Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '08

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
451
 

Su insanlardan daha duygusal

Su insanlardan daha duygusal
 

Müzik ve su


Japon araştırmacıdan ilginç gerçekler;

"Sevgi sözcükleri ve klasik müzik, su kristallerini güzelleştirir, kötü sözler ve sesler kristalin yapısını bozar."

Vücudumuzun ve yaşamış olduğumuz yer kürenin yüzde 70'inden fazlasını kaplamakta olan su, moleküler yapısından dolayı insanların düşüncelerinden, sözcüklerinden ve dinlemiş olduğu müzikten etkileniyor.

İnsanların yaşam kalitesi, vücutlarındaki ve yerküredeki suyun kalitesiyle bağlantılı.

Yaşama geçirilen pozitif düşünceler sayesinde insan vücudunda yer alan su, kişiyi mutlu ve esen kılabiliyor.

Araştırmacı, müzik terapisinin son zamanlarda popüler olmasıyla birlikte, müziğin suyun yapısı üzerindeki etkilerini görmeye karar verir ve iki müzik hoparlörü arasına bir kaç saatliğine distile su koyarak, suyun donduktan sonraki kristal formlarını fotoğraflar.

Aynı tip su kristallerine önce Bethoven'ın pastoral müziğini dinletir, su kristalinin çok güzel şekillendiğini, Bach'ın "Air For The G String" parçası dinletilen suyun kristallerinin nispeten düzgün olduğunu, Heavy Metal müzik dinletilen su kristalinin ise tamamen şekilsiz ve dağınık olduğunu fotoğraflar.

Bu çalışmayla, düşüncelerin ve kelimelerin su kristallerinin formasyonları üzerindeki etkisini tespit etmiş olur.

Ayrıca bazı sevgi ve nefret kelimelerini kaydederek cam şişelere gece boyunca dinletir.

Burada ise; sevgi, takdir ve teşekkür sözcükleri dinletilen şişelerdeki su kristallerinin çok simetrik ve güzel olduğunu, kin ve nefret sesleri dinletilen kristallerin ise tanınamayacak kadar dağınık olduğunu belgeler.

"Kelimelerin doğanın titreşimi olduğu, böylece güzel kelimelerle güzel doğa, çirkin kelimelerle de çirkin doğa yaratılır.” gerçeğini ortaya çıkarır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgi konusunda sonuna kadar katılmaktayım ama müzik veya tatlı söz hakkında çok fazla katılamayacağım bunun sebebi olarakta aslında sözler değilde tonlamanın olumlu yada olmsuz etkisi olabileceğidir. Yazınızda verdiğiniz gibi heavy metal tarzı müziklerin ritim ve tonlaması çok yüksek ama klasik müzik daha yumuşaktır;diğer taraftan dünyada ve ülkemizde birbirine küfürlü sözlerle hitap eden bir çok insan var ve bu sözleri duymaktan hoşnut oluyor. Tonlama ve söyleme şekli sözcüklerin önüne geçmekte. Bu durum da ne söyledğin değil nasıl söylediğin sorusu ortaya çıkmakta.

Deniz Şafak 
 21.12.2008 13:58
Cevap :
Sayın deniz, müzik ve tatlı söz hakkında katılmıyorum diyorsunuz ama, siz yorumunuzda ben ise yazımda çok da ayrı şeyleri söylemiyoruz. Öyle değil mi? Saygıyla.  22.12.2008 12:54
 

Güzel bir yazı okudum. Yüreğinize, beyninize, kaleminize sağlık. Ben, tıpkı müzik gibi, suyun da evrensel olduğuna ve evrensel olan herşeyin insana iyi geldiğine inanıyorum. Japon ya da Yunanlı, ya da Afrikalı, Asyalı, Antartikalı... kim insanlık adına güzel şeyler düşünmüş, söylemiş ya da bulmuşsa saygı duyuyorum. Birileri musakkayı Yunanlı komşulardan kurtarmakla meşgulken, ABD, gençliği ele geçirmiş bile. Asıl tehlike, burnumuzun dibinde. Sevgiyle kalın.

zelinartug 
 15.08.2008 16:25
Cevap :
Teşekkürler zelinartug...  16.08.2008 7:16
 

Türklerde şamanlık döneminden beri su ve müzik terapileri yapıldığı bilinmektedir.Siz şimdi vermek istediğim mesaj diyeceksiniz.Yunanlıların musakkaya,baklavaya,lokuma bilimsellik adına sahip çıktığı gibi.Buda Japonların olsun bilim adına. Dün dünde kaldı dostum.Şimdi yeni birşeyler söyleyin

ERSAN ORAN 
 01.08.2008 0:40
Cevap :
Yorum takdiri sizin. Evet, ben yine 'mesaj' diyorum. Saygıyla.  01.08.2008 14:46
 

Hayvanlar, bitkiler tüm canlı yaratıklar sevgiden anlıyor...İnsan da anlıyor ama kafasına göre kullanıyor verilen sevgiyi. Suyun sesini okumuştum daha önce de...ilginç bir deney ve su kristalleri zaten çok güzel görüntüsü olan şeyler... sevgi sözcükleri ve güzel davranışla daha da güzelleşiyor. Kalemine sağlık sevgili Sadi...

ÇokEskidendi 
 20.07.2008 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 661
Toplam yorum
: 1170
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 832
Kayıt tarihi
: 15.04.08
 
 

Atatürk, cumhuriyet ve Türkçe sevdalısıyım. Hayatımda hiçbir konu veya olay karşısında 'keşke' de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster