Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4517
 

Parmaklarımızın uzunlukları niçin birbirlerinden farklı?

Parmaklarımızın uzunlukları niçin birbirlerinden farklı?
 

eller eller eller


Bir elin nesi var, iki elin sesi var demişler atalarımız.Bir elin 5 parmağı var, iki elin de 10 parmağı =)) ama aralarında farklar var görüldüğü kadarıyla.Nasıl her parmağımızın izleri birbirine benzemiyorsa hepsinin de boyutları farklıdırlar ve değişik özellikler içerirler."seni ellere vermem " , " elimsende " , " ele güne karşı " , " elden ne gelir " , " elini veren kolunu kaptırıyor " gibi deyimlere de konu olmuştur bu eller.Hatta şarkısı bile vardır.Ne demiş sevgili Türk Sanat Müziği Sanatçımız Yıldırım Gürses( Allah Rahmet Eylesin ) : " Sallanır dile gelir, bülbüller ele gelir.Öpülür hale gelir uzanan ellerimiz.Savrulan mendil gibi, kalplerde kandil gibi, aşk okuyan dil gibi kıvrılan ellerimiz.... " ne de güzel demiş değil mi ?


El parmaklarımızın her birinin uzunlukları değişiktir ve bu uzunluklar belirli bir sıra izlemezler. Genellikle üçüncü parmak en uzunu iken yüzük parmağımız işaret parmağımızdan daha uzundur. Ayaklarda ise başparmaktan başlayıp gittikçe kısalan bir dizi vardır. Bunların nedenleri, parmaklarımızın görevleri ve geçirdikleri evrim ile açıklanabilir.


Aslında bütün memeli hayvanların parmakları vardır. Evrim sürecinde bunların çoğunun sayılan ve şekilleri değişmiştir. Örneğin, atın sadece bir parmağı ve tırnağı kalmıştır.

Bir portakalı veya tenis topunu elimizde avcumuzun içine alacak şekilde tutarsak bütün parmakların uçlarının aynı hizada durduğunu görürüz. Aynı şekilde parmaklar yumruk yapacak şekilde katlanırsa hepsinin avuç içine bir hizada değdiği görülür.
Buradan da görülüyor ki parmaklarımız bir şeyi tutabilmek için ideal boyutlara sahiptirler. Evrim teorisyenleri, atalarımızın ağaç dallarına tutunabilmeleri ve dalların üzerlerindeki meyveleri rahatlıkla koparıp alabilmeleri için parmaklarımızın bu şekiller ve boyutlarda geliştiklerini söylüyorlar. Bir de işin pratik bir yönü var. Serçe parmağınızın en uzun parmak olduğunu düşünebiliyor musunuz? Her gün sağa sola çarpıp takılırlardı herhalde. Belki de bir kaç milyon yıl sonra gittikçe küçülecekler ve sonunda dört parmaklı kalacağız.Kaynak :www.digimuhabbet.net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

parmak sayısı ve parmakların boyutları...hepsinin var bir görevi, yüce yaradan hiç bir şeyi boşa yaratmamış, insan vücudu harika bir mühendislik ürünü :)

Dilek Fuçucı 
 24.07.2008 18:05
Cevap :
bence de eller mükemmel bir yaratılış.selamlar  25.07.2008 1:07
 

ne güzel anlatmışsın ellerimizin mükemmelliğini.ama diyosunki bunlar tamamen tesdüf.inanıyomusun gerçekten buna.evrim bence çok başarılı bi oyun.ama nolur artık bu aldatmacaya inanmayalım.bu mükemmellikleri yaratanı görmezden bilmezden gelmeyelim.biraz düşünelim.

nalan arka 
 24.07.2008 14:45
Cevap :
elbette Yaratanımızı unutmamamız gerekir.Evrim mevrim hikaye zaten.herşeyin oluşturucusu Yüce Allah'tır.Sevgiler eline sağlıklar...  24.07.2008 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 749
Toplam yorum
: 2097
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1923
Kayıt tarihi
: 11.10.07
 
 

Yazmanın hayatın akışının bir parçası olduğu kanısındayım. 6 Mayıs 1982'de doğdum ve İstanbul Kar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster