Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
21
 

Tanpınar: Yine Huzur’um Kaçtı

Ahmet Hamdi Tanpınar, yine huzurum kaçtı diye dert yandı, ne oldu, yoksa Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nde kriz mi çıktı dedim. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, çoktan lağvedildi bilmiyorum musun, huzurumun kaçmasının nedeni, İstanbul’un yeniden seçiminde oy kullanmak istedim, doğumumun 118. yıldönümünde; ama Yüksek Seçim Kurulu, seçmen listelerini güncellememiş, seçmen listesine baktım az önce, listede adımı bulamadım.

Bulamazsın tabii ki seçmen listesinde adını, ‘11’ haneli kimlik numaranı bile bilmiyorsundur. Ne, her kişinin, kendine özgü, 11 haneli kimlik numarası mı var? Olmaz mı, ülken de, dünya da bırakıp gittiğin gibi değil, neler neler değişti bir bilsen. İllerin plaka numaraları var, dahası her ilin telefon alan kodları bile var, birbirinden farklı.

Bilsen ne numaralar icat edildi zamanla ve de hâlihazırda edilmekte, …

Yaşarken farkında olmadığın durumlar da olmuştur kim bilir? Mesele hiç sorguladın mı 1943 seçimlerinde, daha önce hiç gitmediğin Maraş’tan milletvekili adayı gösterenleri; mutlaka bir anlamı olmalıydı?

İstanbul, Erzurum, Konya, Bursa, Ankara, Sinop, Antalya değil de, neden Maraş’tan aday oluyorum dedin mi hiç?

Biliyorsun 1943’de Yüksek Seçim Kurulu yoktu, dahası açık oy gizli tasnif aşamasındaydık henüz, aslına bakılırsa her çağ gibi Yakınçağ’da bir sergüzeşti, biz de yaşadık bu sergüzeşti. Belki biraz hızlandırılmış halini yaşadık; ama zararı yok, yaşadık mı yaşadık.

Bu arada son yıllarda başladığımız noktaya geri dönüyoruz sanki. Açık oy gizli tasniften, gizli oy açık tasnife; gizli oy açık tasniften, açık oy gizli tasnif noktasına doğru; başlangıcı bir arayıştı; ama sonu da çaresizlik gibi.

Ama üzülme, bir gün sandıksız demokrasi süreci başladığında, ne 11 haneli kimlik numaralarının, ne de seçmen listelerindeki isimlerimizin bizi temsil etmediğinin farkına varacağız. Kendini bile temsil edemeyenlerin, ne toplumlarını, ne de insanlığı temsil edemeyeceklerinin de...

Demek oluyor ki II. Dünya Savaşı’nın (1939-1945) kurduğu dünya, devrilip dökülüyor, Behçet Bey’e yazdığım mektuptaki gibi. Ama bu mektubun da son cümlelerindeyiz, zamanı yekpare akıtan bir şair olarak anla, nasıl bir anı yaşıyoruz, ya da topyekûn insanlıkla birlikte yaşamaktayız. Belki yeniden seçimde, oy verme isteğinle de böylesi bir gerçeği anlatmak istedin.

Kim bilir, tabii ki Ahmet Hamdi Tanpınar bilir, zamanın parçalanmaz, yekpare aktığını keşfeden şair, yazar, öğretim üyesi, milletvekili vs.

Yaklaşık dokuz yıl önce 26 Ocak 2011 tarihinde “Uçuk kaçık sorular…” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda çoktan seçmeli on soru üzerinden bir gelecek öngörüsünde bulunmuştum. İster inan, ister inanma, bu yazıdaki dokuzuncu soru, 2019’da yaşanacak gelişmelerin açılımıdır. İstersen bu soruyu paylaşayım, hem seninle, hem de tekraren okuyucularımla:

9. “Ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni de tartar!” ifadesini, muhalefetin çok kullandığı; ama iktidarların dikkate almadığı görülmektedir. Bunun sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

a) Muhalefetin kantarsız olduğu

b) TSE’nin iktidara bağlı olması

c) İktidar koltuğunun kantar olması

d) Muhalefetin kantarı ele geçirme çabası

Söyle Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanını yazan bir şair, yazar olarak bu sorunun doğru cevabı hangisi, yoksa Aralık 2019’un son gününe kadar yaşanacak olayları dikkate alarak verebilir cevabı mı diyorsun?

Hayır, hayır, onuncu soru da dâhil bu yazıdaki tüm sorularını ve bu sorular üzerinden ortaya koyduğun öngörüleri merak ettim. Bu yazıyı öner de okuyalım, bakalım 0cak 2011’den Aralık 2020’ye kadar yekpare akan, ya da akmakta olan zaman ve profilini.   

26 Ocak 2011 tarihli “Uçuk kaçık sorular…” başlıklı yazıyı Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Tanpınar sevenlere ve de tüm ulaşıp okuyanlara öneririm. Yazıya aşağıdaki adresten ulaşabilirler.

http://blog.milliyet.com.tr/ucuk-kacik-sorular-/Blog/?BlogNo=286516

Rıza Üsküdar

16 Mayıs 2019/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3453
Toplam yorum
: 2178
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 572
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster