Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '12

 
Kategori
Efsaneler
Okunma Sayısı
1621
 

Sünnet Tarih öncesine dayanır

Sünnet Tarih öncesine dayanır
 

Kibele-Rhea


Bugün hala günlük yaşamımızın içinde olan Sünnetin ilk ortaya çıkışı yine Anadolu topraklarında doğmuş Kibele kültüne dayanmaktadır. Kibele tapımı, ana tanrıça figürü olarak vecde dayalı rütiellerle  Frigyalılar zamanında doruğa ulaşmıştır. Daha önceki Hitit ve Hurri uygarlıklarında Kubaba ismi ile var olduğu ileri sürülen Kibele tapımı tartışmalı da olsa M.Ö 6500-7000’lere kadar uzanmaktadır.

Sünnetin ortaya çıkışını aktarmak için, Kibele ve Attis mitini anlatmadan olaya giremeyi;.  Attis Kibele’nin sevgilisidir. Birbirlerine başkalarını sevmeyecekleri ve sadık kalacakları için söz verirler. Ancak bir süre sonra Attis, zamanın Frig kralı Midas’ın kızına aşık olur. Kibele’ye olan aşkını ve sözünü unutarak Kralın kızıyla evlenmeye karar verir. Kral düzenleyeceği düğün törenine Tanrıça Kibele’yi de davet eder. Düğün töreni başladığında Kibele’yi karşısında gören ve verdiği sözü hatırlayan Attis çok utanır. Verdiği sözü tutamamanın verdiği pişmanlıkla cinsel organını keser ve kanlar içinde kıvranmaya başlar. Sevgilisinin bu halini gören ve dayanamayan Kibele affederek daha fazla acı çekmemesi için onu çam ağacına çevirir ve ölümsüzlük bahşeder. Çam ağacının her daim yeşil olmasının sebebi budur.

Pessinus Mabedi'nde (Bugünkü Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırlarında yer alır.)  Tanrıça Kybele adına her sene düzenlenen şenliklerde bu tapınakta rahip olmak isteyen erkeklerin hadım edilmesinin ve kesilen cinsel organlarının bir çam ağacı altına gömülmesinin kökeni budur. Bu inanış daha sonra sami ırkında (Arap ve Yahudiler) cinsel organı değil ama ucunu kesme şeklinde günümüze kadar devam etmiştir.

            

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mitolojik anlatımınız güzel. Kibele çeşitli harf değişiklikleriyle karşımıza farklı isimlerle çıkıyor Örneğin israiloğullarında kutsal hayat ağacı, Hristiyanlıkta bir ilah adı olmuş. Sünnet olayını da biraz köklü uygulamayla halletmeye çalışmışlar anlaşılan. Sünnet; ikinci anlamında İslamiyette Hz. Muhammed'in ahlak ve yaşantısına uymak olarak da algılanıyor. Paylaşımınıza teşekkür ederim.

ütopik 
 15.05.2012 16:49
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim  15.05.2012 20:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 492
Kayıt tarihi
: 14.09.11
 
 

"Uzun ince bir yoldayım" diye tarif etmiş hayatını Ozan Aşık Veysel. Yazdığı bu sözlerinde beni e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster