Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '18

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Saç Oto Klonlama Nedir? Saç Botoksu Nedir? Saç Dolgusu Nedir? İşe Yarar mı?

Saç Oto Klonlama Nedir? Saç Botoksu Nedir?  Saç Dolgusu Nedir?  İşe Yarar mı?
 

Saç dökülmesi geri döndürülebilir mi?


Sevgili  dostlar,

Son zamanlarda bana başvuran hastalarımın önemli bir kısmı da saç klonlama, saç  dolgusu ve saç  botoksu konusunda bana başvurup “hocam siz de yapıyor musunuz “ diyorlar. Bunu yanıtlamadan önce ilk  önce bunların ne olduğuna bir bakalım ..

Saç  oto klonlama” diye medyada servis edilen şey  aslında daha önce çok  ünlü  bir saç  ekim merkezinin,  hastaları  SAÇ AŞISI diye kandırdığı tekniğin adının değiştirilerek piyasaya yeni sürümü… Peki  nedir bu  saç  aşış ya da saç oto klonlama safsatası: A cell matrix  adı verilen ve yara üzerine dökülerek kullanılan, deri altına yapılması  yasak olan bir yara tozunun PRP ile karıştırılarak deri  altına enjeksiyonudur. Saç aşısı olarak tanıtılan ürünün gerçek adı A Cell’dir; domuz mesanesi/bağırsağının iç tabakasından hazırlanan ekstrasellüler matriksdir (porcine-derived extracellular matrix). İlaç değil, tıbbi cihaz kategorisindedir. Deri Altına enjekte edilemez ve saç asla çıkarmaz .

Bunu yapan üretici bu ürün saç çıkarır filan da dememiş,  böyle bir uygulama için ne Amerika’da ne ülkemizde izin var; ama bu adamlar tv programlarında bu  işi  yaptıklarını  ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Hem de ürünü çıkaran ülke Amerika ve üreticileri ile “adamlar bunu  buldular ama  saç çıkardığı  gibi bir yan etkisi olduğunu  biz keşfettik. Yani onların aslında ne yaptıklarından haberleri yok;  bunu biz bulduk “ diye dalga geçerek.  

A Cell’in Amerika Birleşik Devletleri besin ve ilaç dairesi (FDA) onayı, yara iyileşmesi üzerinedir. Saç çıkarma veya güçlendirme ile ilgili herhangi bir onayı yoktur. ACell’in saçları güçlendirdiğine ilişkin  deneysel veya klinik bilimsel çalışma mevcut değildir.

Saç  botoksu nedir?
İddiaya göre migren ağrısı için annesine botoks (yani botilinum nörotoksin) uygulaması yapan bir kişi  annesinin saçlarında gürleşme görmüş  ve yan etki olarak  botilinum nörotoksinin saçları  kuvvetlendirdiğini  keşfetmiş. Bu tamamen bir safsata ve halkı  aldatmacadır. Bu uygulamalar yüz kırışıklıklarının azalması için yüz kaslarını belirli  bir süre zayıflatır o kadar. Biz de hastalarımıza botilinum nörotoksin uyguluyoruz ama ben şahsen hiçbir hastamda saçlarda bir değişim,  saç çıkışı, saç gürleşmesi, dökülmede azalma vs gibi  bir iyileşme belirtisi göremedim. Bunu rapor eden bilimsel bir veri de elimizde yok zaten.

Saç dolgusu nedir? Saça dolgu yapılır mı?
İnsan algısını zorlayan ve hiçbir bilimsel açıklaması olmayan bu dahiyane fikir, bazı medikal estetik hekimleri  tarafından uygulanmakta. Bu uygulamada, yine yüzdeki bazı kırışıklıkları  önlemek ve derin olanları  onarmak için kullandığımız ve deri  altına enjekte edilen hyaluronik asit maddesi, mezoterapi ajanları ile karıştırılarak  saçlı  deriye enjeksiyon şeklinde uygulanmakta.  Yani saçlı deri içine su tutucu özelliği olan hyaluronik asit verilmekte. Bunu nedeni olarak, deride su tutulumu arttığında,  beslenmenin daha iyi hale geleceği, saç köklerinin uyarılacağı  ve tekrar kalınlaşacağı açıklaması yapılmakta. Anlaşılamayan şey saçlı deride saç çıkaran tohum olmadıktan, saçlı deriyi besleyen kan damarları artmadıktan sonra sizin deriyi şişirmenizde hiçbir yarar olmayacağı.

Yani ez cümle ben bu tür işe yaramayan işlemleri kesinlikle yapmıyorum ve karşıyım. Anlaşılan o  ki  saç  dökülmesi konusundaki doğrular en az yanlışlar kadar yüksek sesle dile getirilmedikçe bu işlemlerden halkımız daha çok  zarar görecek  ve soyulup  soğana çevrilecek.

Sağlıcakla kalın.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 204
Kayıt tarihi
: 22.11.15
 
 

1994 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 7.'likle mezun oldum. 2002 yılında Akdeniz Ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster