Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
72
 

Ve düşüş başladı!

Ve düşüş başladı!
 

www.sozcu.com.tr


Tarihî seçim sonuçlandı. AKP birinci parti oldu olmasına ama bu sonuç tek başına iktidar olmalarına yetmiyor.

Bundan sonra neler olacak bilmiyoruz. Siyaset çok kaygan bir noktaya geldi. Hangi partiler, iktidar ortağı olmak için geri patinaj yapacak bilmiyoruz.  Seçimlerden önce asıp kesen muhalefet parti liderleri iktidar pastasına yanaşırlar mı,  AKP, iktidarına ortak arar mı, azınlık hükümeti kurulur mu, kurulursa hangi parti dışarıdan destek verir, taraflı Cumhurbaşkanı, seçim yorgunu Türkiye’yi bir erken seçime sürükler mi şu anda kestirmek mümkün değil.   

Kesin olarak bilinen bir gerçek var ki o da, 13 yıldır Türkiye’nin üzerine kâbus gibi çöken zihniyetin sonu geldi. Kesin olarak bildiğimiz başka bir gerçek ise;

Türkiye’ye “başkanlık” sisteminin getirilemeyeceğidir…

Türk milleti başkanlık sistemine Hayır! demiştir…

Cumhurbaşkanı, “başkanlık” hayallerine sonsuza kadar elveda diyecektir…

Bu seçimlerin kazananı elbette HDP olmuştur. HDP bir büyük senaryonun parçasıdır. Bu seçimlerde kazandırılmıştır.  HDP zaferinde basının da çok büyük payı vardır.  HDP eş genel başkanını ekranlardan indirmeyerek destek vermiştir.

HDP’ yi bugünlere getiren AKP iktidarıdır. Kendi deyimleriyle,  HDP’yi güçlendiren AKP’ nin bizzat kendisidir.  Terörist başını “kilit adam” pozisyonuna getirmiş,  Devlet kurumlarını Güneydoğu’dan çekerek, Kürt kökenli vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan aidiyet duygularını zayıflatmış, bu durumda da vatandaş adres olarak HDP’ ye yönelmiştir. Türkiye resmen olmasa da, iki başkentli, iki dilli ve iki bayraklı bir ülke görünümüne büründürülmüştür.

Bu seçimlerden sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.  Tek endişemiz, ülkenin yeni bir seçim sonrası organizasyonu (hilesi) ile bölünmenin eşiğine getirilmesidir.

HDP, iddia ettiği gibi bir Türkiye Partisi olacaksa, öncelikle şunu açık yüreklilikle ortaya dökmek zorundadır:

“Biz, Türkiye partisi olarak; Türk Bayrağı’nın altında,  Atatürk İlke ve İnkılâpları’na bağlı kalarak, sadece insana yaraşır hak ve hürriyetler için mücadele edeceğiz. Anayasa’nın ilk üç maddesinden herhangi bir rahatsızlık duymuyoruz. “Özerklik, federasyon ya da ‘Ortak vatan’ gibi bir iddiamız yoktur. Biz parti olarak başka bir adresten emir almayacağız. Örgüt derhal silah bırakmalı ve kendi kendisini fesh etmelidir.  Özlenen barış ancak bu şartlarda mümkün olabilecektir. Biz bundan sonra Türkiye için çalışacağız.”

Bu cümleleri sarf ederler mi bilemiyoruz. (Çok da ihtimal vermiyoruz…)

Bekleyelim görelim…

***

Bu seçimler için Yüce Allah'a, "bu millete bir daha balkon konuşması dinletme" diye dualar etmiştim. Çok şükür kabul oldu. Balkon konuşması dinlemedik. (Davutoğlu’nun balkon konuşmasından bahsetmiyorum. Olmayan bir başbakan, balkon konuşması yapsa ne olur, yapmasa ne olur…)

Bundan sonra ne olacak bekleyip göreceğiz. İnşallah bir AKP-HDP koalisyonu olmaz ki bu çok da uzak bir ihtimal değil. (MHP’ de destek verebilir. Daha önce de vermişti) Çünkü iki parti de aynı düşüncelere sahip. İkisi de Atatürk'ten nefret ediyor. İkisi de Anayasa'nın ilk üç maddesini değiştirmek istiyor. İkisi de Anayasa değişikliği konusunda ısrarlı. Oslo'da verilmiş sözler, Dolmabahçe’de varılan mutabakatlar var.

Seçimlerden önce "Kurtların dansına dikkat! başlıklı bir yazı yazmıştım. Bu uyarıma devam ediyorum; Kurtların dansına dikkat!

Seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Tülay Hergünlü

İstanbul, 8 Haziran 2015

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence bu çöküş saydığınız tohum ' diriliş' e durmuştur sanıyorum!!! Öyle çöküşü kolay olsaydı bu ülkenin ( dış mihrakların ve sol cenahın istediği bu) kurtuluş savaşından kurtulamayarak çıkardık! Ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen ekmeklere yağ oluyor 2. 3. ve 4. partiler! Bunu görmek çok zor mı, kına yakacaklar neredeyse yenildik diye, bu ne aymazlık.

Ben Kimseyim 
 09.06.2015 11:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 498
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1097
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster