Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '17

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
619
 

Şairlik Hobi Haline Geldi, Şiir Kitabı Satıp Para Kazanan Var mı?

Şairlik Hobi Haline Geldi, Şiir Kitabı Satıp Para Kazanan Var mı?
 

Eski büyük şairlerin (Yahya Kemal, Faruk Nafiz vs.) yalılarda villalarda oturduklarını hatırlıyoruz… Şimdi var mı? Demek ki o zamanlar şiir para ediyordu.

Ben örneğin hiçbir şairin adını bile bilmiyorum… Şiir yazan bazı kimselerin şiirlerini Milliyet Blog, Facebook gibi yerlerde ya da şurada burada yayımladıklarını görüyoruz. Bunların şiirlerini toplayıp kitap halinde bastırdıklarını, daha önemlisi bu işten para kazandıklarını bilmiyoruz.

Şiir seven mutlaka vardır da para verip şiir kitabı alan var mıdır acaba?

Şiirin şairin mesleği olabilmesi için bu işten para kazanması lazım. Aksi takdirde geçinebilmek için mecburen bir iş yapacak bu durumda da kendini bu işe ne kadar verebilecektir?

Şiire ilgi azalmamış olabilir. Şiir de müzik gibi internete düştü, istediğiniz şairin şiirini internetten bulup okuyabiliyorsunuz.  Anlattığımız durum belki de bu yüzden. Roman internetten pek okunamıyor, o nedenle hala getirisi var.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her şey para değildir.

Şahin ÖZŞAHİN 
 19.10.2017 20:05
Cevap :
Öyle ama şimdi şairliği meslek sanıyorlar...  20.10.2017 16:31
 

Kerim Kardeş ben dört şiir kitabı çıkarttım satmadım bir kuruş kazanmadım üstelik Türkiye'nin çeşitli illerine ve Yurt dışına cebimden para verip postaladım.Önemli olan adımın duyulması ve öldüğümde benden bir eser kalması.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.10.2017 10:27
Cevap :
"Önemli olan adımın duyulması ve öldüğümde benden bir eser kalması." işin bir de bu yönü var elbette.  20.10.2017 15:44
 

2/2 >....ünlüyüm ama hâlâ arkadaşlarımdan borç almaya gidiyorum" diyen Ahmet Hamdi Tanpınar, daha birkaç sene önce SSK Göztepe Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden ünlü şair Arif Damar...hepsi yokluklar içindeydi. Haa şu dönemde şairlerin isimlerini bilmediğiniz konusunda haklı olabilirsiniz. Yani 1980 sonrası Türk Edebiyatı şiir literatürüne girmiş Haydar Ergülen, Hüseyin Atlansoy,Sedat Umran, Küçük İskender...dışında öyle medyatik olmuş çok da isim yok. **Selamlar.

Baver Ergun 
 18.10.2017 18:54
 

1/2 >Kerim Bey, tam da size yakışır sıradışı bir başlık. Râhmetli Savaş Ay'ın dediği gibi bir elin altı parmağı da şair olmuş bu zamanda. Ancak ilk paragrafta söylediğiniz eskiden şiir para ediyordu ama demek ki şimdi etmiyor meâlindeki görüşünüze katılamayacağım. Çünkü o saydığınız büyük şairlerden Yahya Kemal Beyatlı bir diplomattı, Faruk Nafiz Çamlıbel hem edebiyat öğretmeni, hem de milletvekilliği yapmıştı. (Hattâ 27 Mayıs 1960 kepazeliğinden sonra bir süre cezaevinde de yatmıştır) Devam edelim, örneğin Necip Fazıl Kısakürek bir konakta doğmuştu. Sonra Cemal Süreyya mülkiye mezunu olarak maliye müfettişliği yapmış, Edip Cansever Kapalıçarşı'da bir mağaza işletmişti. Yani geçmiş şairlerden ünlü olanlar zengin idiyse, bu şairlikten elde ettikleri gelirden değildi. Bunu, 2003 yılından beri 700'e yakın Türk edebiyatçısının hayatını titizlikle incelemiş/tetkik etmiş birisi olarak söylüyorum. Çünkü bir dikili ağacım yok diye şiir yazmış Rıfat Ilgaz, "şu an kitaplarım basılıyor..........

Baver Ergun 
 18.10.2017 18:54
Cevap :
"Ancak ilk paragrafta söylediğiniz eskiden şiir para ediyordu ama demek ki şimdi etmiyor meâlindeki görüşünüze katılamayacağım. " Yani biz genel olarak eskiden şiirden para kazanıldığını düşünüyorduk ama siz işte konunun uzmanı olarak böyle olmadığını açıklamışsınız.Çok çok teşekkür ediyorum harika yorumlar yapmışsınız, satır satır ilgiyle okudum.Sayfama girenler de bu güzel yorumları mutlaka değerlendireceklerdir.Selamlarımla.  20.10.2017 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6184
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster