Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
427
 

Türk açılımı

Burası Türkiye Cumhuriyeti ve bende en kalabalık şehri İstanbul’da yaşıyorum şöyle çevreme baktığım zaman ne baskı gören bir azınlık, ne zulüm gören bir ırk nede bir topluluk görebiliyorum. Aksine vatanına bağlı Türk olma gururuna erişmiş olan insanlar sosyo-ekonomik anlamda daha alt sınıfları oluşturmuş durumda. Ticareti yapan kişilere baktığımız zaman bu ülke topraklarında yüzyıllardır beraber yaşadığımız Kürt kökenli vatandaşlarımız ne bizden biraz eksik hatta biraz fazla... Eğitim aldığım dönemlere baktığımda, üniversitelerimizde yine Kürt kökenli TÜRK vatandaşları aynı şartlarla eğitimlerini almaktadırlar. Şöyle bir devlet kadrolarına baktığımız zaman da Kürt kökenli kişiler oldukça yoğun bir şekilde devlet kadrolarında farklı kademelerde görev almaktadır. Hatta daha da ileri gidersek TBMM sine gittiğimizde milleti temsil eden milletvekillerinin de hiç azımsanamayacak kadar Kürt kökenli olduğunu görmekteyiz.

Evet bu ülkede sosyal anlamda çok büyük problemler yaşıyoruz bunu kökeni ne olursa olsun her Türk vatandaşı yaşıyor. Karadeniz bölgesine gittiğin zamanda bunu görüyorsun, hatta oraya gitmeden İstanbul’un en taşra köşelerinde de bunu gözlemlemek mümkün. Bizi yönetenlerin bize armağanı olan bu yaşam şekli inanın ne Kürtlere nede diğer azınlıklara özgüdür. Bir kuru ekmeğe aç iş bulamayan bir Kürt kökenli vatandaşımız “evet ya ben kürdüm ondan bu haldeyim” diyebiliyor. Fakat tek bunu yaşayan o değil, peki diğer tarafta bunu yaşamak durumunda olan diğer vatandaşımız bunu neden yaşıyor? Ne olduğu için?

Bu ülke de bir ırka yönelik dar kapsamlı bir açılıma değil tüm vatandaşları içine alacak toplumsal bir açılıma, sosyal vatandaşlık açılımına ihtiyaç var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok haklısınız. Ben bu yaşıma kadar yaşadığım şehirde Kürt kökenli diye iş kuramayan veya bulamayan bir kişi görmedim. Üstelikte Mersin'de çok yoğun bir Kürt nüfusu mevcuttur. Örneğin toplu taşımacılık hemen hemen tamamen Kürt kökenli vatandaşlarımızın elindedir. Üzgünümki, bu alana Türk veya Arap kökenli bir vatandaş yatırım yapamamaktadır ve yaptırılmamaktadır. Bugün doğuda ailelere çocuk parası ödenmektedir. Ki her ailede 5-10 çocuk bulunmaktadır. Peki ya batı? Batıda binlerce fakir insan neden çocuk yardımı alamıyor? Irklara özel pozitif ayrımcılık, sonucunda ayrıştırıcılık olur. Nitekim mevcut iktidarda bunu sağlamıştır...

Murat Yazmacı 
 19.08.2010 18:26
Cevap :
EVET...Ben bu yazımda bu ülkede sadece ırklara özgü sorunların olmadığını, genel anlamıyla her kesimden bireylerin yaşadığı ciddi anlamda sosyo-ekonomik sorunların olduğunu ortaya koymak istedim...Her T.C vatandaşının ciddi anlamda yaşadığı bu önemli sorunları bir bütün halinde çözmek asıl yapılması gereken...Kürt açılımı, Romen açılımı,....gibi bu ülkeyi kutuplara bölersen bazı bireylere imtiyazlar saglayıp diğer taraftan diğer vatandaşlarını görmezsen işte o zaman asıl sorun başgösterecek. Onun içinde dedim ki evet bu ülkede büyük sorunlar var yapılacaksa Her T.C Vatandaşı için bir TÜRK aÇILIMI YAPILMALIDIR....  21.08.2010 15:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1817
Kayıt tarihi
: 30.07.10
 
 

Ben Mustafa ÖZER. 1975 doğumluyum. Maden Yüksek Mühendisi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster