Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
2196
 

300 Spartalı konusunda yanılmışım...

300 Spartalı konusunda yanılmışım...
 

"300 Spartalı" filmi daha vizyona girmeden önce blog sayfalarımda yer vermiştim. Fragmanlarını aylar öncesinden izlediğm ve zevk aldığım bu filmi heycanla beklerken, çok yanıldığımı kabul ediyorum... Filmlerin fragmanları izleyici kitlesini çekmek için bu kadar etkili oluyor demek ki.

Tarih alanında çalışmam nedeniyle de bu tür filmleri ilgiyle izlemişimdir. Herneyse filme gelirsek :

Filmin en büyük hatalrından birisi "doğu toplumlarını barbar şeklde göstermesidir bence". İranlıların ataları olan "persler" o zamanlar büyük bir imparatorluktu ve uygar bir toplumdu. Pers kıralının o suratını hatırladıkça hâlâ gülüyorum. "O ne biçim kral tasviriydi öyle". Bu gibi çelişkiler sürekli ortaya koyuluyor filmlerde. "Tutku" filmindeki anti semitik mesajlar, "Büyük İskender" filmindeki yanlış doğu tasvirleri... Daha birçok örnek.. Diyeceksiniz ki bunlar sadece film... Bir açıdan haklısınız... Ama, iyi mesajlar verenleri de var : "Cesur Yürek, Cennetin Krallığı, Babil, Syriana, ...." gibi.

Amerikalı film yapımcıları izleyiciyi etkilyecek mesajlar vermeyi çok iyi beceriyor. Bu film de de öyle olmuş. Biz ne dersek diyelim. Adamlar yapıyor, bol para harcıyor ve karşılığını da alıyorlar. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu, biz doğu toplumlarının da büyük tarihi yapımlar çekerek "doğu halklarının geçmişte barbar değil, medenî birer dünya devleti olduğunu göstermektir. Mesela Türkiye tam anlamıyla güzel bir tarihi film çekmiş değildir henüz. Ufak tefek yapımlar dışında pek vasatız bu alanda. Oysa ki 20.yüzyılın son dünya imparatorluğunun torunlarıyız ve bu imparatorluğu (Osmanlıyı) en güzel şekilde tasvir edecek, dünyaya tanıtacak tarihi filmler çekmeli, dünya film endüsrisinde yerimizi alamalıydık.

Sözün özü : 300 Spartalı filmi hakkında yayınladığım eski yazımdan dan ötürü seyircileri yanlış yönlendirdiysem affola...!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konusu tarih olan filmlere karı aşırı bir ilgim vardır.Bende sizin gibi 300 Spartalı filmini çok merak ediyordum.Fragmanı ilgimi çok çekmişti.İzlediğim bir sinema programında filmin arkasını seyrettiğimde bu filmin milliyetçilik duygusunun dozunu fazla kaçırdığını sezdim.Yanılmışız...

Merve Yağlı 
 29.06.2007 21:22
Cevap :
İlginiz için teşk.  30.06.2007 21:14
 

tabi ki fragmanda en güzel doneler SEÇİLİR VE YÖNLENDİRME YAPILIR NETİCEDE TİCARİ BOYUT ÖNEMLİDİR.

SUPERİSİ 
 29.03.2007 19:51
Cevap :
Aslında benim üstünde durmak istediğim konu "tarihin dünyaya yanlış anlatıldığıydı" . Netice de bu bir film evet, ama büyük bu gibi büyük tarihi filmleri seyreden insanlar tarihi izledikleri şekilde algılmaya başlıyorlar. Ben de tarih alanında okumadan önce diğer insanlar gibiydim ama şimdi tarihi yanlışları gözardı edemem, Tariçiler de etmiyor (Üstad İlber Ortaylı gibi ). Herşeyi ticari boyutuyla düşünmek çözüm değil. İnsanlar Ramses serilerini ingiliz yazarların gözünden okuya okuya Hititler gibi uygar bir kavmin dahi barbar olduğunu zannettiler, Halâ çinli prensesler devletleri yıkıyor, gemiler karadan yütülüyor... Yorumunuz için teşekkürler...  30.03.2007 0:30
 

Siz bu nezaketi gösteriyorsunuz bakalım aylardır bu filmi pompalayan sinema dergilerimizde de böyle bir özür olacak mı? Mümkün değil elbette öyle değil mi? Fragmanlar hangimiz gaza getirmedi ki? Hepimiz maduruz dostum, o yüzden özüre gerek yok. Hadi kolay gelsin. K.

Kerem Oğuz 
 24.03.2007 0:09
 

YA NASIL OLUYORDU 300 SPARTALI 120.000 PERS ORDUSUNA KARŞI SAVAŞIYOR.ANLAM VEREMİYORUM.ANLAM VERMEM BİLE ZOR.BU ZATEN HAYALİ BİR OLAY.TARİH İLE DALGA GEÇİLİYOR BU FİLMİN SEYREDİLMESİNİ İSTEMEM.ÇÜNKÜ AKILLI İNSAN SEYRETMEZ.SAÇMA SAPAN BİŞEY BU.DESENE KOMİK BİR FİLİM.

HAKAN SENTÜRK 
 23.03.2007 23:55
Cevap :
sonuçta filmin konusu bir "efsane". Böyle filmler de ilgi görüyor... Biz daha iyisini yapalım, bizimki seyredilsin.biz de pazarlayalım dünyaya tarihimizi. Ama elde bir şey yoksa yabancı filmleri ister istemez izliyoruz işte... Bunda akıllı olup olmamanın bir mânâsı yok. Zaten filmler izlenmeden tamamen bilinse ,sinemalar iş yapmaz... ilginize teşk.  24.03.2007 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11428
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster