Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
151
 

Yüzlerce "şehit'e rağmen "insan" kalabilmek...

Yüzlerce "şehit'e rağmen "insan" kalabilmek...
 

İlk kez bir blog yazıma ‘İlahiyat perspektifinden’ giriyorum.

“Yüce RABBİMİN verdiğin canı yine Yüce RABBİM almakla muktedirdir.”

Küresel krizle beraber özellikle AB Ülkelerinin ekonomilerinde yaşanan daralmaya rağmen, son dönem ihracatta Cumhuriyet Tarihi’nde kırılan ‘rekor,’ 1983 yılından bu yana geçen 29 yıllık süreçte ‘Bütçenin’ en iyi performansı göstermesi başta hükümet yetkililerinden en sade vatandaşa kadar ‘şom ağızlardan’ düşmedi.

 Hepimize, tüm ‘Ulus’a’ nazar değdi!..

Dün ise Afyonkarahisar’da 25 Vatan evladı, ana kuzusunun sanki ancak 19. yüzyıl şartlarında bir ‘Orta Afrika kabilesinde’ rastlanabilen mühimmat(cephanelik) deposunda’ ‘cayır, cayır’ yanmalarını uzaktan izleyerek, sabahı bekledik.

İşte bu ‘tesadüfen yaşadığımızı’ ortaya koyan ‘cahillik göstergesi’ ‘facia’ her şeyin üzerine ‘tüy dikti.’

Mühimmat Deposu’ndaki tasnif çalışmasının sabah saat: 8:00’den akşam saat: 21:00’den sonrasına kadar sürmesi, ‘savaş’ ve ‘seferberlik’ hali olmadığına göre; ‘TSK İç Hizmet Yönetmeliği ve ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı uygulamadır.

Ney’miş ekonomideki üstün performans gücümüz,  hatta ‘Ekonomik sistemimiz’ AB Ekonomi Konseyi tarafından üye ülkelere öncelikli sırada öneriliyor. ABD Harward University Business School’da ülkemizin önde gelen işletmeleri; ‘Turkcell,’ ‘Akbank’ ‘örnek olay’ olarak kullanılıyor.

‘İnsanlıktan yoksun,’ ‘aşağılık kompleksini tatmin edememiş’ ‘sorumlu ’ve/veya ‘sorumlular’ ‘kim’ veya ‘hangi’ ‘komutan’ ise en kısa sürede yakalanıp yargı önünde hesap sorulmalıdır.

Her gün gelen ‘şehit haberleri’ başta Türk ve Kürt analar olmak üzere hepimiz, derinden yaralıyor.

Ancak Milliyet Bloggerlardan kimileri kullandıkları ‘üslup’ ile ‘istemeden de olsa’ veya ‘maksadını da aşsa’ masum Türk ve Kürt vatandaşlarının/halklarının arasına ‘nifak tohumları’ ekmektedirler.

Öncelikle ‘elma ile armudu çok iyi ayırt etmeliyiz.’

Diğer bir ifade ile; ‘Kürt kardeşimizi’ ‘PKK’ veya ‘KCK’ üyesi ile karıştırmayalım, ayırt etmekte özen gösterelim.

Terörün maddi ve manevi olarak etkilediği insanlar ‘tek taraf’ değildir.

Her iki tarafın insanları da çok büyük kayıplar vermiştir.

Milliyet Blogger olarak günlerce, sayfalarca ‘ağıt yakmak’ sadece Türk ve Kürt halklarının yaralarını ‘depreştirir,’ ‘kinlerinin kabarmasına’ neden olabilir.

Ayrıca ‘aşırı milliyetçilik eylemlerini’ körükleyen blog yazıları da karşılıklı olarak ‘faşizm riskine’ neden olabilir.

Biz Milliyet Bloggerlar olarak blog yazılarımızda kullandığımız ‘sözcük,’ ‘deyim’ ve ‘üslup’ ile insanları ‘küçümsemeyelim,’ ‘yermeyelim’ ve asla ‘kibirlenmeyelim.’

Olur mu?

Çünkü bu Ülke hepimizin, hepimiz kardeşiz!

HALA İNSANIZ!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Türtat, mübalağasız söylüyorum, bazen içimden şöyle geçiririm; şâyet toplumsal barışa, halklar arasında yaratılmaya çalışılan kin ve nefretin giderimine yönelik 'bir beden' çözüm olacaksa, gözümü kırpmadan kendimi feda ederim. Devletin, Kürtlere yönelik Cumhuriyet Tarihi boyunca hayata geçirdiği uygulamaları kabûl etmemek, örgüte sempati duymak demek asla ve asla değildir. Ben, nasıl ki birçok arkadaşımızın bu sayfalardaki yazıları sayesinde, düşünce barajlarımın kapaklarını zorlayıp, ufkumu açıp, at gözlüklerimden kurtulup kendimi entelektüel mânâda geliştiriyorsam, birilerinin de yukarıdaki yazınızı müteaddit kereler okuması, sindirmesi lâzım gelir. Bu elzemdir, nesnel koşulların bize dayattığı bir realitedir ve olması gerekendir. Tüm canlarımıza hâktan râhmet diliyor, yazınızı önerdiğim yazılar arasına alıyorum. Sabrın sonu ile

Baver Ergun 
 08.09.2012 8:00
Cevap :
Tüm güzel duygularınız, objektif bakış açınız, entelektüel olgunluğunuz ve algılamadaki pozitif yaklaşımınıza gönülden teşekkür ederim. Şahsıma gösterdiğiniz saygı ve yazıma olan övgü ve katkılar beni rehavete değil; özümle olan rekabeti arttıracaktır.Kesinlikle ön yargıdan arınmış,okuyucumun patiklerini giymiş(empati), objektif bakış açısıyla yazmayı ilke edinmiş bulunmaktayım. Sizin yolunuzu aydınlatmak beni çok mutlu kılmıştır.Selamlar, esen kalın!..  08.09.2012 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 863
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster