Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '11

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
370
 

Tabiat gibi engin, tabiat gibi sonsuz nimetimiz, annemiz

Tabiat gibi engin, tabiat gibi sonsuz nimetimiz, annemiz
 

ÖPERİM ELLERİNDEN ANACIĞIM


Bu gün bizim günümüz. Günümüz bir gün değil bir ömür boyunca 365’lerce kutlu, mutlu ve umutlu olsun.


Biz anneler tabiat gibi engin, tabiat gibi sonsuz nimetleri olan varlıklarız. Verecek ne çok şeyimiz vardır biz anaların. Artık yetişkin olmuş, otuz kırk yaşlarına gelen evlatlarımıza bile vereceklerimiz vardır. Ne çok işlerine yarar verdiklerimiz. Ne de çok ihtiyaç duyarlar verdiklerimize. Biz analara Yüce Mevlam’ın bağışıdır vermek. Verdikçe güzelleşiriz, verdikçe zenginleşiriz.


Yavrularımızın dertlerine deva, yaralarına merhemiz her daim. Sevgimiz sonsuzdur. Hiçbir koşul aramadan sunarız sevgimizi sınırsızca. Yavrularımız, bu okyanuslar kadar engin sevgi denizinden yudum yudum içerler. Ruhlarını bu sevgi ile besledikleri oranda; iyi, sağlıklı, öz güvenli ve diğer insanlara sevgi- saygı duyan bireyler olurlar. Sevgi aldıkları oranda sevmeyi öğrenirler.


Her şeyden yakınız evlatlarımıza, bu yakınlığımız ana karnındayken başlayarak, tükenmeyen sevgi ve gerçek dost olarak ömür boyu sürüp gider. Evlatlar farkında olmazlarsa bile... Sihirli bir el gibi yanlarındayız, iyi günde ve kötü günde. Küçükken bedeni gereksinimlerini, bakımlarını, her türlü istek ve ihtiyaçlarını usanmadan büyük bir sabırla sağlayarak ve tüm kaprislerine, şımarıklıklarına katlanarak adeta ömrümüzü bağışlarız yavrularımıza.


Her şeyin sahte ve yüzeysel olduğu çağımızda sahtesiz, gerçek ve hiçbir karşılık beklemeden duyulan sevgi ne yüce bir değerdir, ne ulaşılmaz bir gökseldir. Elbette böylesine yürekten, böylesine katıksız seven insanın sevdiği varlığa bir zarar geldiği zaman duyduğu acı da o denli derin ve yalansızdır. Allah hiçbir anayı evlat acısıyla terbiye etmesin. Evlatlarımızın tırnağı taşa değmeye görsün. Analık içgüdüsüyle uyanırız en derin uykulardan. Fırlarız bir panter gücüyle yavrumuza gelecek kötülüklerin üstüne.


Analarımız, iyi günde sevincimizin ortağı kötü günümüzde arkamızda duyacağımız, yardım ve destek alacağımız, sevgi ve saygı göstereceğimiz gerçek DOSTUMUZ, YARİMİZ, AĞLAYANIMIZ, GÜLENİMİZDİR….Onun dışında pek az insanın bize duyduğu sevgi gerçek sevgidir… Döktüğü gözyaşı gerçek gözyaşıdır. Her şeyin sahte ve taklit olduğu günümüzde ANNE, ANNELİK gerçekliği, katıksızlığı ile çok farklı bir yere sahiptir gönlümüzde…


Allah-ü Taâla biz anneleri özel yaratmıştır. Eğer özel yaratılmasaydık; tüm yaşamın ağırlığını taşıyabilecek kuvvette olmamıza rağmen başkalarına teselli verecek kadar yumuşak omuzlara sahip olmazdık…Doğumun sancısına olduğu kadar, doğduktan hemen sonra yavrularımızı şefkatle kucaklayacak, doğurduğumuz evlatlarımızın nankörlüğüne dayanabilecek kadar iç kuvvetimiz olmazdı…


Hiç bir süs, bir kadını, annelik kadar güzelleştiremez. Hepimizin yüzünde, gözlerinde o güzelliği görebiliyorum. Allah bizleri bir ömür boyu evlatlarımızdan, evlatlarımızı da bizden ayırmasın. Güzelliğimiz daim olsun. Analık kutsalına erişmemize yürekten şükrederek, evlatlarımıza bu gün bir kez daha yürekten sarılarak “YAVRUM” derken öpelim mi ?


Analık duygusunu tatmış ve tadacak olan tüm annelerin ANNELER GÜNÜ’NÜ kutlar, analık mertebesine erişmiş fakat yavrusunun bir kez “ANNE” deyişinin mutluluğuna ermeden, çocuğum benden sonra ne olacak düşüncesiyle gözü açık olarak Hakkın Rahmetine kavuşan benim annem ve diğer annelerin ruhu şad olsun…


SAYGILARIMLA


Birsen İNAL 05.05.2011
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''Hiç bir süs, hiç bir kadını,annelik kadar güzelleştiremez.'' Aslında bu söz tüm yazılanları ve tüm yaşananları açıklamaya yeter.Hocam,yüreğinizden akan duygu seli kaleminizde çok güzel bir şekilde can bulmuş.Kaleminize sağlık.

Tekin ADIGÜZEL 
 07.05.2011 17:44
Cevap :
Teşekkürler Tekin Hocam, söz konusu anne olunca çok duygulanıyorum hiç anne sevgisi görmeden büyüyen bir insanım ve şimdide anneyim. Çok zor Tarifi imkansız duygular ve özlemler yaşıyorum. Güzel orumun için çok sağol . Şiirlerini bekliyorum  10.05.2011 22:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 62
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 380
Kayıt tarihi
: 01.04.11
 
 

Diyarbakır’da doğdu, tam bir Diyarbakırlı olarak büyüdü. İlk okulu İsmet Paşa İlkokulu’nda, orta ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster