Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
184
 

Yorum kirliliği

Bilgi kirliliği lafını çok duyduk.. Ben de yorum kirliliği lafını üretiyorum, eğer daha önce üretilmediyse...

Bunun bir örneğini vereyim...

Gazetesinin, bu Ergenekon ile ilgili olan bitene yönelik izlediği tutumu eleştiren Hıncal Uluç'a, bir yazı yazarak DNGLK demişti Sabah Gazetesi köşe yazarı Emre Aköz.

Bugün, istemiye istemiye yazısının başlığından dolayı yazısını okudum. Orada, Hürriyet Gazetesi başyazarı Oktay Ekşi'nin önceki günkü yazısında bilgi kirliliğinden bahsettiğini oysa, tam da kendisinin bu kirliliği yarattığını söylüyordu.

Verdiği örnek ise şuydu: İbrahim Yıldız, Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombanın Ümraniye'de bulunan bombalardan olmadığını, Eskişehir'de bulunan bombalardan olduğunu açıklamış. Ekşi de, bilgi kirliliğinden bahsederken, aylardır, Cumhuriyet'e atılan bombaların Ümraniye'de bulunan bombalar olduğunun söylendiğini, oysa bunun yanlış olduğunun ortaya çıktığını ve bilgi kirliliği yaratıldığını söylüyor yazısında. Aköz ise, Ekşi'ye Cumhuriyet'e atılan bombanın Ümraniye'deki bombalardan olmadığını söylüyorsun ama, Eskişehir'deki bombalardan olduğunu söylemiyorsun ve böylece Danıştay Katliamı, Cumhuriyete atılan bomba ile Ergenekon bağlantısını gizliyorsun, böyle bağlantı yok diyorsun diyor, bir cümlesi aynen şöyle:

"Dün Hürriyet'in Başyazarı Oktay Ekşi, İbrahim Yıldız'ın yazısından alıntı yaptı. Ve özetle " Bakın Ümraniye bağlantısı yokmuş " dedi."

Ben de tabi merakla hemen Ekşi'nin yazısına atıldım ve okudum.. Adam, yazısında, hiçbir şekilde, bu üç olayın bibiriyle bağlantısı olup olmadığına dair bir şey söylemiyor. Konusu da bu değil. Sadece Cumhuriyet'e atılan bombanın Ümraniye'de bulunan bombalardan olmadığını ve bunun bilgi kirliliği olduğunu söylüyor.

Buradan, Aköz'ün yaptığı gibi bir yoruma sıçramak, ancak yorum kirliliği ile açıklanabilir.

Aköz'ün bunu niye yaptığını bilemiyorum. Ya Ekşi'ye çok kızgın, nasıl olsa, ne yazsak gidiyor. Uluç'a dnglk dedim bir şey olmadı diye düşünüyor, ya kişisel kontrol edemediği hırsları var, sivri yazarak belki çok okunurluk elde etmek istiyor vs. her ne olursa olsun, yaptığı aleni bir yorum kirliliğidir.

Tabi, bu tür son zamanlarda sayısız yazı var. Mesela aynı yazıda, Oktay Ekşi, liberal faşistler diye ad vermeden dolaylı olarak 'küfrediyor, ' artık kim ayağına bastıysa.

Neyse.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birbirlerini hiç sevmezler, ama ayrılamazlarda. İki şair Bağdat sokaklarında geziyorlar. Kenarda uyuz bir it kıçını duvara sürüp kaşıyor. Bunu gören Ruhi: "Her yer çok güzel. Ama bu it bu sokakta fuzuli" diyerek iğneliyor. Bunu duyan Fuzuli altta kalır mı: "Şimdi tutu o iti kuyruğunda, salla salla vur duvara çıksın ruhi...." Lafla itin uyuzu geçse...

Murat SEVGİ 
 24.07.2008 21:42
Cevap :
Haklısınız, ancak, yine de eleştirmek de fayda var.  25.07.2008 14:05
 

Etrafa sataşarak reyting sağlamak amacı, hastalıklı bir beynin ürünü olabilir ancak. Onlara da soracak olursanız amaca ulaşmak için her yol mübahtır. İçinde yaşadığımız şu günlerde zaten her şey şirazesinden çıktı. Beni dinleyin, fazla takılmayın her şeye...

Melek Koç 
 21.07.2008 12:38
Cevap :
Sizi dinliyorum zaten, okurken. Bu şirazesi çıkmışlar karşısında bazen de iyi geliyor doğrusu.  22.07.2008 22:52
 

Aköz bi süre önce bi erkek dergisinde gelen okuyucu yorumlarına yanıt yazma görevini üstlenmiş tam bir lümpendir. ama ayıp Aköz'ün ayıbı değil ondan bile medet uman siyasi kadronun ayıbıdır.

seringel 
 18.07.2008 14:49
Cevap :
Bu kişinin yaptığı bir örnek idi. Çok yönlü bilgi ve okumanın, dolduruşa gelmemek için gerekli olduğuna dair.  18.07.2008 23:21
 

Merhaba... Cumhuriyet gazetesi: AKP'nin kapatılmasına evet; Ergenekon savasına hayır diyor. Hürriyet gazetesi de aynı Cumhuriyet gazetesi gibi düşünüyor. Sabah Gazetesi: AKP'nin kapatılmasına hayır; Ergenekon davasına evet diyor. Diğer, medya kuruluşlarını da bu şekilde ayrıma tabi tutabilirsiniz. Hangi medyanın tutumu doğru, hangisinin yanlış olduğunu şu an hiç kimse bilmiyor. Ama insanlar, düşünceleri doğrultusunda, eğer biraz da konular hakkında bilgisiz ise hemen bir taraf tutuyor. Medyanın yanlı yayınları insanları da yanlı yapıyor. Medyanın kirliliği, insanların düşüncesini de kirletiyor. Selamlar.

cdenizkent 
 18.07.2008 14:39
Cevap :
İlerde neyin doğru ya da yanlış çıkacağını bilemeyiz.. Bunun önemi de yok önemli olan, şu an ne kadar akıllı ve erdemli olduğumuzdur. Daha önemlisi erdemli olduğumuzdur, akıl da önemli değil.  22.07.2008 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 950
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster