Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
99
 

Yemek Programları

Yemek Programları
 

Ekranlardaki yemek programlarını hayretle izliyoruz.  Kendileri kazansın diye kırk takla atan yarışmacı kadınlar, karşı tarafın emek harcayarak sunduğu yemekleri didikleyerek birer çatal alıp, bırakıyor.  Yorumlar ise içler acısı. Nimete karşı sergilenen bu ölçekteki nankörlüğü anlamak mümkün değil. Türbanlısı, türbansızı fark etmiyor. Her şey 5-10 bin lira parayı kapmak için.

“…Yiyin, için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez.” A’raf, 31

Mutfak tezgâhlarının üzerine yığılan o tabak tabak yemekler insanın içini acıtıyor. Sunucuların yenmeyen yemeklerin hayvan barınaklarına gittiğine dair yaptıkları açıklamalar, bu israf zulmünü hafifletmiyor. Hayvanlara tatlı ikram edildiğini de pek zannetmiyoruz. Onların çöpe gittiği gün gibi ortada… Ayrıca insanlar çöplerden yemek toplarken, çocuklar geceleri aç yatarken kurulan mükellef sofraların, şıkşıkıdım kıyafetlerin, kolları, boyunları süsleyen yığın yığın altınların ve de çöpe atılan yiyeceklerin hesabının sorulacağı akıllara dahi getirilmiyor.

Bu programlar ile milyarları cebine atan yapımcı ve sunucuların daha da zenginleşmesi sağlanırken, katılımcıların 5-10 bin lira kazanmak için düştükleri/ düşürüldükleri durumlar, insan onuruna hiç yakışmıyor. Yarışmacı kadınlar ne yazık ki sırf kendileri kazansın diye sergilenen yemeklere en acımasız eleştirileri yapmaktan hatta yalana bile müracaat etmekten, olabilecek en düşük puanı vermekten de hiç sıkılmıyor. Yüzleri bile kızarmıyor…
“Ey iman edenler! Öz benliğiniz, anne-babanız, yakınlarınız aleyhine de olsa, zengin veya fakir de olsalar, adaleti dimdik ayakta tutarak Allah için tanıklık edenler olun. Allah, ikisine de sizden daha yakındır. O halde nefsinizin arzusuna uyarak adaletten sapmayın. Eğer dilinizi eğip büker yahut çekimser kalırsanız, Allah yapmakta olduklarınızdan haberdardır.” Nisa, 135

İnsanların satın alma güçlerinin bir hayli düştüğü günümüzde, tüketimi özendirici ve kışkırtıcı yayınlar yapan bu tarz programlar toplumda öfke ve umutsuzluk yaratmaktadır.

Toplum yararına olmayan bu tarz programların kaldırılması gerekmektedir; Halkın ruh sağlığını korumak için…

Tülay Hergünlü
17 Aralık 2018

 

ETEM SEVİK, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım TV programlarındaki yemek programlarına bakmıyorum bile.Selam sevgi ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBi

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.12.2018 23:06
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım. Bakmadan fikir sahibi olunmuyor ne yazık ki. :) Sevgiler...  27.12.2018 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 509
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1081
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster