Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '15

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
381
 

"İşsiz adam" Türleri

"İşsiz adam" Türleri
 

"İşsiz Adamlar"


 

 

Önemli olan, önündeki problem değil; senin o problemi nasıl karşıladığındır!" diye bir laf vardır, ki altına imzamı atarım.

 

Yaşadığın soruna karşı duruşun, hem kişiliğini ve karakterini yansıtır, hem de ruh halini belirler. 

 

Bu zamana kadar kendim de dahil olmak üzere, işsiz kalmış pek çok insanla karşılaştım ve hepsinin "işsizliğe" karşı farklı tepkiler geliştirdiğini fark ettim.

 

Ne gibi mi?


"İŞSİZ ADAM" TÜRLERİ

Gelin hep beraber, en gamsızdan en intihar eğilimliye kadar sırayla "işsiz adam" türlerine bir göz atalım.

1- "Amaaaan, yansın dünya! Gidin başımdan!" Modu

 

Gamsız Adam

Gamsız Adam

Bu moddaki "işsiz adam", evde boş boş oturuyor olması şu hayatta başına gelen en güzel şeymiş gibi davranır.  

Çoluk çocuk, geçim derdi vs yoksa, "Kendi bilir" denebilir, ama ardında evde ekmek bekleyen bir aile ya da ödenecek dağ gibi borçlar varsa, mazur görülecek gibi değildir.

Ona göre hava hoştur, sorun yoktur ve bu yüzden, kendisini bu tavrı ile ilgili uyaran anne-baba, eş, dost, akraba gibi bilimum tanıdığa karşı saldırgan tavırlar içerisine girebilir.

 

 

2- "Tamam yaa, bakacağız işte bir iş!" Modu

 

İşsiz Adam Çeşitleri

Eminim Ama Değilim

Bu moddaki "işsiz adam", her ne kadar boş boş oturmaktan büyük keyif alıyor olsa da, zaman geçtikçe işe yavaş yavaş uyanan ve bir iş bulması gerektiğinin nispeten daha fazla farkında olan adamdır.

Ama dik duruşuna laf getirtmemek için, ele güne karşı olayı mümkün mertebe önemsizleştirir. "Artık bir iş baksan mı?" diyenlere, baygın baygın gözlerini devirerek "Tamam yaaa, bakacağız!" karşılığını verir ve en gamsız haliyle o an ne yapıyorsa onu yapmaya devam eder. Ama içinden bir ses devamlı "İş bul! İş bul!" diye çoktaaan beynini kemirmeye başlamıştır.

 

 

 

3- "Telaşa mahal yok! Her şey kontrolüm altında!" Modu

 

Rahat Adam

Rahat Adam

Bu moddaki "işsiz adam", işsiz kalmaması gerektiğinin farkındadır. Ancak, muhtemelen altında ezilebileceği yük ve sorumluluklar fazla olmadığından daha sakindir. "Her şey kontrolüm altında, gerekeni  yapıyorum!" havası vererek, etrafını da soğukkanlı tavırları ile kendi istediği kıvama getirir ve olası "Ne biçim sorumsuz, umursamaz bir adamsın sen!" saldırılarını bu şekilde engellemiş olur.

 

O zaten, bir iş bulabilmek için elinden geleni yapıyordur ve bu yüzden , olmazsa da kimsenin onu kınama gibi bir hakkı yoktur. Yani özetle, çok akıllıdır, çok!

3- "Haklısınız, bu da geçecek! Geçecek değil mi?" Modu

 

Endişeli İşsiz

Bu da Geçecek

 

Bu moddaki "işsiz adam", tüm tesellilere sonuna kadar açıktır. Hafif ağlak bir yüz ifadesi ile, ona moral vermeye çalışanlara yapışıp "Düzelecek değil mi? Bir iş bulacağım değil mi? Bulacağım tabii..." deyip saatlerce avutulmak ister.

Siz onu kısmen de olsa ikna olmuş bir şekilde gülümserken bıraksanız da, çok kısa bir süre içinde iç dünyasında "İş bulacağım değil mi? Bulacağım değil mi?" diye sayıklamaya başlayacaktır. 

İçten yanmalı bir endişedir onunkisi...Gelir, geçer, gelir, geçer...

4- "Asla bir iş bulamayacağım! Kimse beni işe almayacak" Modu

 

 

Umutsuz İşsiz

Umutsuz

Bu moddaki "işsiz adam", umutsuzluğun dibine vurmuştur. Bırakın haftaları, günleri, "İşsiz" olarak geçirdiği her dakika zulümdür artık. Çok az konuşur; çevresi ya da ailesiyle iletişim kurmayı çoktan bırakmıştır...Onu gülümserken bile göremezsiniz.

Ne kadar teselli etmeye, umut vermeye çalışırsanız çalışın, boş gözlerle dinler ve yeryüzünün en acı çeken insanıymış gibi yüzünüze acıklı ve alaycı bir tavırla bakarak "Tabii...Tabii..." der.

Yemeden içmeden, uykudan ve onu hayata tutunduracak her türlü temel ihtiyaçtan kesilmesi olasıdır.

Asla kendi haline bırakılmamalı, devamlı kontrol altında tutulmalıdır.

5- "Öleyim daha iyi!" Modu

 

Depresyondaki İşsiz

Son Nokta

Bu moddaki "işsiz adam", bir önceki modun bir adım ötesine geçmiş; "Dibe vurmak böyle bir şey!" dedirtecek kıvama gelmiştir.

 

Söylediklerinizi dinleyecek noktayı çoktan geçmiştir. Zira tüm çabalarınız onun için nafiledir, yersizdir, gereksizdir, çünkü onun için dünyanın sonu gelmiştir.

Hayatının hiç bir anlamı yoktur; ailesine ya da kendisine bakmaktan bile aciz, zavallı bir adamdır o...Öyle görür kendini.

 

Mizahi abartıları bir kenara bırakırsak, işin aslı, gazetelerde okuduğunuz, televizyonlarda izlediğiniz "İşsiz genç, kendini dokuzuncu kattan aşağı bırakarak intihar etti!" ya da "Cinnet getiren işsiz baba, önce eşi ve çocuklarını, ardından kendini vurarak canına kıydı!" haberlerinin aktörleri işte bu son moddan çıkar.

Şakası yok yani, ciddi bir tedavi ve destek gerektirir.

Bu liste daha da uzayıp gidebilir, çeşitlenebilir ya da ufak tefek ekleme-çıkarmalar yapılabilir ama genel anlamda insanoğlu "işsiz kalma" hadisesine bu modlarda yaklaşır.

Dilerim hiç birimiz, bu modları deneyimleyecek ve "Aaa, doğruymuş vallahi!" diyecek hallere düşmeyiz.

Haydi hepimize bol "iş"li günler...

 

http://birsoranbirbilen.blogspot.com

 

 

 

 

Solohan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bu arada işten atılma nedenlerimi yazdım. Bu yazıdaki bir çok türü de kendimde buluyorum. Sevgiler. https://www.youtube.com/watch?v=YqT1RgmeLCg

Solohan 
 22.06.2015 15:29
Cevap :
Az önce okudum yazınızı ve çok güldüm. O kadar "Neden,neden,neden???" diye kafa patlatmama gerek yokmuş; sebep net, tek kelimeymiş: "Fırlamalık" Benden bahsettiğiniz ve yazılarıma da kıymet verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Sevgiler  22.06.2015 18:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1411
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. İzmirli. Kuşadası'nda yaşıyor. İnsan Kaynakları Müdür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster