Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
503
 

Yunusu yakarak öldürdüler

Yunusu yakarak öldürdüler
 

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi'nde balıkçıların ağlarına takılan yunusun üzerine akaryakıt dökülerek yakılıp öldürülmesi, denizcileri isyan ettirdi. Deniz Ticaret Odası üyesi kaptan Arif Yılmaz, “Balıkçıların ağlarına takılan yunusun kuyruğundan bağlanıp sürüklendikten sonra üzerine benzin dökülerek yakılması tam bir vahşet. Üzerindeki yanıklar nedeniyle yunus can çekişerek ölmüş. Sorumluların mutlaka yakalanıp cezalandırılması gerekir” dedi.

Kadıkalesi köyü sahilinde Kardak adalarının tam karşısındaki kayalıklarda, Turgutreisli kaptan 70 yaşındaki Cengiz Mandalinci’nin su kayağı yaptırdığı köpeği Cindy'nin bulduğu, 1.70 metre boyunda yaklaşık 150 kilo ağırlığındaki erkek yunusun üzerine akaryakıt dökülerek yakılıp öldürüldüğü saptandı. Yunusun kuyruğunun bağlanarak zorlandığı, vücudunun sağ bölümü, baş ve boyun bölgesinde derin yanık izleri olduğu belirlendi. Kafasının ise sert bir cisimle parçalandığı görüldü. Kaptan Mandalinci, bölgede sıkça görülen yunusların kimseye zararı olmadığını belirterek, “Yunusun feci şekilde öldürülmesi insanlık dışı bir olay. Köpeğim Cindy daha önce de balıkçıların ağlarından yaralı bir martıyı kurtarmış, martıyı iki ay tedavi ettikten sonra doğaya bırakmıştık. Cindy bu kez de insanların yürüyerek ulaşamadığı bölgede bulunan yunusa yüzerek ulaştı ve saatlerce başından ayrılamadı. Yunusu işkence yaparak öldürmüşler” dedi.

Yunus üzerinde inceleme yapan ve yaklaşık 4- 5 gün önce öldüğünü belirten Bodrum Deniz Ticaret Odası üyesi kaptan Arif Yılmaz, ise şunları söyledi:

“Kardak kayalıkları ve Kadıkalesi açıkları, yunusların sürüler halinde sık sık geçtiği ve zaman zaman avlanan balıkçıların ağlarından balık çaldığı bölgelerin başında geliyor. Bölgede avlanan balıkçıların, ağlarındaki balığı almaya çalışırken yakaladıkları yunustan intikam almak için böyle birşey yaptıklarını sanıyorum. Çünkü bölgede tekne kazalarına kurban giden yunuslar da olabiliyor. Ancak bu yunusun sağ tarafındaki yanıklar çok net görülebiliyor. Bu gerçek bir vahşet, yunus yanarak ölmüş ve karaya vurmuş. Bunu yapanlar mutlaka bulunmalı ve cezalandırılmalı.” (Kaynak:Milliyet)

Bunu yapanlar İNSAN olamaz... Bu nasıl bir vahşet, nasıl bir sadistlik, nasıl bir psikopatlık, nasıl bir vicdansızlık, nasıl bir manyaklıktır! Hiç mi merhamet duyguları, sevgileri, Allah korkuları yoktur bunların...

Okuduğum olaylara artık şaşırmıyorum ama bazıları gerçekten akıl sınırlarımı zorluyor.

Bir yunusu işkenceyle öldürmek... Bir insan bunu yapabiliyorsa başka yapabileceklerini düşünmek bile istemiyorum.

Böyle insanların varolduğunu bildikten sonra artık hayvanlara HAYVAN dememeyi öneriyorum... Hayvanlara büyük haksızlık!

http://www.esmakahraman.com/yunusu-yakarak-oldurduler/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana gore, yunusa yapilanlarin o yaratik uzerinde denenmesi lazim. Ayaklarindan baglayip sirtina kizgin demis degdirmeli, kacmak istedikce hem bilekleri parcalansin, hem sirti yansin, sora kafasina vura vura gebertmeli.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 18.10.2008 20:39
Cevap :
Denize attığı ağlar boş kalsın diyorum bende :(  18.10.2008 20:56
 

İnsanlara acımadan kıyanlar hiç hayvanlara acır mı?Bu insanlar sevgi fukarası olarak yetişmiş,yetiştirilmiş olmalı..

Tunay 
 17.10.2008 16:44
Cevap :
Sayın Yazarım sevgisizlik galiba çağın hastalığı... Sevgiler.  17.10.2008 17:44
 

Böyle insanların varolduğunu bildikten sonra ben de artık insanlara hakaret olarak "hayvan" dememeyi öneriyorum. Çünkü onlar bize insanlık dersi veriyorlar. "Hayvan" kelimesi hakaret olarak kullanmak tuhaf oluyor bu durumda. Geçen aylarda da bir yunusa işkence yapılmıştı. O kişi ya da kişiler bulundu mu? Cezalandırıldı mı? Hayır. Bunu yapan İNSAN! ya da İNSANLAR! cezalandırılacak mı? Hayır. Diyecek söz kalmıyor.İnsanlık öldü,yaşasın HAYVANLIK...

BASTET 
 17.10.2008 15:55
Cevap :
Sayın yazarım bunu yapanlara hayvan demek hayvanlara hakaret. Hayvanlar bile daha merhametli. Hayvanlar en azından kendilerine ekmek verene nankörlük etmiyorlar. Balığa yapılan korkunç bişey ve diğer bi konu ekmek yediğin denize bu kadar mı nankörlük olur. Pes yani!  17.10.2008 16:06
 

BUNLAR ACAYİP MAHLUKATLAR..! :-((( SEVGİLER ve SELAMLAR..! :-)))

Necip Köni - Adana / TR 
 17.10.2008 15:49
Cevap :
:( Sayın Başkanım gerçekten de bunlar mahlukat... Sevgiler.  17.10.2008 15:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster