Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '16

 
Kategori
Sağlık
 

Çay kalbi koruyor kolesterolü düşürüyor

 Çay kalbi koruyor kolesterolü düşürüyor
 

Yüksek kolesterole neden olduğu gerekçesiyle yıllardır doktorların yemeyin dediği yumurtadan sonra şimdi de çay aklandı. Yıllardır dikkat edilerek tüketilen çayın kalbi koruduğu, inme riskini azalttığı ve kolesterolü düşürdüğü ortaya çıktı. 
 
Hollanda National Institute of Public Healt and the Environment tarafından yapılan bir araştırmada düzenli siyah çay tüketimi ile inme riskini düşürdüğü belirlendi. Yapılan bir başka çalışmada ise, 552 erkek 15 yıl boyunca gözlem altına alındı ve siyah çaydaki flavonoidlerin inme ve kalp krizine sebep olabilecek “kötü “kolesterol  düşmesine yardımcı olduğu sonucuna varıldı.
 
Çayın sağlık açısından faydalarının içeriğindeki fenolık bileşkeler ya da polifenoller olarak bilinen bitki bazlı büyük bir koruyucu kimyasal grubundan dolayı olduğunu belirten Uzm. Dyt. Banu Salman, "Güçlü bir antioksidan olma özelliği ile kansere karşı koruma sağlar, kan şekerini düşürür, iltihap önleyici etkisi vardır, kolesterolü düşürür, kalp rahatsızlığı ve kansere karşı korur, metabolizmayı harekete geçirir" dedi. 
 
Siyah çayın damarların görevini yerine getirmesine yardımcı olduğunu, inme ve kalp rahatsızlığını önlediğini kaydeden Salman,  şunları söyledi: “Cancer Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma, 109 Polonyalı kadın arasında yüksek miktarda siyah çay tüketiminin, salyada en güçlü östrojen hormonu olan ve hormonla ilintili kanserlerde kanserojenlerin seviyesinin azalmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı.”
 
Çay kalbe yararlı, kahve zararsız
Uzun yıllardır çay ve kahve tüketiminin kalp ve damar sağlığına yararının tartışıldığını hatırlatan Prof. Dr. Adnan Abacı, “Kahve ve çay dünyada en çok tüketilen iki içecektir. Kahve ve çay tüketiminin kalp ve damar sağlığına yararı tartışmalıdır. Çalışmaların çoğu kahve ile yapılmıştır. Kahve bazı çalışmalarda kalp damar sağlığı için yararlı bulunurken, bazılarında yararsız bulundu. Ancak çay ile ilgili çalışma sayısı az. American Journal of Medicine adlı dergide, çay ve kahve ile ilgili yeni yayınlanan bir çalışmada yaklaşık 6 bin 500 kişi 5 yıl takip edildi. Düzenli olarak günde en az bir bardak çay içenlerde kalp ve damar hastalığının daha az görüldüğü tespit edildi. Düzenli olarak günde en az bir bardak kahve içmenin ise kalp damar sağlığına bir yararı tespit edilmedi. Ancak kahvenin zararlı olduğu da söylenmedi. Çalışma sonuçlarına göre çay içmek yararlı, kahve içmek güvenli ancak yararlı değil. Çayın yararının içerdiği flavonoidlere bağlı olduğu düşünülüyor” dedi.
 
Esra Öz

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 188
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 92
Kayıt tarihi
: 16.10.15
 
 

Gazeteci, Biyolog, Konuşmacı ve Sosyal Medya Danışmanı, Kokuyla Keşfet ve  Sağlık Haberlerine Far..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster