Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '07

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
3771
 

Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası
 

Çubuk makarnaya ya da kıvrımlı bir perdeye benzeyen sarkıt gördünüz mü hiç? Zeytintaşı Mağarası’na gitmediyseniz cevabınız “hayır” olacaktır. Çünkü uzmanların araştırmalarına göre, bu sarkıt yapısı başka hiçbir mağarada bulunmamakta. Güzel bir hafta sonu gezisi için Antalya’nın bir ilçesi olan Serik’teydik bugün. Zeytintaşı Mağarası, Serik ilçe merkezine 16 km uzaklıkta, adını aldığı Zeytintaşı tepesinde bulunuyor. 1997 yılında, taş ocağı açılması için başlatılan çalışmalarda tesadüfen bulunmuş. 8 milyon yaşında olduğu ve oluşumunun devam ettiği tespit edilmiş. 14 m. uzunluğunda ve çift katlı olan mağarada, ziyaretçilere sadece üst kat gösterilmekte. Alt katta çalışmalar devam etmekteymiş.

İçeriye hiçbir şekilde fotoğraf makinesi ve kamera alınmıyor. Flaşların mağara yüzeyine zarar verdiğini bildiğimiz için tripotlarımızı da almıştık ama ne yazık ki çekim yapamadık. Görevli, önce mağarayı gezerken dikkat etmemiz gereken noktaları anlattı. Mağara duvarlarının kararmaması için mağaranın kapısı sürekli kapalı tutuluyormuş. Hiçbir şekilde duvarlara dokunmamamız istendi. Ciltteki yağ ve nem de gene aynı etkiyi yapıyormuş. İçeri girdiğimizde serin bir hava yüzümüze çarptı. Görevli, bir yandan bilgi veriyor, bir yandan da büyük bir dikkatle bizi gözlüyordu. Tabii bunun sebebini bir süre sonra kendi gözlerimizle gördük. Ziyaretçiler, milyon yıllık sarkıtları, bazen bilmeyerek sadece dokunmak isterken, bazen de yanlarında götürmek amacıyla kırmışlardı. Haliyle adamcağız da büyük bir titizlikle işini yapmaya gayret ediyordu.

Mağaranın içinde ilerlerken, başka mağaralarda göremeyeceğimizi söylediği, çubuk makarnaya benzeyen sarkıtlar gördük. Alttan baktığımızda içlerinin boş olduğu ve buradan suların damladığı farkediliyordu. Bütün tavan onlarla doluydu. Sonra, bakmamızı istediği yere bakışlarımı çevirdiğimde hayretler içinde kaldım. Karşımda ucu dantelli, beyaz, kıvrımlı bir perde duruyordu adeta! Az ilerde de beyazdan kahverengiye kadar değişik renklerle ebruli gibi duran bir başkasını gördüm. Dantel gibi görünen bölümün, yeni oluşumlar olduğu anlatıldı. Arkasından vuran ışığı rahatlıkla geçirecek kadar da saydamdı. Fotoğraf çekemediğime bir kere daha hayıflandım. Daha önce de birkaç mağara görmüştüm, ancak bu tip sarkıtlara hiç rastlamamıştım. Zaten rastlayamazmışım da ; çünkü tüm dünyada başka hiç bir mağarada yokmuş. Bir çok sarkıtı, fil, Buda heykeli, bukalemun, el, vb. gibi şekillere benzeterek anlatıyordu rehberimiz. Sustuğu zamanlarda ise sadece tavandan, gene kireçtaşı yapısında olan zemine damlayan suyun sesini duyuyorduk. Büyülenmiş gibiydim.


Daha saatlerce orada kalıp, sarkıtları izleyebilirdim ama ne yazık ki gezimizin sonuna gelmiştik. Zeytintaşı Mağarası yavaş yavaş yurt dışında da tanınmaya başlamış, turistik tur programlarına eklenmiş. Özellikle yazın hayli ziyaretçisi oluyormuş.Ben de kendi adıma minik bir tanıtım yapmak istedim. Eğer yolunuz bir gün buralara düşerse, sözünü ettiğim dantelli perdeyi görmenizi mutlaka öneririm. Oradan dönüşte de Köprü Çayı kenarında minderlerde yayılıp, nefis bir balık yersiniz :)

Not: Ben bu mağara gezme işini de çok sevdim. Şimdi yeni hedefim Altınbeşik Mağarası!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tokatta da ballıca mağarası var. Oraları gidip görmenizi tavsiye ederim.

Mehmet Yıldıran 
 24.06.2007 12:29
Cevap :
Ballıca Mağarasını'da gezilecekler listeme kaydettim. Haber verdiğin için çok sağol. Sevgiler Öncel:)  24.06.2007 18:28
 

YAzınızı ilk kez okudum, Zeytintaşı mağarasını sizin ziyaretinizden beş yıl önce görme şansına erişmiş şanslılardan biriyim. Mağaraya şans eseri ulaşmıştık. O dantelli perde oluşumunu unutmak mümkün değil, günlük hayatın hengamesi içinde unuttuğum bir tadı hatırlattığınız için elinize dilinize sağlık diyorum.

pinar okay yilmaz 
 21.06.2007 14:19
Cevap :
Ne güzel! İlk defa "orayı gördüm" diyen birisi çıktı nihayet:) Fotoğraf çekimi yasaklandığı için, o canım sarkıtları görüntüleyemedim ne yazık ki...Belki eskiden böyle bir yasak yokmuştur ve siz umarım çekebilmişsinizdir. Paylaştığınız için çok teşekkürler Pınar Hanım... Sevgilerimle...  21.06.2007 19:44
 

olmadı bir tur düzenleyelim derim ben. bu işten en iyi anlayan sen olduğuna göre haritayı sen çizersin. ben de kalan organizasyonu hallederim :))

beenmaya 
 04.05.2007 19:59
Cevap :
Ben bu işlere yeni bulaştım. Ama hızla ilerliyorum:) Gezi rotası çizecek kıvama geleyim bir hele neden olmasın:) Tekrar sevgiler...  05.05.2007 12:41
 

o halde her ne kadar şu anda istabul'da yaşıyor olsam da, zonguldak ereğli'ye, doğduğum şehire davet ediyorum ben de seni...herkül'ün yaşadığı yer ve cehennem ağzı mağaralarını görmek için :)) birgün toplaşıp gideriz...

beenmaya 
 02.05.2007 14:18
Cevap :
Herkül ve Cehennem Ağzı Mağarası haaa:)) Off off bu gidişle bir kızlar grubu olarak memleketteki bütün mağaraları gezecek gibi görünüyoruz:) Sevgili Beenmaya , bu güzel davet için çok çok teşekkür ederim. Bahsedilen yeri de bir araştırayım bakayım:) Kucak dolusu sevgilerimle... Not: Geç yanıtladığım için özür dilerim. Bu ara bilgisayarımdan biraz uzak kaldım. Tekrar sevgiler...  03.05.2007 10:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 1402
Toplam mesaj
: 249
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 04.10.06
 
 

30 yıldır Antalya'da yaşıyorum. Akdeniz Üniv. Tıp Fakültesi mezunuyum. "Tıbbiyeden her şey çıkar, ar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster