Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Yrd Doç Dr Burcu Çetinkaya

http://blog.milliyet.com.tr/drburcucetinkaya

24 Temmuz '18

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Trikomoniyaz Enfeksiyonu

Trikomoniyaz Enfeksiyonu
 

Trikomoniyaz (Trichomonas Vaginiti (Trichomoniasis)), genellikle cinsel ilişki veya hijyeni tam sağlanmamış olan ortamlardan bulaşan  bir parazit çeşididir. 
 
Vajinanın etrafında, parazitlerin ortaya çıkardığı bu enfeksiyona yakalanan kişilerin başlıca  şikayetlerinden biri, cinsel ilişki sonrasında oluşan ağrılardır. Kontrolsüz cinsel ilişki ile de diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilen bu mikroorganizmalar; hamam, tuvalet ve banyolardan da bulaşabilmektedir.  Halka açık bu alanlarda hijyen konusuna özen gösterilmelidir. 
 
Bu konuda özellikle uyarmak istediğim husus, arkadaşları ile yaptıkları pantolon ve iç çamaşırı paylaşılması durumu. Bu paylaşımın çok ciddi enfeksiyonlara neden olabileceği unutmamalıdır.  Ayrıca yeni alınan iç çamaşırlarının kullanmadan önce mutlaka yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.  Bahsettiğimiz bu parazit çeşidi tuvaletlerde yaklaşık 40-45 saat, iç çamaşırında ise 1 gün boyunca yaşayabilmektedir.  Nadiren de olsa, bir anne adayına bu parazit bulaşmış ise bazı normal doğumlarda bebeğin kanaldan geçmesi ile bebeğe bulaşabilmektedir. Fakat bebeğe bulaşan parazitler doğumdan bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.
 
Trikomoniyaz enfeksiyonu genellikle kadınlarda; kötü kokulu, yeşil, köpüğe benzer akıntı ve kaşıntı ile kendini gösterir. Bu belirtilere sahip olduğunuzu gözlemliyorsanız ya da daha önce kendinizde hiç görmediğiniz bir akıntı şekli ile karşı karşıya iseniz mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Erken tanı ve tedavi bütün hastalıklarda olduğu gibi, bu enfeksiyonlarda da çok önemlidir.
 
 Erkeklerde de bu enfeksiyon söz konusu.  Ancak kadınlarda olduğu gibi net belirtiler göstermemektedir.  Bu enfeksiyondan tam manasıyla kurtulabilmek için eğer cinsel yol ile bulaşmış ise mutlaka eşlerin birlikte değerlendirilmesi,  diğer yollardan bulaşmış ise hekiminizin size özel, uygun gördüğü şekilde tedavi etmesi gerekmektedir. 
 
Yrd. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 59
Kayıt tarihi
: 07.06.18
 
 

2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakütesini bitirdim. 2001-2004 yılları arasında C..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster