Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '11

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
2653
 

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nin durumu

Bir yakınımın ruhsal rahatsızlığı dolayısıyla Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Psikiyatri Kliniği'ne yatırılmış olduğunu öğrendim. Geçen hafta ziyaretine gittim. Gördüğüm manzara karşısında hayrete düştüm. Erkek ve kadın hastalar aynı klinikte kalıyor, koridorlarda karışık geziyorlar. Bakırköy Ruh ve Sinir hastalıkları dahil birçok psikiyatri kliniği gördüm ama hepsinde erkek ve kadın hastaların mekanları ayrı ayrıydı. Bunun nedenini düşündüm, yer darlığı olabilir mi?. Yoksa psikiyatri hastalarında yeni bir yöntem mi? Tam anlayamadım. Bu tür hastaların içinde taşkınlık yapan çıkabilir, dengesiz davranışlarda bulunabilir, bilinçli olmayabilirler, nahoş olaylara sebebiyet verilebilir. Daha önceden kestirilemeyen birtakım olaylar olabilir. Benim kişisel görüşüm, ruhsal rahatsızlıkları olan erkek ve kadın hastaların mekanlarının ayrı olması gerektiği yönündedir.

Yakınımın henüz tam bilinci yerinde değil. Ablasının bana anlattığına göre, hastamız gece tuvalete gidiyor, bir müddet gelmeyince ablası aramaya çıkıyor, epey aradıktan sonra bir erkek hastanın yanına yatmış vaziyette buluyor, bilinçli değil tabi, kendi odasını bulamıyor.(Hastamızın bayan olduğunu belirteyim.) Hastanenin yetkili yöneticisi ve görevli psikiyatristler bu durumu nasıl değerlendirirler merak ediyorum.

Hastane fiziki alan olarak da koşulları yetersiz. Sigara içen hastalar kapıdan dışarı çıkıyorlar, başlarında bir görevli de yok. Dar bir koridoru var, odalar küçük ve kullanışsız. Sosyal bir alanı da yok. Bir psikiyatri kliniğinin hele hele bir Üniversite hastanesinin fiziki koşullarının nasıl olması gerektiği konusunda bazı kıstasların olması gerektiğini düşünüyorum.

Hastanede yatan tüm hastalara acil şifalar diliyorum, Üniversite yetkililerini daha duyarlı olmaya davet ediyorum. 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba arkadaşım yazınızı okuyunca şaşırdım biraz acaba tüm psikiyatri servisi mi böyle ? İlgili makamların haberi olması gerekir inşallah haberleri olur birde ayrıca hastanelerde HASTA HAKLARI bölümü mevcut hoşnut olmadığınız ya da sıkıntı duyduğunuz şeyleri oraya bildiriyorsunuz çözüm aranıyor olumlu yada olumsuz size dönülüyor.Acil şifalar diliyorum Sevgiler.

Şennur Köseli 
 08.12.2011 12:42
Cevap :
Sevgili Sennur yorumun ve duyarlılığın için teşekkür ederim. Pazar günü gittiğim için bir yetkiliye ulaşamadım.Uzun bir koridorda sağlı sollu odalarda bazılarında erkek hasta bazılaraında kadın hasta yatıyor, bu durumun olumsuzluklarını düşünerek blog yazdım. Bu tür sorunları blog yazmak da bir şekilde dolaylı yoldan hak aramaktır diye düşünüyorum, esen kalın  08.12.2011 16:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 427
Toplam yorum
: 325
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 228
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster