Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1018
 

Sol ve solculuk üzerine...

Sol ve solculuk üzerine...
 

umut hep var...


Sol olarak nitelenen duruş, toplumun, mevcut sosyal, ekonomik ve siyasal düzeninin hakça bir bölüşüm içerisinde olup siyasal kararlar alma süreçlerinde daha demokratik bir katılım içerisinde olmasını savunmaktır.

Solu tek bir ideoloji ile açıklamak doğru değildir. ‘’Komünizm’’ ‘’sosyalizm’’ ‘’sosyal demokrasi’’ vb ideolojilerin hepsi solu tanımlasa da sol ortak bir paydayı simgeler. Daha kapsayıcı ve genel bir dünya görüşünü temsil eder.

Sosyal, ekonomik ve siyasal düzenin hakça bir bölüşümü ve siyasal karar alma süreçlerine daha demokratik bir katılımı amaçlayan hedeflere ulaşabilmek için, komünizm ayrı bir yol izler sosyalizm ayrı bir yol izler. Diğer tüm ideolojiler de ayrı bir yol izler. Görüldüğü üzere, hepsinde ortak payda bu hedefe ulaşmaktır fakat izledikleri yol ayrıdır. Bu bağlamda birleştikleri görüşler olduğu gibi ayrıldıkları noktalar da vardır. Lakin ortak paydaları bu hedefi amaçlayan sol duruştur.

Kısaca sol, ekonomik alanda daha bölüşümcü, siyasal anlamda daha katılımcı, sosyal ve adaletçi olmayı hedeflemektir..

Ayrıca ulusal bağımsızlığı savunmak, emperyalizme karşı olmak, antiemperyalist tavır almak sol düşüncenin vazgeçilmez ögelerindendir. Ayrıca dinin toplumsal ve siyasal ilişkileri düzenleyen değil, vicdani boyutta, kişi ile Allah arasında kalması anlamına gelen laiklik ilkesi sol düşüncenin olmazsa olmazlarındandır.

Sol düşünce özgürlükçüdür. Herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması gerektiğini savunur. Lakin sahip olduğumuz özgürlüğü kullanabilmemiz için gerekli ekonomik güce sahip olmamız gerekir yoksa eşitlikten yoksun bu özgürlük emeğin değil sermayenin özgürlüğü olacaktır. Bu bakımdan toplumda ekonomik anlamda gelir dağılımı adil ve eşit olmalıdır.

Bu amaç doğrultusunda sol ‘’ ulus ‘’ olanın yanındadır. Ulusa ait olanın emperyalistlere karşı savunulması, korunması, yaşatılması , halkın çıkarlarının gözetilmesi sol görüş için olmassa olmaz öğelerinden bir diğeridir.

Ulusal olanı savunmayan, kendi yaşadığı coğrafi bölgeyi ve üyesi olduğu toplumu kollayıp çıkarlarını gözetmeyen , kültürüne ve tarihine sahip çıkmayan solcu olamaz..

Kısaca solcular ulusalcılık adına başka ulusların tarihine , kültürel değerlerine yönelik inkar ve ırkçılık içinde olmamak şartı ile kendi ulusal değerlerine sahip çıkar, koruyup kollar ve geliştirirler. Çünkü, ancak bu şekilde evrensel olunacağını bilirler.

Evrensel kimlik ve dayanışma, ulusal katkılar ve ulus bilincinin gelişmesi ile gelişecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet haklısınız,solu tek bir ideoloji olarak açıklamak doğru değildir.

Kerim Korkut 
 19.06.2014 22:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 77
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 6586
Kayıt tarihi
: 05.04.07
 
 

Okumayı seviyorum. Okudukça geliştiğimi, geliştikçe de kendimi ifade etmek istediğimi farkettim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster