Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1884
 

Pozitif Düşünmek ve Pozitif Hissedebilmek!

Pozitif Düşünmek ve Pozitif Hissedebilmek!
 

Kişisel gelişim konusuyla ilgilenmeye başladığımdan beri duyduğum klişeleşmiş bir cümle vardır. Hemen hemen okuduğum bütün kitaplarda ve makalelerde karşıma çıkar.

“Pozitif düşün !”

Eminim sizlerde defalarca kez duymuşsunuzdur bu cümleyi.

Ben bu cümlenin eksik olduğunu düşünüyorum.

Olması gereken doğru cümle, “Pozitif düşünün ve pozitif hissedin.” olmalı.

Çünkü sadece pozitif düşünmek yeterli değil. Pozitif hissetmeniz de gerekli ve hatta şart.

“Ben hayata, olaylara pozitif bakıyorum” derken, hissiyat anlamında da gerçekten hayata ve olaylara karşı pozitif duygular hissedebiliyorsanız, siz gerçekten pozitif düşünüp, hissedebilen bir insansınız.

Ancak sadece düşüncede ve sözde kalan bir pozitiflik ise sözü edilen, o zaman bu düşüncenin size ve hiç kimseye bir yararı olmayacaktır maalesef.

Peki, bunu nasıl sağlayabiliriz? Yani sözde değil, hissiyatta kendimizi nasıl pozitif hissedebiliriz?

Yaşam tarzımızı “pozitif hissetmeye” yani başka bir deyişle “kendini iyi hissetmeye” odaklı tutarak.

Bunun için öncelikle içsel konuşmalarımızı değiştirmeliyiz.

İçsel olarak olumlu düşünmenin, hislerimiz üzerinde çok önemli bir yeri vardır. Kendi kendinize neler söylediğiniz, sizin ne olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi ve daha önemlisi nasıl “hissedeceğinizi” belirler.

Mesela aşağıdaki olumlama cümlelerini her gün sabah uyanır uyanmaz ve akşam yatmadan önce söyleyerek işe başlayabilirsiniz.

- Her geçen gün daha doyumlu ve mutlu hissediyorum.

- Her geçen gün huzur ve mutluluk buluyorum.

- Hayatımı dolu dolu yaşıyorum.

- Daima mutlu ve pozitif hissediyorum.

- Her anımın tadını çıkartıyorum.

- Her geçen gün sağlık, güzellik ve mutlulukla doluyorum.

Bu olumlama cümlelerini söylerken yapmanız gereken önemli bir şey daha var.

İmgeleme tekniğini kullanarak, bir hayal yaratmak ve o hayalin içine beş duyunuzla girip, o hayali yaşamak.

Bu nasıl olacak?

Mesela “Daima mutlu ve pozitif hissediyorum” olumlamasını yaparken, kendinizi huzur içinde bulacağınız bir mekânda imgeleyebilirsiniz.

Bu yemyeşil, içinden nehir akan bir orman olabilir. Beş duyunuzla ormanı hissetmeye çalışın şimdi. Bu güzel ormanı görün. Kuşların sesini duyun. Ağaçlara dokunun. Ayaklarınızla toprağa basın, kelebekleri görün. Nehrin şırıl şırıl akan suyunu işitin. Yemyeşil çimenlerin ve çiçeklerin mis gibi kokusunu içinize çekin.

Bu egzersizi her sabah ve akşam yaklaşık 10 dakika olumlamanızla birlikte yapın.

Her geçen gün gerçekten, pozitif hissetmeye başladığınıza tanık olacaksınız.

Bir isteğinizi hayatınıza çekebilmek için de aynı tekniği kullanırsanız, isteğiniz hızla size çekilecektir.

İsteğinize uygun bir olumlama cümlesi, sabah ve akşam isteğinize paralel yaratacağınız bir imgeleme ile arzu ettiğiniz mutluluklara kavuşmanız hiç zor değil.

Deneyin ve görün.

İşin sırrı bilinçaltınızı isteğinizle aynı düzleme getirmek. Olumlama cümleleri ve imgeleme teknikleri işinizi kolaylaştıracak.

Gerçekten pozitif hissedeceğiniz ve tüm isteklerinizin gerçekleştiği günler dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nilgün hanım, anlatacak çok şeyim olduğu doğru ancak anlatacaklarımın edebi değeri olacağı tartışılır.Ne anlatım tekniği biliyorum ne de uslüp.Bu yüzden bazı yazılarınızı,ilgi alanımın dışında da olsa,okuyorum.Çok akıcı ve anlaşılır bir üslubunuz var.Allah vergisi herhalde.Benim öyle bir yeteneğim yok.Ne yazarsam yazayım,dağınık bir şekilde;asıl anlatacaklarımdan uzaklaşıyorum.Sözcükleri yerli yerinde kullanamıyor,düşünce bütünlüğünden kopuyorum.Zamanında bir doktor"Sen de çağrışım bozukluğu var."demişti.Ondan olsa gerek.Yani dil-düşünce bağlantısı sağlıklı değil.Ya doğru sözcüğü bulamıyor yada kelimelere yalnış anlamı yüklüyorum.Bazen de sözcükler zihnimdekini karşılamıyor vs. vs. Bütün yazılarınızı okuduktan sonra,belki bir arpa boyu yol alırım.Ayrıca bu aralar sık sık yazılırınızı okuduğum için,ne yazarsam yazayım,sizin kötü bir taklidiniz gibi görünecek.Yazabileceğimi düşünmeniz çok gurur verici,çok iyi kalplisiniz ama şimdilik sadece yazılarınızı okuyup,kendimi geliştirirsem daha

die stimme des mondes 
 07.12.2010 14:39
Cevap :
Peki :) siz bilirsiniz ama bence yeteneklisiniz.. Birde şu var sevgili öğretmenim, yazma da diğer tüm beceriler gibi, egzersiz yaparak geliştirilebilir. Ayrıca benim yazma konusunda başarılı olduğumu söylemek ne kadar doğru bilmiyorum.... Çok teşekkür ediyorum böyle düşündüğünüz için, ama ben kendimi yetersiz hissediyorum. İnşallah ileride daha da geliştireceğim. Bu yaz bir kitap yazmaya heveslendim otuz sayfa kadar yazdım, sonra neden bilmiyorum vazgeçtim. Galiba kendimi bu konuda yeterli bulmadığımdan olsa gerek.. Yazdıklarımı okumanız beni onurlandırıyor, sonsuz teşekkürler. Sevgi ve selamlarımı sunuyorum.  08.12.2010 11:37
 

Zülfü Livaneli'nin bir şarkısı var. "Kar altında deniz düşü kuranlara selam olsun".Aynı duygularla selamlıyorum.Güzel bir dize değil mi? Keşke insanlar para kazanmak için çalışmak zorunda kalmasalardı.Bir gün çok zengin olursam,hiçbir iş yapmayacam.Sadece yaşayacam.Bütün işim gücüm yaşamak olacak.o zaman düş kurmayacam,düşümü gerçekleşterecem.Yani kar altındayken,denize gidecem yada tam tersi.Kendini gerçekleştirme diye bir kavram vardı sanırım psikolojide.Bu kavramı daha iyi anlıyorum.İnsan kendini gerçekleştiremeyince,hayallere sığınıyor.Düşlerle avunuyorsun.Misal nerede olmak istersin şimdi?Norveç'te. Düşlerine inanırsan, hooop!Norveçtesin. Misal kızılderelilerle avcılık mı yapmak istiyorsun.İyi hayal edersen bir de bakıvermişsin at üstündesin."Hayallerim, aşkım ve sen" filmini izle yazlık sinemada hem de tahta iskemlelerde.Ben de amma hayalciymişim.Gerçek hayatta baskı ve korkudan başka birşey yok.Bana düş dünyasının kapılarını açtınız ve sığınacak bir dünya yarattınız.Artık özgürü

die stimme des mondes 
 07.12.2010 11:59
Cevap :
Tekrarlanan hayaller zamanla gerçek olurlar. Yani hayalinizi ne kadar sık tekrar ederseniz, bilinçaltınız o nispette inanır hayalinize ve gerçek kılmak için uğraş verir. Ben bu tekniği hayatımda uyguluyorum ve hayallerimi seçiyorum. Olmasını istediğim hayallerimi sık sık düşünüyorum ve sonrasında serbest bırakıyorum. Bir de bakmışım ki oluvermişler :) Bu arada gerçek hayat dediğinizi de bir zamanlar siz hayallerinizle yaratmadınız mı ? Bunu da hatırlatmak isterim.. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Bu yüzden güzel hayaller ekip, güzel hayaller biçmemiz bir hayat felsefi olmalı bizim için.. Saygılarımı sunuyorum, teşekkürler güzel yorumunuz için.. (Milliyet Blog'da siz de yazmalısınız.. yazılarınızı görmek istiyorum...anlatacak çok şeyiniz olduğunu düşünüyorum) Sevgilerimle...  07.12.2010 12:58
 

Sabah kalkarken, akşam yatarken sıraladığınız pozitif cümlelere benim uygulayarak eklediğim bir cümle de benden, ana tanıtım sayfamda da belirttiğim gibi: "yaşadığım tüm olumsuzluklar, pozitif düşüncemden ve iyimserliğimden beni uzaklaştıramadı, şükür ki, mutluluğumu bozamadı..." Evet, ne olursa olsun, hiç bir şey mutluluğumuzu bozmamalı, hayat tek odaklı değil, bunun için iç telkin metodlarını uyguluyorum, başarılı sayılırım. Sizin de pozitif görüşleriniz ve mutluluğunuz daim ola...Selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 16.10.2010 11:32
Cevap :
Yurdagül Hanım, olumlamanız harika. Her olumlamanın kişiye özel olduğunu düşünürüm. Kendi ihtiyaçlarınız ve bilinçaltınız doğrultusunda özenle seçilmeli olumlamalar. Sizin de pozitif hisleriniz ve mutluluğunuz hiç eksilmesin. Teşekkür ederim yazıma katkılarınız için, sevgiler, selamlar.  18.10.2010 8:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8522
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster