Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
52
 

Siyaset ve Yeni Ufuklar

Haber mecralarında geziniyorum…

Hâlâ aynı haber-yorumları görmekten bana gına geldi…

Yok efendim, bu son günlerdeki Külliyeye kimin gittiği tartışması, bir aldatmacaymış da… CHP’yi zayıf göstermeymiş de…

---*---

Onu bunu bırakalım da…

Gerçeklere dönelim. Her şeyden önce, artık CHP bu gündemi boş yere meşgul eden tartışmaya “malzeme” olmaktan çıkmalı. Tartışma üzerinden hem partinin “tüzel kişiliği” zarar görmekte hem de gerçek kişiler itibar kaybına uğramakta.

Daha önce dediğim gibi, CHP “oyun kurucu” bir parti gibi davranmalıdır. Siyasete daha farklı yaklaşmalı, iktidar partisinin her dediğine misliyle karşılık veren bir duruma düşmemelidir. Bizim artık siyasette “etiğe” ihtiyacımız var. Dürüst politika güden tüzel kişiliklere ve bu bağlamda halkın önceliklerini gözeten siyasal aktörlere gereksinim duymaktayız.

---*---

Oyun kurucu olarak ön alabilecek bir CHP’nin, yerel siyasette kazandığı “görece başarıyı” genel siyasete de yükseltebileceğini ifade edebiliriz.

Yerel seçimde kazanılan önemli metropol başkanlıkların, daha pro-aktif siyaset izlenerek, toplumun temel ihtiyaçları gözetilerek, önümüzdeki dönemde tecrübe edebileceğimiz genel siyasette bir “kaldıraç” vazifesi görmesine yol açılabilinir.

Siyasette artık “oyun kurucu” gibi davranmak zorundasınız, eğer ki iktidar olmak istiyorsanız. Günü kurtarmak, ağız dalaşlarıyla siyasette yol almak ancak görece kurultay zaferleriyle yapılabilir. Artık iktidara gerçek manada yürüyen ve oyun kurucu gibi davranan bir muhalefete, toplumumuzun da teveccüh edeceğini dillendirebiliriz.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erhan Bey, CHP'yi iktidara taşıyacak oy potansiyeli yok. Yüzde 22-23'lerde sabitlendi. Bu bandın üstüne çıkması mümkün değil. Benim gördüğüm bu. Ankara ve İstanbul yerel seçimlerini lokal ve kişisel bir başarı olarak görüyorum. Mesela Mansur Yavaş CHP'li değil. Ama yine de CHP genel seçimlerde bu başarıyı yakalar mı diye merak ediyorum. Kaleminize ve emeğinize sağlık.

Dr Atanur Yıldız 
 30.11.2019 14:33
Cevap :
Sayın Atanur Bey, yazımı gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Evet, Cumhuriyet Halk Partisi'nin sıkıntısı %25-30 bandına sıkışıp kalması... Bir de şunu kabul etmek gerekir ki... CHP, orta üst sınıfın bir partisi durumunda. Bir türlü anlamıyorum; emekçiler, varoş kesimlerinde yaşayanlar, emekliler, neden CHP'ye oy vermiyorlar? Hani artık klişe olmuş bir laf vardır: "CHP tabandan tavana halkın arasına inmesi gerekir" diye. Bilmiyorum ama artık CHP daha farklı bir siyaset izlemeli. Ne yapmalı, tabii bunu biz bilseydik, zaten politikacı olurduk. Saygılarımla  30.11.2019 17:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 650
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 82
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster