Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '06

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
22811
 

Üstün zekalı çocukların ortak özellikleri

Üstün zekalı çocukların ortak özellikleri
 

Üstün zekalıların kurduğu 100 bin kişilik teşkilatın 40 tanesi Türk. Yanlış anlaşılmasın bu Türklerin zeka seviyelerini bilmediğinden olduğu bir gerçek. 1946 yılında kurulan bu derneğe üye olan Türklerin bazıları Ülke dışında tesbit edilmiş. Peki biz çocuklarımızın üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlarız, belirtiler nelerdir. Anne ve baba olarak çocuğumuzun üstün ve eksik yanlarını bilmek ve kabullenmek zorundayız.

Dünya üzerindeki öğrencilerin yüzde 10-15 arasındaki bir kısmının üstün zekalı olduğu tahmin ediliyor. Dünyada 1.2milyar ın üstünde öğrenci olduğu düşünülürse dışarıda keşfedilmeyi bekleyen çok üstün zekalı var.

işte özellikleri;

-üstün mantıklı düşünme ve fikirlerle başa çıkabilme yeteneğine sahip olma.

-ısrarlı ve entellektüel merakı olma

-istekli okuma

-Kelime hazinesi geniştir.

-Neden sonuç ilşkilerini yaşıtlarından önce kavrar.

-Orjinal,yaratıcı ve girişkendir.

-mükemmeliyetçidir. özgüven çok fazladır.

-Başkalarının ne diyeceğine aldırış etmez. çabuk ve kolay öğrenir.

-zeka gerektiren işlerde orijinal ve yeni fikirler üretme yeteneğine sahiptir.

Bazı zeka testlerine tabi tutulan ve bu testler sonucunda 120ve üzerinde puan alan çocuklara''süper zeka ''diyoruz. Eğer çocuğunuz üstün zeka ise onun için son derece zor olan hayatı daha zorlaştırmadan ona destek olmak ve onun çocuk olduğunu unutmamanız gerekir.

-Üstün zeka tek başına mucize değildir. Çocukların ilgi ve kapasitesi doğrultusunda yönlendirilmesiyle başarı elde edilir. Onları toplumdan soyutlamadan çocuk olduklarını unutmadan hareket etmeliyiz.

-Üstün zekalı çocuklar daima tesbit edilmeli ve kendi zeka seviyelerindeki okullara yazılmalılardır. Bu yüzden çocuğunun üstün zekalı olduğuna inanan veliler zaman kaybetmeden IQ (zeka testi)yaptırmalıdırlar. Bir çok çocuğumuzun zekası tesbit edilmediğinden yanlış teşhisler koyulmuştur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi günler. Ankara'da zeka testlerinin nerelerde yapıldığı konusunda bilgilendirir misiniz? Teşekkür eder saygılar sunarım.

brakda 
 04.03.2007 17:46
Cevap :
Zeka testleri ile nöropsikoloji ilmi ilgilenmekte. www.psikolok.org.tr sitesinden bilgi alabilirsiniz.  05.03.2007 13:30
 

Tek fen lisesi olduğu zamanlarda, 1974-1977 arasında Ankara Fen Lisesi'nde okudum. Derecem 26.'lıktı. Biz AFL'lilere yapılanlar, üstün zekalı çocuklara neler yapılmaması gerektiğinin upuzun bir listesini oluşturur. Bir de bugün ne CERN'de, ne de NASA'da çalışanlar, özellikle olsun diye, ilk on binde birlerden seçilmiyor. Yani bugün, üstün zekalılığın önemi biraz devredışı bırakılmış gibi.

Reha Ülkü 
 10.10.2006 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster