Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
986
 

Sadaka taşı

Sadaka taşı
 

Vermeli ama nasıl? İnciterek, başa kakarak, gösteriş yaparak vermek "vermek" midir?

Ya da insanın kendisinin beğenmediği, gönül rızası ile değil ancak gözünü kapatıp alabileceği kötü şeylerden vererek "vermek" midir?

Ya da sarf ettiklerinin o maldaki muhtacın hakkı olduğunu göz ardı edip, kendisinin bir lütufta bulunduğunu zannederek, karşılığında verilen insanın izzetini ayaklar altına alarak vermek "vermek" midir?

Gaflet ve kibirle, kendisinin sadece bir vesile olduğunu unutup, yarın belki de alan el ile veren elin yer değiştirebileceğini düşünmeyerek "vermek" midir?

Belki görünürde hepsi bir şeyler vermektir ama hakikatte asla...

Hayatta çoğu kez, ne yapıldığı kadar, onun nasıl yapıldığı da mühim olur. Hatta bir bakmışız, bazen yapılan boşa çıkmış; çünkü "nasıl yapıldığı" öne geçmiş.

Nihayetinde, lokmaları boğaza dizmeye bir acı söz yeter de artar. Sonrasında diyet parası başa kakılacaksa eğer, kol kesilir ve atılır.

Elbette gösteriş ve övünme vesilesi olarak değil; ancak bir teşvik ve vazife bilinciyle veriliyorsa, açıktan vermek de güzeldir ama gizliden vermek daha güzeldir.

Son olarak, şu geçici dünya hayatında vermeyenler, verirken yüreği titreyenler iyi bilmelidir ki içlerin dış olacağı o son saatler belki de çok yakındır.

Saygılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karşılık bekleyerek yapılan iyilik; alışverişten ibarettir.Yorumlarınıza katılıyorum, saygılarımla.

 
 21.05.2007 0:18
 

İnsan en sevdiğinden paylaşmalıdır diye öğretmiştir büyüklerimiz. En sevdiğin malını ya da yiyeceğini bir başkasınla seve seve paylaşmak ve paylaştıkça mutlu olmak, karşılık beklemeden el uzatmak... Ufak zannettiğimiz fakat büyük önemi olan şeyler bunlar. Güzel bir konuya değinmişsiniz.Sevgiler...

_E...A_ 
 09.05.2007 14:11
Cevap :
Sevgili -Esra- ne güzel yamışsınız seve seve paylaşmak diye.Bugün başkasına olan yarın kime olacağını nerden bilebiliriz.Bizde bir damla paylaşım için birşeyler düşünüyoruz.Sizin de desteğinizi esirgemeyeceğinizi biliyoruz.Katkınız için sonsuz teşekkürler.  09.05.2007 20:09
 

Sevgili Kardeşim Paylaştıkça değerler artar atalarımız bu işi çok iyi ve güzel yapmışlar bizlerse bu örnekleri unutarak gösterişe reklama kaçan yardımlarla yardım ettiklerimizi incilttiğimizi unutarak kendimizi mutlu etmeğe çalışmışız Bir dizi de Edibali hazretlerinin dergahında ihtiyacı olanların istediğini alması için dergahın bir köşesine konulan altınları görünce evimde ayni sistemi gerçekleştirdim inanın daha tasarruflu ve adil bir harcama sistemi elde ettim. Saygı ve sevgilerimle

Ersen Gürpınar 
 09.05.2007 2:06
Cevap :
Çok değerli katkınız ve desteğiniz için sonsuz teşekkürler.İyiki burdasınız iyiki bizimlesiniz.Saygı ve hürmetler  09.05.2007 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 773
Kayıt tarihi
: 13.02.07
 
 

1980 Afyon doğumluyum. Devlet memuru olarak çalışıyorum. Şu an lisans eğitimi yapıyorum. Orta der..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster