki, herkes açık arıyor delmek için. Yazımı yorumladığınız ve önerdiğiniz için teşekkür ederim. Biz, siz bu kredi kartı problemini biliyoruz ve dikkat ediyoruz ancak bu kartlı harcamalara kendini kaptırmış çok bilinçsiz insan var. Sevgiler  26.07.2008 13:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2284
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster