Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1575
 

Siz, hiç mi güvercin izlemediniz?

Siz, hiç mi güvercin izlemediniz?
 

HRANT DİNKSİZ, HİÇ Mİ GÜVERCİN İZLEMEZSİNİZ?


Olacaklardan habersiz
Gülümseyerek hoşcakal dedi eşi Rakel’e
19 Ocak 2007 sabahında işe gitmek üzere
Evinden ayrılırken .
Güvercinlerin ruh tedirginliği vardı içinde

Halkların kardeşliği ve barış tutkusu
Korkutmuştu faşistleri
Ölüm tehditleri alıyordu.
Kendisi için değil,
Eşi ve çocukları içindi asıl korkusu.

Yalnızlaştırmak ve savunmasız kılmaktı
Barış güvecinin kanadını kırmaktı amaçları.
Tehditler savurdular, susturamadılar.
Türklüğe hakaretten ceza verdiler.
Ya sev ya ülkeni terk et dedi eli kanlı faşistler.

Yürekleri yetmedi karşısına çıkmaya
Barışı ve kardeşliği tartışmaya, yazmaya.
Bir katil kiraladılar, silahı eline verdiler
Kurşuna adresi yazıp namluya sürdüler.
Hrant 'ı Kalleşce arkasından vurdurdular.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜ GÜN KALEME ALDIĞI YAZNISININ SON BÖLÜMLERİ

Rahat bana batardı!

"Kaynayan cehennemler"i bırakıp, "Hazır cennetler"e kaçmak herşeyden önce benim yapıma uygun değildi.

Biz yaşadığı cehennemi cennete çevirmeye talip insanlardandık.
Türkiye'de kalıp yaşamak, hem bizim gerçek arzumuz, hem de Türkiye'de demokrasi mücadelesi veren, bize destek çıkan, binlerce tanıdık tanımadık dostumuza olan saygımızın gereğiydi.
Kalacaktık ve direnecektik.

Bir gün gitmek mecburiyetinde kalırsak ama... Tıpkı 1915'teki gibi çıkacaktık yola... Atalarımız gibi... Nereye gideceğimizi bilmeden... Yürüyerek yürüdükleri yollardan... Duyarak çileyi, yaşayarak ızdırabı...

Öylesi bir serzenişle işte, terk edecektik yurdumuzu. Ve gidecektik yüreğimizin değil, ama ayaklarımızın götürdüğü yere... Her neresiyse.
.......

2007 benim açımdan daha da zor bir yıl olacak. Yargılanmalar sürecek, yeniler başlayacak. Kimbilir daha ne gibi haksızlıklarla karşı karşıya kalacağım? Ama tüm bunlar olurken şu gerçeği de tek güvencem sayacağım. Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim, ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler. Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in konuşmasının tam metni

‘Çutağıma eş olmak bana verildi. Bugün çok acılı ve onurlu olarak buradayım. Ben, çocuklarımı, ailem ve sizler çok acılıyız. Bu sessiz sevgi biraz olsun bize güç katıyor. Kederli bir sevinç yaşatıyor. İncil’den Yuhanna 15:13'te hiç kimsede, insanların dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur der. Sevgili dostlar, bugün bedenimin yarısını, sevgilimi, çocuklarımın babasını, sizin kardeşinizi uğurluyoruz. Sağdakine, soldakine, öndekine, arkadakine rahatsızlık saygısızlık vermeden, sloganlar pankartlar açmadan sessiz bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Bugün sessizlik ile büyük bir ses yükselteceğiz. Bugün derinliklerin ışığa yükseldiği günün başlangıcıdır.

Yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim…

Kardeşlerim,

Onun doğruluğa olan sevgisi, şeffaflığa olan sevgisi, dostuna olan sevgisi onu buraya getirdi. Korkuya meydan okuyan sevgisi onu büyüttü. Diyorlar ki “O büyük bir adamdı.” Size sorarım:”O büyük mü doğdu?” Hayır! O da bizim gibi doğdu. O gökten değildi o da topraktandı. Bizim gibi çürüyen bir beden! Fakat yaşayan ruhu, yaptığı iş, kullandığı üslup gözlerindeki, yüreğindeki sevgi onu büyük yaptı. İnsan kendiliğinden büyük olmaz. İnsanı yaptıkları büyük yapar… Evet o büyük oldu, çünkü büyük düşündü, büyük söyledi. Bugün buraya gelerek hepiniz büyük düşündünüz. Sessizce büyük konuştunuz, siz de büyüksünüz. Bu günle kalmayın bu kadarla yetinmeyin.

O, bugün Türkiye’de milat yaptı sizler de mührü oldunuz. Onunla manşetler, onunla konuşmalar, yasaklar değişti. Onun için dokunulmazlar veya tabular yoktu. Kelamda dediği gibi yüreğinden taştı. Büyük bir bedel ödedi. Bedellerin ödendiği gelecekler Hrantları severek Hrantlara inanarak olur, nefretle, hakaretle, kanı kandan üstün tutarak olmaz. Bu yükseliş karşındakini kendin gibi görerek kendin gibi sayarak, kendin sayarak olur.

Hisusun yardımıyla yarattığı ev cennetinden ayırdılar. Göksel ve ebedi cennete kanat açtırdılar. Gözleri daha yorulmadan, bedeni daha yaşlanmadan, daha hasta olmadan, sevdiklerine doymadan kanat açtırdılar göksel cennete.

Biz de geleceğiz sevgilim. Biz de geleceğiz o eşsiz cennete. Oraya yalnız ve yalnız sevgi girer. İnsanların ve meleklerin dillerinden üstün olan, peygamberlikten üstün olan, bütün sırları bilmekten üstün olan, dağları yerinden oynatacak imandan üstün olan, varını yoğunu sadaka vermekten üstün olan bedenini yakılmaya teslim etmekten daha üstün olan yalnız ve yalnız sevgi girecek o cennete. Orada gerçek sevgi ile bir arada ebedince yaşayacağız. Kimseyi kıskanmayan sevgi, kimsenin malında gözü olmayan sevgi, kimseyi öldürmeyen sevgi, kimseyi aşağılamayan sevgi, kardeşini kendinden üstün tutan sevgi, kendi hakkından vazgeçen sevgi, kardeşinin hakkını arayan sevgi. Mesih’te bulunan sevgi. Ve bize dökülmüş olan sevgi.

Yaptıklarını, konuştuklarını kim unutabilir sevgilim? Hangi karanlık unutturabilir sevgilim? Olmuşları, olanları kim unutturabilir? Korku unutturabilir mi sevgilim? Yaşam mı? Zulüm mü? Dünyanın zevki sefası mı sevgilim? Yoksa ölüm mü unutturacak sevgilim? Hayır, hiçbir karanlık unutturamaz sevgilim.

Ben de sana yazdım aşk mektubunu sevgilim. Bana da ağır oldu bedeli sevgilim. Bunları yazabilmeyi Hisusa borçluyum sevgilim. Onun da hakkını ona verelim sevgilim. Herkesin hakkını herkese geri verelim sevgilim.

Sevdiklerinden ayrıldın, çocuklarından, torunlarından ayrıldın. Burada seni uğurlayanlardan ayrıldın, kucağımdan ayrıldın. ÜLKENDEN AYRILMADIN.

Hepimizin gözü önünde katledildi
Katledileli 2 yıl oldu ne oldu?
Hrant Dink'i özlemle selamlıyorum.

Ohannes bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Katlediledilmek istenen Hrant Dink değil bu ülkenin farklı sesleriydi. Ama bunu başaramadılar. Halkların kardeşliği daha da güçlendi. Bir Ermeni, bir Türk ve bir Kürt aynı düşünce ve duygularla Hrant'ı yolcu ettiler. Faşizan zihniyete bir daha gösterdiler kardeşliğin, sevginin yüceliğini... Halkların kardeşliği konusundaki duyarlılığınız için teşekkür ederim. Sevgiler...

Davut BİLGİÇ 
 29.01.2009 7:04
Cevap :
Dil farkı bilmeyiz din farkı bilmeyiz sanki doğduk bir anadan.  29.01.2009 10:01
 

sevgiliardeşlerim sizlerin acılarını ve memleketimizin Hırant gibilerinin katledilmesini şiddetle kınıyorum ancak bizler türk milleti çabuk unutan milletiz bizim yabancı ülkelerde öldürülen atşelerimiz ve büyükelçilerimiz katledilirken ne için yapıldığı ve kimlerin yaptığı belli olduğu halde şimdi bizlerin yaptığı harekatı kınamayı neden o katliamları yapanların ülkesi ve aydınları kabullenmedi şimdiki bizim gösterdiğimiz duyarlılığı neden gösteremediler işte bizim gösterdiğimiz duysrlılığı gösterememeleri hıranta saldırıyı getirdiği kanatındayım taş bir yere değmeden acıtmıyor ,taşların insanlara değmemesi için insan olarak hepimiz hoşgörü ve birbirimize saygılı,sevgili bir toplum dileklerimle .

i.karaçal 
 22.01.2009 18:53
Cevap :
Benim katilim iyi seninkatilin kötü gibi bir mantıkla değerlendiremeyiz. İnsani boyutuyla bakarsak, duygusallıktan uzak sanırım daha objektif değerlendiririz. Katil katildir.  23.01.2009 10:08
 

Sevgili kardeşim Yapukay, çok teşekkür ederim bu güzel ve duygulu yazın için.. Bende şimdi Dr."dan geldim ve orada bir daha okuduğum bu yazı geldi aklıma ve yazını okurken bu yazıyı hatırladım../ Başının aydınlığında o kurşunların kör karanlığı...yerde bedeni... Dört kör kurşun: Biri demokratlığına, biri aydın kişiliğine, bir cesaretine...[Refik Durbaş]/ Ahçiği yolladım urum eline/Eser bad-ı saba zülfün teline/Gel seni götürem İslam eline/Serimi sevdaya salan o ahçik/Aman o ahçik civan o ahçik/Vardım kiliseye baktım haçına/Gönlümü bağladım sırma saçına/Gel seni götürem İslam içine/Serimi sevdaya salan o ahçik/Aman o ahçik civan ahçik/ Vardım kiliseye haç suda döner/Ahçiği kaybettim yüreğim yanar/Ben dinen dönersem el beni kınar/Serini sevdaya salan o ahçik/Aman o ahçik civan ahçik/ Sevgili Hrant Dink"in sevdiği ve benim de çok sevdiğim bir Harput türküsü.. Bir daha kör kurşunlara hedef olmasın bu güzel ülkemizin gazeteci-yazarları.. Güvercinlerimiz öldürülmesin.. Saygı ve sevgilerimle.

Ohannes 
 21.01.2009 21:46
Cevap :
Öncelikle geçmiş olsun. Şiirle katkınız için teşekkürler.  21.01.2009 23:23
 

Boğazıma düğümlendi ne desem ki aydınlık gelecekler umuduyla

Şennur Köseli 
 21.01.2009 20:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster