Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3914
 

"Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?" (*)

"Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?" (*)
 

Radovan Karadziç


İnsan olmaktan, yaşamaktan, bu dünyanın havasını solumaktan yıldığınız anlar oldu mu? Ya da yere göğe koyamadığınız kendi acılarınızdan utandınız mı hiç? Yıllar önce okuduğum bu tek cümlenin bana yaşattığı tam olarak buydu. Boğazımda düğümlenen, beynimin unutmaya çalıştığı Srebrenica katliamı sırasında vurulan 4 yaşındaki bir kız çocuğunun son sözleri bugün yine bir gazete başlığında boğazıma sarıldı.

4 yaşındaki çocuğun ve ondan küçük veya büyük 11 bin insanın ölüm fermanını imzalayan adam uzamış bembeyaz saçı ve sakalıyla gazete manşetlerini süslüyordu. Birine benziyordu bu haliyle ama kime? Tamam buldum! Alp Dede! Hani “Heidi”nin dedesi. Alpler’de yaşayan, tonton, şefkatli, zaman zaman biraz otoriter olsa da bunu sadece Heidi ve arkadaşı Peter’i korumak için yapan, benim dedeme benzeyen Alp Dede.

Bizim kuşak pek severdi Heidi’nin maceralarını. 5-6 yaşındaydım, siyah-beyaz televizyonda haftada 1 çizgi filmi oynardı. Alp Dede’nin olmadığı bölümleri sevmezdim. Bu yüzden çizgi filminden çok, çizgi romanını severdim. Orada istediğim kadar Alp Dede’yi görebilirdim.

Yıllar geçti, “Voltran”, “He-Man” derken büyüdüm. Sonra koca kaslı, kılıçlı adama inat, “Gölgelerin gücüne” baş kaldıranlara sevdalandım. Yolun yarısına yaklaştığım günlerde, bir sabah, işim fena halde gücümdeyken Alp Dede’yle bu kez ellerinde kanla karşılaştım.

Pisi pisine yakalanmışlığın verdiği acı akıyordu yüzünden. Benim Alp Dede’yi tanıdığım yaşlarda katlettiği bir çocuğun son sözlerini duymuş muydu acaba? Duysa ne yapardı? Güler miydi? Vuranı ödüllendirir miydi? Biri daha gitti diye sevinir miydi?

4 yaşındaki kız kurtulsaydı ne düşünürdü acaba? Yaralıyken annesine sorduğu soruyu hatırlar mıydı? Peki ya anne? O zaman kızına ne cevap vermişti? Evlat acısına dayanabildi mi, yaşıyor mu, yaşıyorsa ne hissetti elleri kan kelepçeliyi o halde görünce? Daha mı çok acıdı canı, ağladı mı, küçücük de olsa sevindi mi? O(nlar)a yaşattığı acının bir bedeli, cezası olabilir mi?

Peki kızın sorduğu soru ne olacak? Kimse cevaplamayacak mı? Şu an karşıma dikilip bana sorsa “çocukları küçük kurşunla mı öldürürler” diye; verdiğim cevap yeter mi o’na?

Küçüğüm, ister büyük ister çocuk olalım; Bosna, Irak, Afganistan ya da ‘Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan’ bir coğrafyada yaşayalım; pazarda, sokakta ya da derme çatma bir kulübede yakalanalım; hep aynı adamlar, hep aynı boy kurşunla vururlar bizi.

* http://www.milliyet.com.tr/2006/08/03/yazar/bila.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gözlerimiz kapalı, sessizce bekler, /nefreti büyütür diye korktuğumuzdan / yutarız nefretli sözleri / bitesi gece, / hiç doğmayacak bir güneşin öncesinde / renkleri yitmiş ve körleşmiş yarasanın, / siyahtan siyah, / geceden gece sevgisinin koynunda / nasıl da güzeldir oysa. b.a. çok güzel yazına bi teşekkür niyetine.

Başak ALTIN 
 13.09.2008 13:28
Cevap :
hani seninle sanal dünyada konuşmuştuk ya,birdenbire bana 2 sene önce yazdığım yazılardan bahsetmeye başlamıştın.öyle mutlu olmuştum ki.oysa artık buradan soğumuştum ve yazı koymuyordum.işte bu yazı o konuşmadan sonra yazıldı.yani bir çeşit ortak üretim.yine de eksik kalan birşeyler vardı sanki.onu da sen şiirinle tamamladın.burada teşekkür etmesi gereken kişi benim...Teşekkür ederim  13.09.2008 20:28
 

Her ülkenin kendi katilleri, diktatörleri var. dünyadaki kaatiller teker teker yakalanıp yargılanıyorlar. Biz ise unutuyoruz ülkenin dün yaşananlarını.

Cem Ergün 
 27.07.2008 21:20
Cevap :
haklısınız cem bey, fakat bir ülkenin başbakanı katilleri "vatan için kurşun atan şerefli insanlar" olarak tanımlıyorsa diktatörlerin katillerin yargılanma şansı nasıl olabilir ki...yorumunuz için teşekkür ederim. sevgiler...  28.07.2008 16:40
 

Bu canileri doğuran anneler ne düşünür acaba? Benim oğlum milyonlarca insanınn katliamından sorumlu olsaydı, milyonlarca insanın ve çocuğun tabii kanı bulaşsaydı eline onu yine sevebilir miydim? Oğlum diyebilir miydim? ona. İşte böylesi zamanlarda tanrının varlığını bir kez, bir kez daha sorguluyorum. Bir cani, bir cani ki binlerce candan başka, doğada boy veren binlerce canlıyı yok ediyor ve o hep bize anlattıkları, bizi çocukken korkuttukları gibi yaratıklarını yok etme hakkı bir tek kendisinde olan tanrı eli ayağı bağlı bekliyor ve izliyor yarattıklarını yok eden bir caniyi taş etmiyor, edemiyor. Vay beee...

Ayrıntıda gezinmek 
 26.07.2008 15:36
Cevap :
Ya da o anneler yetiştirdikleri çocuklarının birer katil, cani, tecavüzcü haline geldiğini görünce kendilerinde suç arıyorlar mıdır acaba. Kim bilir. içlerinde belki çocuklarının yaptıklarıyla övünenler bile vardır. 4 yaşındaki bosnalı çocuğun ölümünü anlatan yazıya yaptığın yorumu okurken, güngören'deki patlamada ölen 4 yaşındaki çocuğun haberini yazıyorum bir yandan. Nietzche'nin sözünü bilir misin Aynur? "God is dead!" ben bu gerçeği kabul ettiğimde ölen bu çocuklardan sadece birkaç yaş büyüktüm...Yorumun için teşekkür ederim. Sevgiler...Gökçe  28.07.2008 10:09
 

İnsanlığın yüzkarası bu katiloğlu katilin fotoğrafını kalıcı olarak bloğunuzda bırakıp sayfanızı kirletmeyin lütfen. Daha başka bir fotoğrafla değiştirebilir misiniz? Sayfanızı her ziyaret ettiğimde günüm berbat olsun istemem doğrusu. Lütfen... MS

Mehmet Sağlam 
 25.07.2008 14:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 1603
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Merhaba, Yazmak kimimiz için kendini ifade etme biçimi, kimimiz için ekmek kapısı, kimimiz içinse öy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster