Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
555
 

Suriye-İsrail Çatışmasında Türkiye Kimin Yanında?

Suriye-İsrail Çatışmasında Türkiye Kimin Yanında?
 

Suriye-İsrail çatışıyor mu?

Aslında, bu iki devlet yıllardır birbiriyle harp halinde ve Suriye’ye ait Golan Tepeleri, 1973’ten beri İsrail işgali altında… İşte, dün (24 Temmuz 2018), tam da bu bölgede, İsrail, bir Suriye uçağını düşürdüğünü duyurdu.

Bu çatışmada Türkiye kimin yanında? Kimin yanında olmalı?

Herhalde, Kudüs işgalcisi, Müslüman Filistinlileri katleden, sık sık “terör devleti” diye suçladığımız İsrail’in yanında değil! Olmamalı… Öyle değil mi?

Fakat vaziyet ne? Türkiye, Türk medyası nerede duruyor?

Haberi, BloombergHT ve KanalB, “İsrail, hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla Esed rejimine ait bir uçağı düşürdüğünü açıkladı” ifadesiyle verdi. Buradaki, “Esed rejimi” ibaresine ince dikkat! Biri “merkez medya”, diğeri “muhalif” sayılan bu kanallar kimin yanında gözüküyorlar?

Konuyla ilgili, TRT’nin internet sitesindeki, AA kaynaklı haberi de şöyle:

İsrail, hava sahasını 2 kilometre ihlal ettiği iddiasıyla Esed rejimine ait bir savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu. Yerel basında yer alan haberlere göre, İsrail'in vurduğu uçak Suriye topraklarına düştü.

İsrail, dün de Esed rejiminin ülkenin güneyinde İsrail sınırına yakın bölgelerde düzenlediği saldırılar sırasında ateşlendiği ileri sürülen iki roket nedeniyle hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini açıklamıştı. Atılan roketlerin İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ne ulaşmadan Suriye topraklarına düştüğü belirtilmişti.

Rejim ve destekçileri, Dera'nın büyük bölümünü ele geçirdikten sonra hafta başında İsrail sınır hattına yönelmişti.” (24 Temmuz 2018)

Haberde dikkat çeken husus; hem vurulan uçağın, hem de Suriye’den atıldığı iddia edilen roketlerin Suriye topraklarına düştüğü bilgisi… Demek İsrail’in iddia ettiği gibi bir “ihlal” yok.

Bununla beraber, “Suriye” değil de, “Esed rejimine ait uçak” tabirini kullanan AA kaynaklı haber kimin yanında, kimin karşısında gibi duruyor?

Tabii medyadan ziyade, Dışişleri Bakanlığı’nın görüşü önemli… Dışişleri ne diyor bu olanlara?

Bakanlık, İsrail-Suriye çatışmasında tavrını net bir şekilde ortaya koymalı ki medyaya bir rota göstermiş olsun!

Yoksa medyanın bu tutumu Dışişleri Bakanlığı’nın tavrına paralel mi?

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Esat ile İsrail arasında fark yok

Kerim Korkut 
 05.08.2018 12:55
 

Sevgili arkadaşım bu durumlarda Türkiye'ye düşen ara buluculuktur... Araya girip dayak yemek benim işime gelmez yani... yapabileceksek eğer bu savaşların önünü almaya çalışmalıyız... Yoksa araya girip dayak yemek istemem ben... Bir çok insanımızı bu kirli Ortadoğu bataklığında yok etmek doğru değil bence... biz öncelikle ülke bütünlüğümüzü sağlayıp ülkemizi ve insanlarımız koruyalım yeter... Sağlıcakla kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 27.07.2018 1:31
 

İnanın bende düşünüyorum İsmail Hakkı Cengiz bey, Suriye - İsrail ile bir savaşa girerse Türkiye kimin yanında olur? Türkiye bu pisliğe karışmasa iyi olur...

Abdülkadir Güler 
 25.07.2018 22:57
 

Merhaba İsmail Bey... Türkiye bu konuda görüşünü açıkladıktan sonra, onun üzerinde yorum yapmak kolay. Burada, bu konularda yazı yazan bizlerin tavrını şimdiden belirtmesi ve bir görüş bildirmesi gerekir diye düşünmekteyim. Hazıra konmamak gerekir. Ben, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada, "bölgesel güç" olması hedefi için, bunu istemeyen İsrail'in değil; jeopolitik olarak Suriye'nin yanında durması gerekir,diye düşünmekteyim;ama bunu abartmamak şartı ile. Eğer, bir gün gelir ve Türkiye bu hedefine ulaşırsa, İsrail, bölgesinin dışında kalacaktır; Suriye ise içinde... Selamlar.

cdenizkent 
 25.07.2018 19:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4893
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster