Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
5485
 

Sivas Katliamı sanıkları ve sanık avukatları şimdi nerede?

Sivas Katliamı sanıkları ve sanık avukatları şimdi nerede?
 

Sivas Katliamı 2 Temmuz 1993. 37 can aldı.


MADIMAK OLAYI ve SİVAS KATLİAMI: PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

Madımak Olayı tarihimize Sivas Katliamı olarak yazıldı. Tarihler 2 Temmuz 1993 gösterdiğinde Sivas ilimizde düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri kutlanırken Madımak Oteli'nin yakılması ve 33 yazarımız, ozanımız, düşünürlerimiz ile 2 otel çalışanı Faşist ve gerici zihniyetlerin provakasyonu sonucu kasıtlı çıkarılan yangın sonucunda yanarak ve dumandan boğularak katledilmişlerdi.

Binlerce kişinin taşlı sopalı saldırısına maruz kanal ve Madımak Oteline e sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci, Muhlis Akarsu,Nesimi ÇimenMetin Altıok’unda bulunduğu 35 insanımız  yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirmişlerdi. Aziz Nesine 51 kişide yaralı olarak kurtulmuşlardı. Hatırlanacağı gibi Aziz Nesin kurtarılma sırasında dövülmüş ve linç edilmekten son anda kurtulmuştu

Yaşanan olaylar sonucunda 33 yazar, ozan, şair, konuk, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici yaşamını yitirmişti. Vatandaşlarımız vahşice,acımasızca,barbarca katledilmişlerdi. En küçüğü 12 en büyü 66 yaşında olan değerlerimiz sanat ve kültür için gittikleri şenliklerde katledilmişlerdi.

Sonrası “Yılan Hikayesi” davalar, yargılamalar, tutuklamalar, serbest bırakmalar, idam istemleri. DÖnemin Siyasitçileri Katillerin avukatlığını yapmak için birbirleri ile yarışmışlardı.Masal gibi geçti 20 yıl. Devlet devlet olamadı , adalet adaletini gösteremedi. Yalanla hile ile adaletsizce 20 yıl geçti.

Katliamı yaptığı belirlen sanıkların  avukatları bugün “Milletvekili bürokrat, parti teşkilatlarında yöneticiolarak aramızda bulunuyorlar.

Sanıkların avukatlığını üstlenen geniş avukat listesinde çok sayıda Refah Parti üyesi ve yöneticisi olması eleştiri konusu olmuştu. Refah Partisinden Adalet Bakanı olan Şevket Kazan sanıkları hapishanede ziyaret etmesi büyük tepki çekmişti. Sanık avukatları  ilerleyen yıllarda AKP ve Saadet Partisine katılarak siyasete atılmışlardı.

Bugün 13 Mart 2012  O dönemin bir çok avukatı bugün AKP içerisinde aktif siyaset yapıyor olması 20 yıldır yerini bulamayan adaletsizliğin gerçek nedeni olarak karşımızda durmuyor mu?

Yarın son gün Deniz Feneri, Hizbullah gibi Sivas Katliamı da belirsizlikler içerisinde Tarih sayfalarında Kara Adalet olarak yerini alacak.

YAŞASIN ADALET demek için artık çok geç.

TÜRKİYE KAOSA SÜRÜKLENMEYE DEVAM EDİYOR.

Birileride bayram ediyor.

Saygı ile Anıyorum 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu avukatların sıfatlarını yazmışsınız da adlarını niye yazmamışsınız..

Erdal Aydın 
 13.03.2012 21:22
 

düşünceleriniz doru ne yazıkki ...saygılar..

celal oktay 
 13.03.2012 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 228
Toplam yorum
: 128
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 629
Kayıt tarihi
: 18.01.11
 
 

Köklerim Karadenizin doğusun da doğmuş ve 1500 yıllara kadar dayanan orjinal Türk bir ailenin çoc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster