Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
296
 

Ülkemizde kadın olmak

Ülkemizde kadın olmak
 

Onlarca yıldır tartışılır kadın ve kadın sorunları... Bu sorun gitgide toplumun her kesiminde kendini gösteriyor. Sosyal yapımızda kadın nasıl bir yer teşkil etmelidir, insan toplumu içinde herkese verilen haklara sahip olan, faaliyetlerinin tam randımanını verebilen bir üye olabilmek için, kadın ne şekilde bütün gücünü ve yeteneklerini geliştirebilir? Pek çok biçime bürünmüş, her kesimde farklı bi şekilde görülen sömürü, ihtiyaç ve baskının yerine özgür bir insanlık, sosyal bakımdan olduğu kadar, fiziksel bakımdan da sıhhatli bir toplum için ne gerekir?

Kadına burada çok fazla görev düşmektedir. Asla boyun eğen olmamalı, kimliğini ortaya koyabilmeli, her şeyi göze alabilmelidir. Doğurganlığı sağlayan kadın bunu da başarabilmelidir. Pek çok örnek mevcuttur ama yeterli midir? Neden bilim insanlarının içinde kadının yer azdır. Neden siyasette çok fazla yer edinemnişler ya da edinmemişlerdir? Hiç düşündünüz mü?

Kadınlar politik hayata çağrılmazlarsa, hep geri plan destekçi olarak görünürlerse, ev ii ve mutfak arasında ve çocuklarla başbaşa bir mücadele içinde yer alırsa, gerçek özgürlüklerine asla kavuşamazlar. Bu durumda da demokrasi diye bir gerçeğin olduğunu kabul etmek de güçtür. Bu burjuva yönetimin etkileinden biridir aynı zamanda. Sadece feodal yapıdan kaynaklanmamaktadır. Bu sadece ülkemize has bir sorun değildir. Bu tüm dünyanın sorunudur

Bu sorun ancak ve ancak sosyal çelişkiler ortadan kaldırıldığı zaman, erkeğin kadını bir seks objesi, bir köle görme anlayışından uzaklaştığı zaman yokolabilir. Töre cinayetleri bittiği zaman, gereken saygınlığı kazandığı zaman... Demek oluyor ki önümüzde daha çook uzun yıllar var, kadının kendi kimliğini bulması, bunu kanıtlaması ve erkeğin kabul etmesi için.
http://www.turkiyeinternette.com/haber/5440-makale-ulkemzde-kadin-olmak.html

TİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster