Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
55250
 

Türk Dili ve ''Oturgaçlı götürgeç''

Türk Dili ve ''Oturgaçlı götürgeç''
 

Bin yıla yakın yerleştiğimiz Anadolu'da, bizden önce yaşayan ve sonra bizimle kaynaşan o kadar değişik dillerdeki kelimelerin bugüne kadar geldiği bilinir.

Bu kaynaşma sonucunda, kefalden istavrite kadar pek çok balık adının Rumca ;bugün bile kullandığımız birçok gemicilik terimleri İtalyancadır.

Tren, ray, istasyon, pardon, bütçe, plan, proğram ve kuaför gibi binlerce kelimenin Fransızca olduğu gerçektir.

Yabancı dillerden gelen birçok kelime de aslını yitirip Türkçe dil kurallarına uyarak Türkçeleşmiştir ve'' bizim ''olmuştur.

Çarşamba, Perşembe, kaymakam, kaynana, patlıcan, merdiven(Merdüban), çerçeve(Cıhar-ı çöp)

Bahçıvan, televizyon, İstanbul...gibi binlerce kelime buna örnektir.

Goethe: ''Dil, kendi içine almadığı kelimelerle değil , kendi varlığına uydurarak, kendine mal ettiği kelimelerle canlanır.'' Sözüyle dil hazinesinin nasıl zenginleşebileceğini vurgulamıştır.

Yaşayan Türkçemiz de bunu kanıtlamaktadır.Yıllardır TDK'nın dilde özleşme çabalarına karşı eski dil savunucularının sert polemikleri sonucunda, dilimize çok yeni sözcükler girmiş;bazıları da tarihteki yeri
ni almıştır.

Etilerden, Firiglere, Selçuklulardan Osmanlıya kadar öz Türkçe sözcüklerin yanısıra binlerce Arapça-Farsça sözcük de dil hazinemizi güçlendirmiştir.

1928'lerden başlayan yeni kelimelerin üretimi sonunda toplum sadece beğendiği kelimeleri kendine mal etmişti.

Türk toplumu:''Sayıştay'' ve ''Danıştay''kelimelerini kabul etti ;ama TBMM anlamına gelen ''Kamutay ''a pek yüz vermedi.

Özleşme taraftarlarıyla eski dil savunucularının tartışmaları sonucunda kaynağı bilnmeyen ''Komik''söylemler de gündeme gelmişti.

Örneğin: Hostes:''Gök konuksal avrat ''...Otobüs :''Oturgaçlı götürgeç ''

Sigara :''Tütünsel dumangaç ''... Kibrit:''Çak da geç''...İstiklal Marşı :''Ulusal Düttürü '' gibi uydurma kalıplara toplum, hiç yüz vermemiş ;bunların TDK tarafından üretildiğine de inanmamıştı.

Ancak ''Computor '' yerine Bilgisayar...E-Mail yerine :İleti sözcükleri çok beğenildi ki bugün sempatiyle kullanılıyor.

Futboldaki terimlerden, korner yerine :''Köşe gönderi'' hiç de fana değildi.Bungee -jumping:''Zıp zıp...'' Faks :''Belge geçer ''...

Euro:Avro...Global:''Küresel''...Non stop:''Duraksız''...Fatal:''Ölümcül''...Plaster:''Yara bandı''...

Solvent :''Çözelti''...Likit:''Sıvı ''...Herbal :''Bitkisel ''Analjezik:''Ağrı kesici''...Daha yüzlerce örnek başarıyla dilimizde yerini almıştır.

Ana dilimizin daha da zenginleşeceğine inancımız tamdır...Yeter ki ruhumuza uygun olsun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mesut Bey... Meclis (TBMM) için önerilen sözcük, "kurultay" değil, "kamutay"dır. Dalgınlıkla yanlış yazdığınızı düşünüyorum. saygılar, selamlar.

TURGUT ÇAĞLAYAN 
 22.07.2010 0:09
Cevap :
Turgut Bey,Yazıma gösterdiğiniz ilginizden ve dikkatinizden dolayı teşekkür ederim.Dalgınlıkla önemli bir hata yaptığımı sayenizde öğrendim.Kamutay olarak düzelttim.Selam eder sevgilerimi ve saygılarımı iletirim.  22.07.2010 14:57
 

Çok güzel bir konu yakalamışsınız.Dil çok önemli bir iletişim aracıdır.Oturgaçlı götürgeci ilk kez duydum ben ve çok güldüm :)) Kuşaklar arasında anlaşmazlık doğmuyacak şekilde reformlar yapılabilir tabiiki.Fakat direk yabancı kelimelerin kullanılmasınada karşıyım.Mesela Firsth Lady'ye alışamadım bir türlü.Güzel bir türkçe karşılığı olmalı diye düşünüyorum.Selamlar efendim.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 17.11.2007 13:10
Cevap :
Sevgili Kalem Arkadaşım,Türkçemiz çok zengin bir dil...Etiler,Hititler,Frigler'den Roma İmparatorluğuna,Rum Pontus'a Arapça'dan Farsçaya...Batı dillerine ,Orta Asya Türkçesi'ne Avrupa Dillerinden özellikle Fransızca'ya kadar nasiplenmiş.Üzerine bir de TDK'nın çalışmaları eklenmiş...Bir hazinenin üzerindeyiz...Yeter ki dilimize ve kültürümüze sahiplenelim...Gerisi teferruatta kalır...Sevgilerimle...  17.11.2007 17:51
 

Dil bir iletişim aracıdır. Konuşarak ve yazarak birbirimizle anlaşmamızı sağlar. Keşke zamanında dilimize hiç yabancı kelime girmeseydi denebilir belki ama böye bir şey bugünkü globalleşen dünyada mümkün değil. Her dil başka dillerden kendine kelime almıştır, ama az, ama çok. Herkesin anlayabildiği ve rahatça kullanabildiği kelimelerin başka dilden geldiği için değiştirilmesinden yana değilim. Bu kuşaklar arasında anlaşmazlık doğuruyor. Bir çok ünlü yazarın eseri bir sonraki kuşak tarafından anlaşılamıyor. Böyle bir dil olur mu? Zaten harf devrimi yüzünden kütüphanelerimizdeki eski eserlere ulaşamıyoruz. Cumhuryet sonrasında da 3-4 kuşak ayrı dille konuşup yazdık. Bu kopukluk bizi birbirimizden ayırırken sadece düşmanlarımızı sevindiriyor. Bunu tasvip etmek mümkün değil. Selam ve saygılarımla..

Ahmet YILMAZ 
 17.11.2007 1:51
Cevap :
Sayın Yılmaz, Binlerce yıllık kültürel birikimi bünyesinde taşıyan Anadolu Medeniyetlerinin beşiği güzel yurdumuz doğal olarak da binlerce yeni sözcüğü bünyesine alacaktır.Dil,yaşayan bir canlı gibidir...Dilde zorlama olmaz...DİL,kendi kurallarını kendi belirler...Yasakçı ve zorlayıcı ''DİL'' anlayışları ve metodları hep fiyaskoyla sonuçlanmıştır.Atatürk,Latin Alfabesini getirirken Osmanlıca öğretimini kesinlikle yasaklamamıştı...Yanlışlıklar,''Kraldan çok kralcı''geçinenlerin marifetidir.AÜDTCF Atatürk'ün emriyle kurulmuş ve Osmanlıca dahil yüzlerce dilin eğitimini veren bir fakültedir.Aslında Osmanlıca eski harflerle yazılan bir Türkçedir.Eskiyi atıp yeniyi alalım diyenler yüzünden kuşaklar birbirini anlayamadı...Haklısınız...Saygılarımla...  17.11.2007 12:55
 

Kaleminize sağlık. Dil Kurumu'nun başına Ermeni Agop DİLAÇAR getirilirse böyle gaçur guçur dil ortaya çıkar. Selam ve saygılar..

murat ertaş 
 14.11.2007 14:20
Cevap :
Murat Hocam, o günler çok ilginç ve neşeli günlerdi...Gırgır...gırla gidiyordu...Otobüs şöförleri bile dalgaya alınıyordu... ''Süreç Bey,oturgaçlı götürgeçinizi durgaçta durdurur musunuz; tütünsel dumangaç gözümü yaktı da...'' gibi...Şimdi Agop Abi gibi o kelimeler de ''Mefta oldu'' Teşekkürler...Saygılarımla...  14.11.2007 22:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1593
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster