Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
494
 

Post-James Bond filmlerindeki kadın-erkek figürinleri

Post-James Bond filmlerindeki kadın-erkek figürinleri
 

imdb.


Post-James Bond dizisi ile, Sean Connery ve Roger Moore ertesi çekilen, Pierce Brosnan ve Daniel Craig filmlerini kastediyoruz.

Kadın-erkek figürinleri ile, başta figürcük (idol) kılınan klişeleri, ardından peşpeşe gelen 2 dönemde değişen ve putperestçe birbirinden farklı kılınan imajları kastediyoruz.

Birinci dönem filmlerinde kadın, bir seks objesidir ve edilgendir. İkinci dönem filmlerde ise, kadın etkindir ve eyleme katılır. Bu, durumu daha olumlu yapmaz, daha olumsuz yapar, ayrı konu.

Burada temel bir ayrım var:

Birinci dönem Bond filmleri, tümüyle Soğuk Savaş klişelerine uygundur. İkinci dönem Bond filmleri, tümüyle 11 Eylül 2001 sendromuna uygundur.

İkinci dönem Bond filmlerinin temel özelliği, en erkek Bond’u Bond yapan nitelikleri sınamasıdır: İhanete uğrayıp hain sayılması, aşık olup mesleği bırakmaya karar vermesi, vb, vd. Kadınlar ise, MI5 (6, 7, vd) başkanı olurlar.

Ancak, bunlar da birer klişedir. Öyle olmayabilirdi ama öyle.

Bunu seyirci mi istiyor, rahmetli otantik yapımcının mirasçıları mı, orası biraz karışık.

Bizi ilgilendiren konu şu:

Nasıl ki Osmanlı’da anaerkeil yaşlı gerontokrat evkadını (konağı yöneten büyükanne) ile Hürrem Sultan arasındaki iktidar farkı nitel değil, nicel iken; Bond filmlerinde de, kadının her 2 rolünde, nitel olarak değişen bir şey yoktur.

Eğer tarih böyle olmasaydı, sorun olmayabilirdi ama değil. Luxemburg’dan bu yana, bu konuda karşıt ve fiili, muazzam bir kadın literatürü var, belki hepsi negasyon ama var, yani birikimli tarihte somut olarak kesinlikle işlevseller. Ötekiler ise, bir anlam taşımıyor, çünkü kadına bir mücadele önermiyor, bir çıkış yolu göstermiyor, egemen sınıfla işbirlikçilik öneriyor.

Oysa, Bond’un kadınları olduğu yerde kalıp, yarım tur dönüşüyor yalnızca ve vardıkları yer aynı: Erkek köleliği. Trevanian’ın taa 1970’lerde imlediği üzere, Dünya’nın tüm derin devletlerinin başında kadınların olması, kadınları yalnızca aşağılar, tarihi / kültürel-açar bir yere vardırmaz.

Tamam, Bond’lar seyirlik, düşünmelik değil. Ancak, burada apaçık bir kasıt var: İdeolojik bir kasıt. Kadınları yanlış tarafa yönlendirmek için bir kasıt: Aha, alın size penis: Siz de erkek olun.

Oysa, biz neo-entellektüel erkekler iktidara karşıyız, iktidarsız değil. Kendi hesabıma imleyeyim: Başa gelirsem, sağ kalan olmaz. Kimseden, hiçbir taraftan... Gücüm var ama iktidarı reddederim. Bertaraf edebilirim ama bitarafım.

O nedenle, yeni Bond kadın figürcükleri, eski Bond filmlerindeki kadın figürcükleri gibi, yeni bir yanılsamadan ibaret.

Bunu imlemek için bu metin yazıldı.

Dipnot: Bu çifte negasyon da, kadına çift ters taklalı bir tao sunuyor. Yürümezler ayrı konu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türlü ısınamadığım serilerden biridir. Sean Connery zamanı filmlerin en azından karizmatik bir havası vardı. Kadınlara bakışı hakkında yazdıklarınıza katılıyorum. Hatta Bond Kızları diye galeriler var. Açalım galeriyi kızları görelim diye. Bu serilerdeki kızların oynayıp akıllarda kalan heyecanlı bir sahne yok. Akılda kalan şu kızın deniz sahnesi, yatak sahnesi, kumsal sahnesi. Bond ile göz göze gelinip devam sahnesinin yatakta çekilmesi. Belki de günümüzde çok moda olan bir gecelik ilişkiler Bond'u mu örnek aldı, Bond mu bunları örnek aldı? Netice itibariyle Bond yaşadışı örgütler, ajanlarla uğraşır bu tempo arasında gördüğü tüm kızlarla ilerki 3-5 dakikada yatakta olur, sonra herkes yoluna finalde ise en büyük Bond kızı ile bir maceranın bitmesiyle atılan yorgunluğun hatırasına öpüşme ve The End.

Eşit Ağırlık 
 15.09.2008 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster