Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
588
 

Recep Tayyip Bey Davosta

Recep Tayyip Bey Davosta
 

Son günlerin çok konuşulan konularından biri olan Davos zirvesinde; gerek oturum yöneticisinin ve gerekse İsrail Cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına karşı gösterdikleri tutum Ülkemiz açısından hoş görülebilecek bir tutum değildir. Bu tutuma karşı; Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı olarak Recep Tayyip Beyin oturumu yöneten ön yargılı kişiye gösterdiği tepki; son derecede normal ve alkışlanacak bir durumdur. Ancak güçlü kişiliğiyle onu susturup sözü ele aldığı zaman; yapması gereken konuşmanın Kasımpaşa ağzıyla değil, diplomasi ağzıyla yapılması gerekirdi.

İsrail Cumhurbaşkanının saygısız ve diplomasiye yakışmayacak bir tarzda, parmağını tehditvari bir şekilde kaldırarak konuşmasını kınıyor ve hoş görmüyorum. Ancak: Diplomaside kişisel davranışların mensup oldukları ülke adına çok kötü sonuçlar verdiğinin de bilincindeyim.

Perez’in, diplomatik kuralları bir tarafa bırakıp, o kadar büyük bir öfke ile neler söylediğini bilmiyorum. Merak da etmedim. Haklı sözler söylediğini sanmıyorum. Haklı olsa bile bu davranışı dünya kamuoyunda alkışlanacak ve ülkesi lehine fayda sağlayacak bir tutum değildi.

Onun bu davranışına karşı Recep Tayyip Bey; kişisel gücüyle, oturumu yöneten önyargılı kişiyi susturduktan sonra; aynı üslupta olmayıp, parmağını uzatarak, ( Yaşınız benden büyük. O nedenle sesimi yükseltmiyorum. Yoksa benim sesim çok daha fazla çıkar. Siz öldürmesini çok iyi bilirsiniz. ) şeklinde kişisel konuşmalar yapmayıp; ( Sayın Perez! Siz; şu, şu, şu nedenlerle haklı değilsiniz. Siz Amerika’nın gölgesine sığınmış işgalci bir devletsiniz. Bu güne kadar Filistin halkına şunları şunları şunları yaptınız. ) şeklinde haklı birkaç söz söyleyip onu köşeye sıkıştırabilseydi; hem ülkemiz, hem dünya açısından büyük bir kahraman olurdu.

Recep Tayip Bey bu davranışıyla ülkemize çok şey kaybettirmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ellerine sağlık, çok doğru şeyler yazmışsın.
Haydar Kuş denen sayfası olmayan kaypak. Mertsen gel bana hakaret et. Ben de aynı düşüncedeyim. Merefsiz mitoğlu mit! Korkak şey. Sayfan yok, bir mokun yok bu sitede. Niye hakaret edip kaçıyorsun. Senin Simon Peres'den ne farkın var teres? Selam ve sevgiler abiciğim. Böyle ahlaksız kaypaklara cevap bile vermemekle iyi etmişsin. Ben veririm senin yerine!

Mustafa Mumcu 
 05.02.2009 2:26
Cevap :
Değerli Arkadaşım, Yorumun için teşekkür ederim. O saf delikanlıyı cevapsız bırakmadım. Cevabını verdim. Umarım dersini almıştır. Selam ve sevgilerimle.  06.02.2009 0:40
 

Davos gerçeğini zaman gösteriyor.Arkasında Sovyet ve İrana yaklaşım.Mağdur olan Arabın avukatlığını yaptıktan sonra,Cümhürbaşkanımızın Arabistanı ziyaretinde karşılamada ondan başka bakan eşi olmaması üzücü.Zincirler atmasa vites düzelmeyecek.Ancak C Başkanının eşini,haremlik selamlık olarak ayırtedilen bir ülkeye götürmemesi gerekirdi.Ya da Türkiyeyi temsil ediyorsa bu türlü temsil etmemeliydi.yolun sonu görünüyor..Elinize sağlık ..Saygı ve sevgiler..

ütopik 
 04.02.2009 20:56
Cevap :
Bana göre Davos gerçeği; Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı değil, Kasımpaşalı Recep Tayyip Beyin Kasımpaşalılığıdır. Abdullah Efendinin de Arabistan ziyareti; kişisel eğiliminin bir tezahürüdür. Her iki olayda da ülkemiz lehine bir davranış göremiyorum. Saygılarımla.  05.02.2009 0:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 707
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster