Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
426
 

“Tükorder” genel merkez ve şubelerinden doğalgaz zammına tepki

“Tükorder” genel merkez ve şubelerinden doğalgaz zammına tepki
 

“TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanı Öner SAMANLI,


“TÜKORDER” TÜKETİCİYİ KORUMA VE BİLİNÇLENDİRME DERNEKLERİ

GENEL MERKEZ VE ŞUBELERİNDEN

DOĞALGAZ ZAMMINA TEPKİLER SÜRÜYOR

ANKARA

“TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanı Öner SAMANLI, doğalgaza yapılan zam ne sosyal adalet, ne de kamu vicdanı ile örtüşmektedir, bu durum Türk milletine sen sefalete mahkum ol ben iktidarım, güç bende eylemidir… Türk vatandaşına karşı büyük bir haksızlık ve zulümdür. Söyleminde bulunarak, "Tükorder” olarak biz bu zammı protesto ediyoruz. Herkesi de bu haksızlık karşısında, Derneğimiz çatısı altında tepki koymaya davet ediyoruz" dedi.

“TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel başkanı Öner SAMANLI, Tüketiciyi Koruma Dernekleri Şube Başkanları Olağan toplantısı için Ankara’da yaptığı açıklamasında,

Doğal gaza yapılan yüzde 23, 85 zam sonucunda bir ailenin elektrik dahil aylık toplam enerji harcamasının 208 YTL'ye yükseldiğini bildirdi.

SAMANLI, yaptığı açıklamada, bu yıl uygulanan ilk 4 zam sonucunda yüzde 47 olan doğal gazdaki fiyat artışının, son yüzde 23, 85'lik zamla birlikte, yüzde 82, 15'e ulaştığını öne sürdü.

Aylık otomatik zamların, çalışanların doğal gaz faturalarını yükseltirken, sanayi ve işyerlerini de zor durumda bırakacağını kaydeden SAMANLI, , ''zamların, ısınma ve aydınlatmada halkın yaşamını kararttığını'' belirtti.

Yüksek Planlama Kurulu Kararı uyarınca enerji KİT'lerinde ''Maliyet Bazlı Fiyatlandırma Mekanizması'' adıyla ve IMF ve ABD;ye verilen taahhütler uyarınca otomatik zam uygulamasına geçildiğine işaret eden SAMANLI, açıklamasına şöyle devam etti:

''Böylelikle doğal gazda aylık, elektrikte ise 3 aylık dönemlerle otomatik zamlar yürürlüğe konulmuştur. Bu uygulama uyarınca doğal gaz fiyatları, Ocak, Haziran, Ağustos ve Ekim başında yapılan zamlara ve yürürlüğe giren yeni zamla konutlarda ÖTV ve KDV dahil 82, 15 artmıştır. Botaş'ın satış fiyatlarına gaz dağıtım şirketlerinin uyguladığı ve 5, 5 cente kadar varan Birim Hizmet ve Amortisman Bedelleri de eklendiğinde, Ankara, İstanbul, İzmit gibi kentlerde doğal gaz satış fiyatı, 1.07 YTL/metreküpe ulaşacaktır. Böylece kombi ile ısınan bir ailenin aylık doğal gaz gideri ayda 133, 3 YTL, yıllık gideri ise 1, 6 milyar YTL olacaktır. Yine bir ailenin şu anki aylık elektrik tüketimi 300 kw üzerinden 75 YTL, yıllık toplamda ise 900 YTL;dir. Bir ailenin şu anki aylık doğal gaz, elektrik toplam enerji gideri ise 208, 30 YTL olacaktır. Doğal gaza aylık, elektriğe 3 ayda bir zam yapılacak olması, bütün emekçiler ve dar gelirlilere gündelik yaşamda kabus yaşatır düzeydedir.''

''Doğal gaz/elektrikteki fiyat artışlarının ekonomi ve enerji yönetimindeki iktidardakilerin başarısızlığından kaynaklandığını'' savunan SAMANLI, enerjide dışa bağımlılık nedeniyle petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen döviz fiyatlarındaki artışın, elektrik üretiminde doğal gazın payının çok yüksek oluşunun fiyat artışlarını etkilediğini belirtti.

SAMANLI, fiyat artışını etkileyen diğer unsurları da ''serbestleştirme ve kuralsızlaştırma uygulamaları, kamu santralleri düşük kapasitede çalıştırılırken özel şirketlerden yüksek fiyatlarla elektrik satın alınması, kentsel gaz dağıtım şirketlerinin birim hizmet ve amortisman bedellerinin yüksek tutulması'' olarak sıraladı.

SAMANLI, enerjide sorunların çözümü için, arz çeşitliliği sağlanmasını, özelleştirme, küçültme, parçalama politikalarının terk edilmesini, doğal gaz depolama kapasitesinin artırılmasını, elektrik üretiminde doğal gazın payının düşürülmesini, enerji verimliliğine önem verilmesini, yerli kaynakların değerlendirilmesini, BOTAŞ;ın mevcut doğal gaz sözleşmelerinin özel kuruluşlara devrine son verilmesini, doğal gazdaki KDV'nin düşürülmesini, ÖTV'nin kaldırılmasını önerdi.

“TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel başkanı Öner SAMANLI, Tüketiciyi Koruma Dernekleri Şube Başkanları Olağan toplantısı için Ankara’da yaptığı basın açıklamalarının devamında ise,

“Doğalgaza konutlarda yüzde 22.5, sanayide yüzde 22 zam yapılmıştır, bu tüketicilerimize bir sürpriz olmamıştır, çünkü devrilen ABD ekonomisinin dünya sarsıntısı ülkemizde her gün yapılacak zamlarla ötelenmeye çalışılacaktır.

Dünya petrol fiyatlarının inişe geçmesine rağmen, avucunun içini açarak yalvarırcasına sevgi ve merhamet gösteren zihniyetler, oysa diğer ellerini yumruk yaparak tüketicilerimizin suratlarına nakavt edici şiddetle vurmaktadırlar.

Bunlar, üzüm yiyenin bağcısını dövmekten öte, bağı harap edenlerdir, bağı yakanlardır.

Yerel seçimler sürecinde Şube Başkanlıklarımıza büyük görevler düşmektedir. Yerel seçimler sürecince, sık ve yoğun basın açıklamaları yapmamız, tüketici yurttaşlarımızı yapılan zamların ayrıntıları ile bilgilendirmemiz gerekmektedir.

Bilindiği üzere Derneğimizin genel politikası, “Siyasetler üstü misyonu yüklenmiş olmasıdır, “Tükorder” olarak kim, tüketicilerimizin lehinde işler yapar, kanunlar çıkartır, zamlardan öteler, maaş ve ücretlerde etkin pozitif roller üstlenir, kim ayrımcılık yapmaz, kim şeriat düzenine karşıyım der, kim Atatürk İlke ve Devrimlerinin bekçisidir, Kim yalan ve riya ile iltimas ile iş görmez, kim dokunulmazlık zırhında olmayı tercih etmez, kim bebek katillerine karşıdır, kim vatanımızın birnlik ve beraberliğini korumadan yana tavırlar içerisindedir, kim al bayrağımıza saygılı ve sevgilidir, kim bu şehit kanları ile alınmış toprakların zerresi için canını vermeye hazırdır, kim doğru devrimcidir, kim doğru yurtseverdir, kim doğru İslamcıdır, kim riyasızdır, kim yalansızdır, kim doğrudur, bizler onları destekleriz ve yanlarındayız”

Mağduriyetin zirvesine çıkmış, işçi, memur, esnaf, çiftçi ve sanatkarın tam kışa girerken yapılan doğalgaz zammı ile, sağduyu ve beyin sağlığı ile oynanmaktadır. Bu millete, millet oldu olası yazılan en ağır zulümün bir parçasıdır. Bu vatandaşlarımıza, sen zillerini tak, oyna, biz seyredelim demek değil de, nedir..?

"Bu ne bir zamdır, nede ekonomiyi desteklemek, bu tam anlamıyla zalimce bir zulümdür. Bunun yapanların bundan sonra oy meydanlarında fakir fukara milletimize, hayal satmaya hakları da yoktur. Bu zammı protesto ediyoruz. Herkesi de bu haksızlık karşısında tepkisini koymaya davet ediyoruz" diye konuştu.

changeTarget(document.getElementById("news_content"))

http://www.tuketiciyikoruma.org

http://www.tukorder.org

eposta: tukorder@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 3060
Kayıt tarihi
: 22.08.08
 
 

Prof.Dr. Öner Samanlı, yıllarını eğitim ve öğretim faaliyetlerine adamış, birçok bilimsel makalen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster