Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '11

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
16493
 

Ünlü oyuncu Vahide Gördüm kanseri yenip 6 ay sonra turp gibi olacağım derse!

Ünlü oyuncu Vahide Gördüm kanseri yenip 6 ay sonra turp gibi olacağım derse!
 

Her insan kaderinde belirlenen imtihanlarla bir gün gelip karşılaşır, güzelce sabrederse her gün binlerce sevap kazanır.


Ünlü dizi oyuncusu Vahide Gördüm rutin kontrolleri için gittiği hastanede göğüs kanseri olduğunu öğrenmiş. Bunun basına yansımasının ardından bir açıklama yapan Gördüm “Evet, göğüs kanseriyim. Tedavi olmaya başladım ve bu süreçte hayatıma devam edeceğim. Bu hastalığa yakalanıp tedavi olamayanların yaşadığı bir ülkedeyiz. Durumu çok da abartmanın gereği yok. Beni seven ve desteğini esirgemeyen herkese ve seyircilerime teşekkür ediyorum. Kimse üzülmesin 6 ay sonra turp gibi olacağım” demiş.

Ünlü oyuncunun “6 ay sonra turp gibi olacağım” demesinin ardında tabii ki kendisini bırakmadığını göstermek, sevenlerini üzmemek ve moral olarak kendini bırakmamak yatıyor, bu çok net anlaşılıyor. Hastalık gerçekten de Allah’tan çok büyük bir imtihan. Kanser ise gerçekten çok zor bir hastalık, öyle kolay kolay geçmiyor, uzun bir tedavi gerektiriyor. Tam geçti diyorsunuz tekrar nüksedebiliyor. Birçok insan kendisine bu hastalığı yakıştırmıyor, kimi de “neden ben” diye isyan ediyor. Böyle bir hastalık insanın başına geldiğinde insan hemen Allah’tan güzel bir imtihan olduğunu, eğer sabrederse, çok şükrederse çok fazla sevap kazanacağını düşünmeli. Birde bu durumlarda ifadeler çok önem taşıyor. Burada Vahide Gördüm “Allah’ın izniyle kanseri yenip 6 ay sonra turp gibi olacağım inşaAllah, şifayı verecek olan Allah’tır, ben O’na dayanıp güveniyorum” dese bu çok güzel ve doğru bir ifade olur. Çünkü gerçekten de şifayı verecek olan ne doktorlar, ne ilaçlar, ne kemoterapi tedavisidir. Allah dilemediği takdirde isterseniz dünyaca ünlü doktorlara gidin, en iyi hastanelerde tedavi olun, hiçbir şekilde iyileşemezsiniz. Bu yüzden insan Allah’a karşı çok boyun eğici olmalı, daima O’na dayanıp güvenip, doktorların ve ilaçların yalnızca bir vesile olduğunu bilmeli ve bunu da ifade etmelidir.

"Ki beni yaratan ve bana hidayet veren O'dur;""Bana yediren ve içiren O'dur;" "Hastalandığım zaman bana şifa veren O'dur;" "Beni öldürecek, sonra diriltecek olan da O'dur," "Din (ceza) günü hatalarımı bağışlayacağını umduğum da O'dur;" (Şuara Suresi, 78-82)

Bildiğiniz gibi tedavinin dışında kanser hastaları en çok morale ihtiyaç duyuyor, bu yüzden hem doktorların hem de hastanın ailesinin hastaya karşı çok şefkatli ve merhametli davranması gerekir. Ayrıca kanser hastalarını çok zorlu bir tedavi ve bununla birlikte çok yüksek tedavi masrafları beklediğinden devlet kanser hastalarından para almamalı, hastanelere böyle bir uygulama getirilmeli. Birçok aile hem kanserli yakınlarını tedavi ettirmeye uğraşırken bir yandan da oturdukları evden, barktan oluyorlar. Böyle bir uygulama ne vicdana, ne güzel ahlaka sığar. Bu yüzden devletimiz bu konuda da vatandaşlarına sahip çıkmalı diye düşünüyorum ve bu önemli konuyu da yazıma eklemek istiyorum.

Ünlü oyuncu Vahide Gördüm’e Allah’tan şifa diliyorum, inşaAllah Allah’ın yardımıyla çok kısa bir süre sonra tekrar sağlığına kavuşur. Şunu bilsin ki büyük hastalıklar insana verilmiş en güzel imtihanlardandır. Çünkü böyle büyük bir hastalıkla karşılaşan ve savaşan bir insan asla eskisi gibi olmaz, bambaşka bir insan olur. Dünyanın ne kadar da boş olduğunu, gerçek hayatın ahiret olduğunu anlar. Ölümü çok sık düşünür, Allah’a sürekli dua eder ve O’na yaklaşır. Yalnızca O’nun yardımıyla kurtulacağını bilir. Eğer bu imtihanı güzel bir şekilde atlatırsa, güzelce sabrederse çok fazla sevap kazanacağını da bilir. Hayat işte böyle imtihanlarla değer kazanır. Öyle insanlar vardır ki böylesine zorlu imtihanlarla öne geçer, Allah’a olan derin sevgisini teslimiyetiyle, şükrüyle çok güzel gösterir. Öyle insanlar vardır ki çok zorlu günler geçirmesine rağmen yüzünden hiç eksilmeyen gülümsemesiyle, dilinden hiç düşmeyen şükrüyle tüm dünyaya örnek olur. İşte hastalık ancak böyle, Allah tarafından verilen güçle yenilir. Allah dilerse insan ateşler içinde olsa bile büyük bir ferahlık ve huzurla o zorlu günleri kolaylıkla atlatabilir, eski sağlığına ve dinçliğine çarçabuk kavuşabilir…

 

Kaynak: http://birgo.mynet.com/dunya-hayatinin-gercegi

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız... Allah'ın imtihanlarından biride hastalıklar. Herkesin, tüm hastalıkla mücadele edenlerin acil şifaya kavuşmasını dilerim.

Merve Ballı Acar 
 19.12.2011 11:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2332
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster