Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '11

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
604
 

Sayın Mehmet Ali Birand, müsaitseniz bi dakika bakabilir misiniz?

Sayın Mehmet Ali Birand, müsaitseniz bi dakika bakabilir misiniz?
 

*


 Mehmet Ali Birand’ın  10 Aralık  2011 Cumartesi günkü yazısını özellikle seçmiş değilim. Bir diğer deyişle Mehmet Ali Birand’ı özellikle seçmiş değilim. 

Günlük köşe yazılarını okurken O’nun yazısını da okuyordum ve  ‘şey’ kelimesinin yazılışı dikkatimi çekti.

‘Şey’ kelimesini kendinden önce gelen kelimeden ayrı yazması gerekirken, bazı cümlelerinde birleşik, bazı cümlelerinde de ayrı yazmıştı Birand. Bir tutarsızlık vardı.

Biraz kurcalayınca bayağı bir karmaşık daha başka hatalar zinciriyle karşılaştım.

“Başkalarını eleştiriyorsan önce kendine bak! ” da diyebilirsiniz. İyi de ben milyonların ağzının içine baktığı bir yazar değilim ki. Elbette elimden geldiğince doğru yazmaya çalışıyorum ama hepsinden önemlisi bu işten ekmek yemiyor, para kazanmıyorum. Daha önemlisi mesleğim dışında bu işe vâkit ayırmaya gayret ediyorum. 

Birand’dan daha fazla hata yapabilirim yani kimse kusura bakmasın.

Ayrıca yazılarımda böyle imlâ hataları olursa tarafıma bilgi verilmesi beni özellikle mutlu eder. Nitekim bazı arkadaşlar hatalı cümlelerimde beni uyarırlar ve bu da benim işime gelir.

Sistem nasıl işler detaylarıyla bilmem mümkün değil elbet. Birand gibi ünlü yazarlar yazılarını yazıp gazeteye mail atıyor ve o yazılar baskıya girmeden önce, kontrol edilmeden yazara güvenilerek aynen kopyalanıp yapıştırılıyor olabilir.

Varsa asistanlarına iletiyorlar, onlar da inceleyip hataları düzeltip öylece baskıya gönderiyorlar da olabilir.

Ya da yazdıktan sonra Milliyet’in editörlerine ulaştırıyorlar ve onların kontrolünden sonra da yayınlanıyor olabilir. O kadarını bilemem.

Ancak bildiğim bir şey var;  birazdan okuyacaklarınızda olmaması gerektiği kadar hata var. 

İşte Birand'ın  10 Aralık 2011 Cumartesi günkü 'Erdoğan çekildi partinin hâline bakın...' başlıklı  yazısından alıntıladıklarıma beraber bakalım.

 
Belki de biz Erdoğan'ın herşeyi kontrolünde tutmasına alıştık...(şey ayrı olmalıydı, doğrusu her şeyi)
 
… iki haftadır kabine toplantıları başta olmak üzere, bir çok buluşma yapılamıyor. (çok birleşik olmalıydı, doğrusu birçok)
 
Netekim bu kez de değişen birşey olmadı…(netekim  yanlış yazılmış, doğrusu nitekim )  ( şey ayrı yazılmalıydı, doğrusu  bir şey)
 
 “Endişelenecek birşey olmadığını” öğrendik. (şey birleşik yazılmış, ayrı yazılmalıydı, doğrusu bir şey)
 
kamuyu rahatlatılabilirdi. ( kamuyu yazılmış, doğrusu kamuoyu olmalıydı)
 
…Abant Platformu toplantlarına katılmış. ( toplantlarına, doğrusu toplantılarına)
 
Herşeyini bizim insanlarımız tasarlamış…(şey birleşik yazılmış, ayrı yazılmalıydı, doğrusu her şeyini)
 
Hele eşim, oğlumu ve herşeyden daha kıymetlim…( şeyden birleşik yazılmış,  ayrı yazılmalıydı, doğrusu her şeyden)
 
Kocaman bir pasta kestrimeleri harikaydı…(kestrimeleri yazılmış doğrusu kestirmeleri olmalıydı)
 
…kadar heyecanlandığımı hatılamıyorum.( hatılamıyorum yazılmış doğrusu hatırlamıyorum)
 
Yazıya gösterilen özen , okuyucuya verilen değer demektir.
 
Yorum kamuoyunun.
 
Sabrın sonu ile

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dikkatli okuyucumuz Antalya'dan Şevket Kırgın'a teşekkürler. Çünkü yukarıdaki köşe yazımızdaki bir hususu yakalamış. "Kamu" sözcüğünün TDK' deki ikinci anlamının "halk" yerine de kullanılabileceğini tespit etmiş. Uyarısı için tekrar teşekkürler. Tebrikler:)

Baver Ergun 
 08.05.2018 9:41
 

>>Bu durumda tüm masalar ayrı para biriminden satışa sunulduğu için bu masaların satışa sunulduğu para birimleri ifade edilirken, "her bir" masa farklı biriminden satışa sunulmuştur denilir ve her bir ayrı yazılır. Tersi de olabilirdi. Her biri çok çalışkan çocuk dediğimizde de mantık aynıdır. Burada amaç masaları somutlayabilmektir. **Hangi masa turuncudur dediğimizde ise hepsi zaten kırmızı olduğundan, masaları somutlayabileceğim bir renk yoktur. O yüzden mücerret bir kavram olan 'hiçbiri' kullanılır...Çok yazılacak şey var ama..

Baver Ergun 
 17.12.2011 16:24
 

Sayın üstadım, yazdıklarında esasında ve bugün ki şartlarda çok haklısın. Ancak ben gramerimizdeki bir çok kaideyi bir mantığa oturtamıyorum." Her bir ayrı", "hiçbir" birleşik yazılıyor. Neden? Mantığı nedir? İngilizce veya fransızcada mantıksız bir kaide yok gibi. Bizde çoğul isim olunca "ler" "lar" gelir,tamam. Da ekinin birleşik ve ayrı yazılma kaidesi var tamam. Öyle kaideler var ki anlaşılır gibi değil. Ahmet te yerine Ahmet de yazmak gerekiyor. Neden? Bence " te " demek daha mantıklı. Bu hatalar yerine öyle hatalar yapılıyor ki kimse anlamıyor. Esasen aşağılayacağı anlamda bir kelime, iltifat kelimesi olarak vurgulanıyor. Zaman hataları yapılıyor.Velhasıl kendim de dahil,Türkçemizi okullarda iyi öğrenmiyoruz. Sıfat çeşitlerini öğreniyoruz. Ama sıfatları kullanmayı bilmiyoruz. İyelik sıfatları hangileri dir?Diye sınav yapılır. Ama öğrenciler "feci güzel" der kimse karışmaz,kızmaz. Dertlendim biraz. Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 15.12.2011 20:30
Cevap :
Müdür Bey bir kere estağfirullah demem elzemdir. Giriş cümlesi sizden gelince ağırlığını kaldırmak biraz güç oldu hâliylen benim için. Eksik olmayınız...Yorumunuza gelince, "Her bir" ayrı, "hiçbir" birleşikse sebebi şu olabilir: Her bir, birbirinden farklı ve daha önemlisi birbirinden müstâkil, tekil nesnelere işaret eder. Bu ise her parçayı birbirinden ayrı ,bağımsız, müstakil, münferit değerlendirmemiz anlamına gelir ki yazılışı esnasında da aynı prensip devam ettirilir. Uzayda nasıl ayrı ayrı duruyorlarsa, kağıt üzerinde de bu kural devam ediyor yani. Her ile bir bu yüzden ayrı yazılır.**Hiçbir niye birleşik yazılır? Hiçbir, yukarıdaki her bir gibi birbirinden ayrı, bağımsız, müstâkil, münferit kavramları simgelemez. Bilakis, tek bir kavram olan yokluğa işaret eder. Son cümleme dikkat ediniz, TEK bir kavram olan yokluğa işaret eder derken, TEK lik kavramı var. Bir örnekleme yapalım; 5 masa olsun hepsi kırmızı olsun ve her biri farklı para birimi ile satışa sunulmuş olsun.>>   17.12.2011 16:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 1366
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1867
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik, Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster