Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
300
 

"Adın kalleş olsun ölüm"

"Adın kalleş olsun ölüm"
 

Şimdi yoklar, gülümsemeleri yandı


 yer yüzüne nasıl dağılmıştır

 tarihi düzünden okumaya ayaklanan çocuklar?

 nerede kalmıştık? Tarihe ağarken üç ağır yıldız

 sürünerek geçiyor bir hükümet kuşu kanatları yoluk

 Ece AYHAN- Yort Savul

 "Adın kalleş olsun ölüm"

Yazmalıyım diyorum, elime kalemi alıyorum, bir isyan duygusukaplıyor içimi; bırakıyorum. Sonra yeniden, kulaklarımda sağır edici bir sessizliğin uğultusu, kahredici bir vurdumduymazlık kalabalıklarda, dayanamıyorum. Büyüyor isyan, yeniden alıyorum kalemi, bu kaçıncı. Yazmalıyım diyorum sonra, her ne kadar bu konuda çok yazılan olsa da. Sonra ne kadar yazılsa, ne kadar söylense az olur diye avutuyorum kendimi.

Bu delicesine yaşlılık günlerimde hiç şimdiye kadar yaşamadığım bir genç isyan duygusu kaplıyor içimi. Biz bu ülkenin genç insanlarına nasıl bu kadar kötülük yapabiliriz diye kahroluyorum. Saçının teline zarar gelir endişesinde kıvrandığımız kendi çocuklarımız geliyor aklıma sonra. Sonra Suruç'da çocuklarının parçalanmış ölü bedenlerini alan anneler, babalar. Acıyı tarifsiz kılıyor, sözcükler yetmiyor. Sonra bir ses takılıyor kulağıma; oralarda ne işleri vardı diyen. Sonra cevap kendiliğinden kayıyor kalemden:

 Asıl sizin bu ülkede ne işiniz var?

 "Gelincikleri ve Nazım Hikmet'leriyle

 Yer bilimsel bir hapishane sonra"

Alfabe harfleri ile sıralı hapishanelerde çürüttüğümüz, açlık grevleri ve ölüm oruçlarında öldürüp sakat bıraktığımız gençlerimiz sonra. Bu ülkenin yönetimine soyunanlar, bu ülkenin gençlerine nasıl böylesi bir kötülük edebilir sorusu büyüyor. Yuvarlanıp bir çığ oluyor sorular. Gece geliyor üzerime ve gecede acıya yanan, sönmeyen ışıklar...

Bizler acıya alışkınız, çıkmaz gıkımız, çıkmadı da. Ama, bırakın gençlerin yakasını. Torunumun gözlerine bakabilmek istiyorum!

Daha fazla kötülük etmeyin bu ülkeye. Yort savul'un...

Akın YAZICI

Temmuz 22/ERDEK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önce Uludere 24 sivil öldürüldü.Gencecik çocuklardı.Sonra Afyonkarahisar 25 şehit.Ardından Reyhanlı 52 vatandaşımız.Şimdi de Suruç 32 gencimiz...Bunlar kapatıldı hep suçlusu dahi aranıp bulunmadan.Kanunlar var ama uygulama yok.Yayın yasağı da konularak unutturlulmaya çalışılıyor.Çıkar hesapları kapamış bütün yolları.Ülkemiz darmadağan olmuş.Ortadoğu bataklığına çektiler bizi.Ülke elden gitmek üzere erken seçim için meydnlara çıkanlar var bir de.Yazık ki ne yazık...Ortak aklın iradesi oluşturulmasa Irak ve Suriye den bir farkımız olmayacak.Daha da yeni adlar konulacak nice ölümlere...Elinize sağlık Akın bey.Bu vahşetlerin hesabını sorun diye halk gerekli fırsatı verdi ama...Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 22.07.2015 16:35
Cevap :
Sayın hocam; Bu iktidarın ülkenin bünyesine her alanda ters icraatları ne yazık ki büyük bir yönetim zafiyeti oluşturmuş durumda. Buna bir de hesapsız kitapsız Ortadoğu politikası eklenince ve yıllardan beri üstesinden gelinemeyen, belkide gelinmek istemeyen terör belası varken ne yazık ki günden güne artan ölümlerin acılarını yaşar olduk. Zaten işin fıtratında olan maden ocakları ve trafik kazaları sonucu olan ölümler kanıksandı çoktan. Ne yazık, bu siyasi kadroyla erken seçim olsa, hükümet kurulsa ne değişir ki. Burası yolsuzluklardan, ölümlerden, bu bodoslama gidişten sorumlu olmadıkları, hesap vermedikleri, yada onur yoksunu olup istifa etmedikleri, yasalarla istedikleri gibi oynadıkları bir ülke. Köklü, radikal, gerçekçi değişimler lazım; ama nasıl olur bilemiyorum. Saygılarımla ve ümidimizi koruyarak...  04.08.2015 16:30
 

Duygularımın tercumanı oldunuz.Yüreğinize sağlık.:(((((((((((

Şennur Köseli 
 22.07.2015 10:30
Cevap :
Ne yapmalı elden bir şey gelmiyor, bunalmıştım. Sağol Şennur...  22.07.2015 16:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 184
Toplam yorum
: 432
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 372
Kayıt tarihi
: 07.05.14
 
 

1965 Ankara Üniversitesi Tıp fakültesinden asker hekim olarak mezun oldum. Gülhane Askeri Tıp Aka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster