Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1390
 

"Babam ve Oğlum" yine ağlatacak

"Babam ve Oğlum" yine ağlatacak
 

1 Aralık 2005 akşamı sinemada gittiğimiz film Çağan Irmak adlı genç bir yönetmenin filmiydi. Televizyondaki Çemberimde Gül Oya filmin başarılı yönetmeninin sinema filmi ilginç olabilirdi. O akşam filmi seyrettikten sonra birkaç satır yazmışım film hakkında: “Sinemaya gittik. Çağan Irmak’ın filmi Babam ve Oğlum’a. Ağlamak istediğim bir günde başka nedenlerle gözlerimden yaşlar boşanırcasına ağladım. Ölen bir kardeşin, oğlun, babanın acısını izlediğimde tanıdık birşeyler ağlattı beni.

O filmde herkes ağladı. Herkese anlattık bu tanıtımı yapılmayan filmi. Sonra filme milyonlarca kişi gitti, milyonlarca kişi ağladı. Onlar da başkalarına anlattılar. Sinema salonu rahatça ağlanacak kadar karanlık olduğu için güzeldi, herkes o karanlığa saklandı ağlarken.

DVD’si çıktıktan sonraydı, 11 Eylül 2006 gün yazmışım: “Babam ve Oğlum filmi duruyor masamda. Bugünlerde onu seyredeceğim ama cesaret edemiyorum o hüznü kaldırabilir miyim diye.”

Babam ve Oğlum 12 Eylül’ün tarihini ve derin izlerini taşıyan bir film. 12 Eylül 1980 gecesinin boş sokaklarında annesi ölürken doğan Deniz’in ve babasının ve dedesinin ve babaannesinin ve amcasının filmi...

Sinemaya genç bir yönetmenin filmini seyretmek için gitmiştim, şimdi size usta bir yönetmenin, Çağan Irmak’ın filmini anlatıyorum, usta oyuncular Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler, Hümeyra ve diğer oyuncuları mükemmel oyunlarıyla izlediğim bir filmi....

Pazar akşamı (25 Mart 2007) televizyonda Babam ve Oğlum yayınlanacak, ulusça yeniden ağlayacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aradan 27 sene geçti hala;Bursa'da o günleri hatırlatan bazı duvar yazıları belli belirsiz görünüyor.Baştan itibaren hakikatle başdaşmayan söz konusu filmi seyretmeyi akla ziyan buldum,öteki odaya geçtim,şarkı yarışmasının yapıldığı kanalı izledim.Şimdi siz beni belli bir gruba mensup olmakla suçlayabilrsiniz.Bu doğrudurda.Yaşça akranız.size başrolünü C.Arkın'ın oynadığı ''güneş elbet bir gün doğacak''filmini örnek gösteriyorum. bu film oynadığı zamanlar ortalık karışırdı.öyle ki K.Maraş olayları bu film yüzünden çıkmıştı.Önceleri biz bu filme mutlak doğru gözüyle bakmıştık.Sonra aradan yıllar geçti, bu filmi bir kez daha seyredince çok sıradan olduğunu fark ettim.Şimdi ölen insanları kim geri getirebilir?.O filme emek verenler acaba vicdan azabı duyuyorlar mı?..Türkiye'de sanatın ideolojiye alet edildiğini görüyorum ve sanat adına kaygılanıyorum.Keşke sinemaseverler ideolojik taassubu bir tarafa bırakabilselerde objektif olabilseler.İdeoloji bezirganlığı iyi getirmiyor..Selamlar..

Ümit İpekçeker 
 27.03.2007 13:03
 

Merhaba Aydın bey..Bahsettiğiniz flim pazar akşamı özel bir tv kanalında yayınlandı.benim çocuklarda o filmi izlediler.ben tamamını seyretmedim, yarıda bıraktım..neden mi?.arzedeyim..ben genel olarak yerli flim seyretmiyorum.hemen beni kınamayın lütfen.izah edeceğim.. ilk önce konu önyargılıydı.ben 12 eylül öncesini ve vukuunu çok iyi bilirim.çünkü öncesinde ve sonrasında görev yaptım..daha filmin ilk sahnelerinden itibaren yavanlık,pespayelik,ilkellik,laubalilik sırıtıyordu.geri dönelim.adam yola çıkıyor,yoldan hiç bir araç geçmiyor..neymiş darbe olmuş yollar ıssızmış.lütfen bana söyler misiniz?.olay nerede geçiyor?.istanbul'da değil mi?..o gece tüm sokaklar asker tarafından tutulmuştu.ben darbe esnasında anadolu'nun bir ilçesinde olduğum halde her sokak başının tutulduğunu biliyorum.rejisör nasıl bilmez?..sokakta hiç bir araba park etmemiş.istanbulda öyle bir yer var mı?.duvarlarda ne bir siyasi slogan, yazı var nede afiş veya poster..ohh ne güzel istanbul..bu gerçek mi?.

Ümit İpekçeker 
 27.03.2007 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2396
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster