Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Sağlıklı Bir İlişki İçin Yemek

Sağlıklı Bir İlişki İçin Yemek
 

yaşınız kaç olursa olsun denemeye değer


Uzun süreli ilişki ya da evliliklerin çoğunda çiftler, kendi koşuşturmalarına kapılıp zamanla birbirlerinden uzaklaşır. İlk günlerde birbirlerine gösterdikleri özen yavaş yavaş azalır. Nasıl olsa ilişki oturmuştur, iki taraf da birbirini elde etmiştir artık rutine dönülebilir. :) Rutine dönülmesi iki taraf için de sıkıntı yaratmaya başlar. Sıkıntıda odak noktası, karşı tarafın beğenilmeyen, istenmeyen davranışlarında ise iletişim de bu yönde olumsuz olacaktır.

Bir ilişkide sık sık “SEN” diye başlayan ve karşı tarafı eleştiren, suçlayan, yargılayan cümleler kullanılmaya başlanmışsa tehlike çanları çalıyor demektir.

Sen çoraplarını ortalığa atıyorsun.

Sen giderken beni öpmüyorsun.

Sen beni eskisi gibi aramıyorsun.

Sen hep televizyon seyrediyorsun.

Sen beni şuraya götürmüyorsun.

Sen bana ilgi göstermiyorsun… gibi sürekli karşı tarafın istenmeyen davranışlarını vurgulamak ilişkiyi pek de sağlıklı bir noktaya götürmez. Oysa BEN ile başlayan cümlelerle kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade etseniz ilişkiniz için yapıcı adımlar atmış olursunuz; tabi ki niyetiniz ilişkiyi düzeltmekse…

Bu arada gözden kaçırılan pozitif, güzel davranışlar da dile getirilse, ilişkide odak noktası karşı tarafın güzelliklerine yönlendirilse çok daha iyi olur. Haftada bir ya da ayda bir TEŞEKÜR-ŞÜKÜR yemeği yapabilirsiniz partnerinizle. Bu yemeğin amacı baş başa kalarak, bir hafta boyunca birbirinize yaptığınız güzel davranışları, söylediğiniz güzel sözleri dile getirmektir. Ayrıca birbirinizin hayatında olmakla ne gibi farklar yarattığınızı, birbirinizi zihinsel, duygusal ve bedensel anlamda nasıl beslediğinizi anlatırsınız. Eşiniz gün içinde mutlaka hoşunuza gidecek bir şeyler yapıyordur, buna dikkat ederseniz bulursunuz ve bunu dile getirirseniz o davranış veya sözün tekrarlanmasını sağlarsınız. Hatta ona benzer yeni güzel davranışların yapılmasını da tetiklersiniz. Çiftlerin birbirlerine sık sık teşekkür etmesi, güzel yanlarını dile getirmesi ilişkiye sağlık kazandırır. Güzel davranışların tekrarlanmaya devam etmesi için motivasyon sağlar.

Şimdi ya bu yazıyı partnerinize okutun ya da ilk adımı siz atarak TEŞEKKÜR-ŞÜKÜR yemeğini organize edin. Tabi ki eşinizin güzel, beğendiğiniz yanlarını listelemeyi unutmayın… :)

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu

www.arzubiyiklioglu.com

ww w

Abdullah Çağrı ELGÜN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 466
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster