Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '06

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
53574
 

Yılbaşı Ağacı'nın Hikayesi

Yılbaşı Ağacı'nın Hikayesi
 

Geçen gün “Yılbaşı Ağacı-Çam” alıp Yılbaşı öncesi evine koyan bir arkadaşımla buna karşı olduğunu söyleyen bir arkadaşımın kısa tartışmalarına şahit oldum. Kısa sürdü çünkü onlara yılbaşı ağacının hikayesini anlattım.

Yılbaşı ağacına ilişkin birazdan yazacaklarım sanılmasınki belli bir görüşü ifade ediyor. Aksine ben herkesin kendisini mutlu eden şeyleri yapmasına kendisine zarar vermediği sürece sonsuz tolerans tanımayı esas alan biriyim.

Gelelim neden yılbaşında ağaç oluyor?

Noel ağacı, Pagan(tek tanrı inancı öncesi) dönemi geleneklerinden gelen bir ritüel. Daha önceki yazılarımda sembolizme olan merakımdan kısaca bahsetmiştim. Burada da bu konuya wikipedia’nın getirdiği düzgün anlatımla devam edelim(ben daha halk dilinde vebasit anlatıyorum aslı burada): Yaprak dökmeyen ağaçları ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak kullanmak, eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneği idi. Avrupalı putperestler arasında yaygın olan ağaca tapınma, hıristiyanlığı benimsemelerinden sonra, İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını yılbaşında ağaçlarla donatma geleneği biçiminde sürdü. Almanya'da da kış ortasına rastlayan tatillerde evin girişine ya da içine bir Yule (yeni yıl) ağacı konuyordu.

Günümüzdeki Noel ağacının Almanya'nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva'yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Momünyon'daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde İsa'yı simgeleyen mumlar eklendi. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.

İngiltere'ye 19. yüzyıl başlarında ulaşan Noel ağacı, Kraliçe Victoria'nın eşi Alman Prens Albert'in desteği ile bu yüzyılın ortalarında yaygınlaştı. O dönemde Noel ağaçları, dallarına kurdela ve kağıt zincirlerle asılmış mum, şekerleme ve keklerle süsleniyordu. Göçmen Almanların Kuzey Amerika'ya 17. yüzyılda götürdükleri Noel ağacı, 19. yüzyılda moda oldu. Gelenek Avusturya, İsviçre, Polonya ve Hollanda'da da yaygındı. Japonya ve Çin'e 19. ve 20. yüzyılda Amerikalı misyonerlerin tanıttığı Noel ağaçları ince işlenmiş kağıt süslerle donatılmaya başlandı.

Dediğim gibi burada sadece “bir iş yapılıyor ama neden” sorusunu soran meraklı bir çocuğa hikayesini anlatıyormuşum gibi düşünün. Evinizde yılbaşında sizleri güldürecek ve mutluluk verecek bir şey ise sizde hemen bir ağaç edinin. Ama pagan dönemine ait bir çok alışkanlığın (nazar boncuğunun nazardan koruması, at nalının şans getirmesi vb) günümüzün popüler kültürünün hala bir parçası olduğunuda unutmayalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben yilbasi agacinin hikayesini daha farkli biliyorum sizin caiklamaniz daha farkli hristiyan arkadaslarimla konustugumda incilde farkli sekilde yazdigini soyluyolar onlara gore yilbasi agaci isanin bir daha dunyaya geldiginde bir cam agacinin altina gelecegi inanaci varmis ben simdi hangisine inanacagim birde ikinci sorum neden yilbasinda her zaman hindi kesiliyordabaska bir hayvan degil cevap yazarsaniz cok sevinirim tessekkurler

sadiye hozer 
 18.12.2007 8:08
 

oldum olası en sevdiğim zaman dilimi yeniyıl kutlamalarıdır. Kendimi olağanüstü enerjik,yaratıcı,mutlu hissederim. Bitmek bilmeyen bir enerjiyle alışveriş,sofra,hediye,gezi ve konuk ağırlama gerçkleştirebilirim. En azından kendimi istem içi veya dışı yeniylda harika hissediyorum işte. Bu arada yunuslar çok güzeldi. Videoyu izledim. Müthiş bir duygu olmalı. sevgiler

Kırmızı Şal 
 03.04.2007 23:56
Cevap :
Yunusları anlatacak yazıyı yazamıyorum kalemim. O kadar güzel ve muhteşem bir duyguki yazın gelmesini iple çekiyorum. Benim hayatım değişti.  04.04.2007 11:28
 

Demokrasi ile desteklenen cumhuriyet idaresi, anlamını nasıl bulabilir? Bireysel ve ifade özgürlüğü sağlanabilirse. Tüm medeni toplumlarda olduğu gibi bizde de, bu anlayış, kolektif olarak kabul görmelidir, kabul görmelidir ki, Demokratik yönetimden söz edebilelim. İnancım budur. “Dünyanın bize hürmet etmesini istiyorsak, evvela biz, kendi benliğimize hürmet edelim. Benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen, fikren, fiilen, bütün ef’al ve harekâtımızla gösterelim. Bilelim ki, milli benliğini bulmayan milletler, başka milletlerin şikârıdır.” M. Kemal Atatürk/Nutuk) Şimdi farklı kültürlerden olumlu anlamda etkilenmek ayrı bir şey, farklı kültürlerin milli ve manevi sembolleri olarak kabul gören değerleri almak ayrı bir şeydir. Sanırım, bazı değerler, hayatımızın her karesine iyice iz bıraktıktan sonra (vazgeçilmezlerimiz haline gelirse) uğraşırız. Çocuklarımıza kendi değerlerimizi veremedikten sonra, Bu ülke için nasıl gayret edecekler. Konuya lütfen bu pencereden bakabilir miyiz?

Canmehmet 
 25.12.2006 15:16
Cevap :
Bir şeyleri "vazgeçilmezlerimiz" yapabilmek için yada bir şeylerin "vazgeçilmezlerimiz" olmasını engellemek için bir şeyler yapmak bana "ideoloji" oluşturmak gibi geliyor. İdeolojilerden de korkuyorum işin doğrusu çünkü hiç bir ideoloji diğerine hoş görülü davranmıyor, davranamıyor vehatta davranmakta istemiyor. Eğer bir kişi ülkesi için gayret göstermek konusunda bu tip sembolik uygulamaladan etkileniyor ve gayretinden şüpheye düşülüyorsa bence başka şeyleri sorgulamak gerekir. (Çam ağacının bir suçu olamazki) Çocuklarımıza hem kendi değerlerimizi hemde kendilerini ve ülkemizi ileriye taşıyacak ilkeleri vermeliyiz diye düşünüyorum.  25.12.2006 16:51
 

Yazdığınız konu çok aydınlatıcı olmuş. Ama hala bakıyorumda insanlar ağaç ile dini, inançları, kültürleri birbiri ile ilşkilendirebiliyor. Sizin de değiniz gibi güldürecek ve mutluluk verecekse yılbaşı ağacı edinelim. Kimsenin başka bir amaçla bunu yapacağını ya da aklı başında biriyse ağaçtan esinlenip din değiştireceğini düşünemiyorum bile. Sevgiler.

Gülün içinden 
 24.12.2006 21:42
Cevap :
Eğer kendinize güveniniz yoksa herşeyden korkarsınız. Güzellikle yapmakla uğraşmazsanız zor kullanırsınız. Zaten "ideoloji" dediğimiz şey bu yüzden çıkmı yor mu?  25.12.2006 7:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5274
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster