Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
833
 

Zamanla anlaşmak

Zamanla anlaşmak
 

Bağda Sonbahar


Zaman hareketin göstegesidir. Saat hareketinden başlayıp yıllara dönüşüm ölçümü olan zamanı tüm dünya olarak günümüzde ortak kullanıyoruz. Şimdi, geçmiş ve gelecek üzerine bu ortak zaman diliminden bakıyoruz. Evrenin her yerinde zamanın farklı olduğunu biliyoruz.

Faust " Dur ey zaman, ne güzelsin " dedi mi ? Mona Lisa tablosuna bakarken gülüyor mu ? Yoksa üzülüyor mu ? gibi bir durum var ortada. Kimi insan der, kimi de demez. Hayatı tümüyle sıkıntı, üzüntü, çile, sorun yumağı olarak algılamış insan demez. Hayatı anlamaya çalışmış, başkalarına ve kendine zarar vermeyen mutluluk reçeteleri hazırlamış, kendisi, çevresi ve insanlığa ait iyi planları olan insanlar der. Faust'un bilgi, zevk ve güçle dolu zaman anlaşmasının günümüze uyarlanması şöyle olduğu söylenebilir. Bencilce; ihtiras, aldatmanın her türlüsü, zevk düşkünlüğü, insanlığı ve kanunları hiçe sayma, kuralsızlık gibi bir çok kötü durumun anlaşmaları.

" Bize en az beş bin kişiyi öldürmemiz gerektiği söylendi." Bir teröristin ağzından çıkan bu itiraflar nasıl da önemsiz bir alışveriş sıradanlığına benziyor. Bu zavallı insanın zamanla anlaşmak bir yana onun daha farkında olmadığı ortaya çıkıyor. Zavallı diyorum, çünkü insanlığını kaybetmiş bir durumda olduğu için.

Zaman ne iyi ne de kötüdür. Biz insanların algısına göre değişir. Göreceli olması da mekanâ ve harekete göre değiştiğindendir. "Genç yaşa, erken öl. Cesedin yaşıklı olsun" deyimi genç aktörün film çekimi sırasında aşırı hız yapması sonucunda oluşan trafik kazasıyla ölmesiyle oluştu sanırım. Kötü bir faust anlaşması.

Zamanla anlaşmak, hareketle anlaşmaktır. Zaman harekettir. Hareket tek başına zaman değildir. Hareket etki-tepkiyle oluşur. Buradan sıcaklık- soğukluk kavramlarına ulaşırız. Madde ve enerji ikilemine geldik. Biz insanlar her ikisininde kapsama alanındayız. Doğa kanunu "büyük balığın küçük balığı yemesi" değildir. Bu olsa olsa beslenme çantasını anlatmaktadır. Gerçek doğa yasası madde ve enerji arasında oynanan çarpma, bölme, toplama ve çıkarmadır. Bu işlemler sonuncunda yeni madde türleri ve enerji biçimlerini oluşma, oluşturma deneyi veya planı gibi görünmektedir.

Zamanla anlaşmanın kötü örnek olan Faust'unkine benzemesi gerekmiyor. Daha iyi bir şekilde mütevazi, sakin ve yararlı bir ruh hali içinde zamanla anlaşmak da mümkün. Zamanı veya hareketleri algılamak bize bu şansı verebilir. Sayın Yaşar Nuri Öztürk'ün deyimiyle "kaderimiz olan doğa kanunları" ile birlikte insan ve toplumların hareket prensiplerini kısacası kültürünü bilmek bize zamanla anlaşma konusunda bir çok ipuçları vermektedir.

Gelin, hareketle barışık olalım. Barışçıl hareket edelim. Kötü amaçlı kavga, tartışmaların kötü hareket demek olan savaşların kaynakları olduğunu unutmadan.

Zamanla barışalım.

Muharrem Soyek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mekana ve harekete göre değişen zamanla barışık olmak.. Akıllıca bir bakış açısı. Aklınıza sağlık.

derinmavi.. 
 06.12.2008 23:11
Cevap :
Dünyamız geçmiş zamanlarında kütlesi hem küçüktü hem de daha hızlı dönüyordu. Kütlesi artarken hızı da yavaşlamakta bence. Biz hareketleri farketmesek de bizi etkilemekte. Dünya sanki güneşten gelen enerjiden daha fazla yararlanmak için elinden geleni yapıyor gibi davranıyorken biz insanlar güneşten gelen enerjiyi sağlıklı bir biçimde niye daha fazla kullanmayalım. Teşekkür ederim. Mavi sevgilerimle.  06.12.2008 23:39
 

Seni okurken aklıma Heiddeger'in talebesi ve sevgilisi olan Hannah Arend geldi. İkinci dünya savaşında yapılan kötülükleri ima etmek için, "Kötülüğün Banalitesi," diye bir kavram atmış ortaya. Böylece kötülüğün bile bayağılaştığının altını çizmek istemiş. Verdiğin esin için teşekkür ederim. Sevgiler. Selamlar. Ali Nail.

Ahmet Güreşçioğlu 
 01.12.2008 23:38
Cevap :
İlginç bir yaklaşım. Teşekkür ederim.  02.12.2008 12:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 168
Toplam mesaj
: 72
Ort. okunma sayısı
: 1194
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

"Yazıyorum o halde düşünüyorum" diyen, güncel gelişim ve değişimleri takip ederken anlam ve kavramla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster