Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
3460
 

Yürüyen köşkün öyküsü....

Yürüyen köşkün öyküsü....
 

http://www.yuruyenkosk.com/?dizayn=01


Ankara Atatürk Orman Çiftliğinde Başbakanlık sarayı yapmak için 3000 tane ağaç kesildiğinin gündemde olduğu şu günlerde yurt dışından gelen misafirlerimi geçen hafta Yalova'daki "Yürüyen köşk" adıyla bilinen Atatürk köşküne götürdüm. Ancak orada gördüğüm manzara çok ürkütücüydü. Köşkün etrafında gezerken, köşkün boyalarının dökülmüş, tahtalarının çürümüş olduğunu gördüm. Uzun süreden beri bakım yapılmadığı belliydi. Köşkün etrafındaki panolarda bu köşkün hikayesi fotoğraflarla anlatılmaktaydı. Şimdi bu öyküyü kısaca burada anlatırken, bu öykünün tamamını bilmeyenler için de aşağıda bu konuyla ilgili web. sitesinin linkini vereceğim.

21 Ağustos 1929 yılında Atatürk, Ertuğrul yatıyla İstanbul'dan Bursa'ya gidecektir. Yalova iskelesi civarında sahili seyrederken sahildeki ulu bir çınar ağacı dikkatini çeker. Çınarın görüntüsünden etkilenen Atatürk’ün emriyle yat durdurulur. Yatın teknesiyle karaya çıkılır. Ulu çınarın gölgesinde bir süre dinlenen Atatürk ulu çınarın civarına bir köşk yapılması talimatını verir.

Bunun üzerine 21 Ağustos 1929 tarihinde Atatürk’ün talimatıyla yapımına hemen başlanan köşk, 12 Eylül 1929’da tamamlanır.

Atatürk, 1930 yılında, (olasılıkla Haziran ayı içinde), bir gün köşke gittiğinde, orada çalışanlar, yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için izin isterler.

Atatürk ise, çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını emreder.

Köşkün yürütülme işlemi iki safhada yapılır.

8 Ağustos 1930 Cuma günü, öncelikle yapının teras bölümü ( toplantı salonu olarak kullanılan, üç yanı camlarla kaplı bölüm) kaydırıldı. Geri kalan iki gün içinde de, ana binanın raylar üzerinde yürütülmesi işlemi tamamlandı ve bina, 5 metre kadar doğuya kaydırıldı.

Böylelikle köşk yıkılmaktan, çınar ağacı kesilmekten kurtuldu.

Gerçekte, burada önemli olan köşkün yürütülmesi değil, verilmek istenen mesajdı. Atatürk, Yalova’daki bir çınar dalını bahane ederek tüm kamuoyuna bir mesaj vermek istemişti. Yoksa, küçük bir binayı yıkıp, yerine yenisini yapmak çok daha kolaydı.

Şimdi tekrar gelelim günümüze;

Bir dalın kesilmesine bile razı olmayan Atatürk, kendi önderliğinde Ankara'da yapılan Atatürk Orman Çitftliğinde 3000 tane ağaçın kesildiğini görseydi acaba ne derdi?

Konu hakkında detaylı bilgi aşağıdaki linkten alınabilir.

http://www.yuruyenkosk.com/default.asp

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunca yıldır Yalova'ya gider gelirim, bu köşkten sayenizde haberdar oldum Erol Bey:( Hafta sonu Yalova gezisi şart oldu:) Teşekkürler, sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 08.10.2012 18:55
Cevap :
Oraya aracınızla giderseniz tek bir yol var. O da Yalova Devlet Hastanesinin bulunduğu sapaktan girip, sahilin yanındaki yolu takip edeceksiniz. Sadece Pazartesi günleri ziyarete kapalı. Diğer günler her yarım saatte bir rehber eşliğinde köşkün içini gezebiliyorsunuz. Bu bilgiyi de vermiş olayım. Teşekkürler Ata bey. Sevgiler...  08.10.2012 21:37
 

Yüreğinde sevgisi olmayan ne atasını bilir ne doğasını. Kendi uzun yaşamı için insanların doğasına kıyanlara kaldı bu memleket. Yazık! Atatürk'ten alacak çok dersimiz var. Sağlıcakla

Asi Güvercin 
 08.10.2012 16:20
Cevap :
Atatürk'ten ders almasınlar diye Atamız unutulmaya çalışılıyor Asi Güvercin. Bizlerden sonra ne olacak? Gerçekten merak ediyorum. Teşekkürler, sevgiler...  08.10.2012 18:19
 

Basbakanlik sarayi !!! saglik ve saygiyla

Newyorker 
 08.10.2012 0:33
Cevap :
Ben başbakanlık sarayı dedim ama şu anda sistemimizde başkanlık sistemi olmadığı için bu kelimeyi kullandım. Başkanlık sistemi gelince bu sarayın adı da sizin yaşadığınız ülkedeki gibi Başkanlık sarayı olacak sayın Newyorker. Saygılar, selamlar...  08.10.2012 11:46
 

Bir dal için köşkü yürütmüş büyük Atatürk. Şimdi koca koca ormanlar villa siteler için yok ediliyor. İçinde de küçük adamlar yaşıyor. Yakında yeşil renk bitecek korkuyorum. Selamlar...

Şükran Okyay 
 07.10.2012 22:29
Cevap :
Aynen öyle Şükran hanım. Para hırsı ve rant isteği doğayı her geçen gün biraz daha yok ediyor. Ama bunun sonu çok acı olacak ve doğa bir gün intikamını çok acı bir şekilde alacak..Teşekkürler, saygılar, selamlar...  08.10.2012 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 968
Toplam yorum
: 7842
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2823
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster