Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '12

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
8585
 

2013 Eurovision'u protesto haklı fakat...

2013 Eurovision'u protesto haklı fakat...
 

Türkiye'nin, 2013 yılında İsveç'te yapılacak, “58. Eurovision Şarkı Yarışması”na katılmayacağı TRT tarafından yapılan açıklamayla bildirildi.

İlk olarak akla "bu işi de beceremediler, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Uluslararası kültürel ilişkilere de küstük" geliyor. 

Fakat gerekçeye bakınca hak vermekten kaçınamayacağımız hususlar var. Evvelce her ülke halkı tarafından SMS ile yapılan oylamada halk oyu yüzde 50, jüri oyu yüzde 50 etkileyecek şekilde düzenleme yapılmış. Başka bir değişiklik ise asla kabul edilemez. EBU'nun ayrıcalıklı 5 üyesi, Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya, ön elemelere katılmadan finallere banko alınıyorlar.

Belli ki, son yıllarda düşük oy alıp da son sıralarda sürününce ortamı kendilerine göre restore etmişler. Kendilerine torpil yapmışlar. Diğer ülkelere ikinci sınıf muamelesi ve hiç medeni değil. Bu kabul edilemez. 

Bu açıdan bakınca TRT'nin protesto mahiyetindeki Eurovision katılmama kararını doğru bulmamak mümkün değil. Geçen yıl katıldılar, çünkü Azerbaycan'da yapılıyordu ve onkar alınabilirlerdi.

Öte yandan geçen yılki Eurovision seçimini hatırlıyoruz. Temsilciyi tamamen TRT'nin oluşturduğu kurul, yani jüri belirlemişti. Halkın yüzde 50 bile iradesi yoktu ve sonuçta pek tanınmamış, benimsenmemiş bir aday belirlediler. Alınan sonuç çok kötü değildi ama yurtta bile gönülden destek oluşmamıştı. Bir yazımda Eurovision temsilcimizin illere ya da bölgelere göre halk oyuyla belirlenmesi gerektiğini belirtmiştim. 

Şayet öyle yapsaydık, şimdi Eurovision'un uyguladığı yüzde 50 ülke halkı, yüzde 50 jüri ile belirleme yöntemine daha sağlam karşı çıkabilirdik. Sen kendi halkını kaale almayıp, temsilcini bizzat belirlemişsin, şimdi halkın yetkisini yarıya düşürmelerini hangi hakla protesto edeceksin?

Eurovision'un 5 ayrıcalıklı üyeyi direkt finale çıkarma kararı ise tümüyle akıl dışı. O zaman futbolda, basketbol ve voleybolde de direkt finale çıkanlar olması lazım. Kriter ne olacak? Nüfus ise Rusya ve Türkiye de ayrıcalıklı konuma gelirdi.

Esasen bu yarışmanın önem ve ilgisi halk nezdinde gittikçe düşmekte idi. Zira İngilizce dili kullanılıyordu. Ve kalite yerine değerlendirmede politika ağır basıyordu. Portekiz ve Polonya'dan sonra, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi de bu yıl Eurovision'a katılmıyorlar. 5 ayrıcalıklı ülke başbaşa kalıp "kumda oynamaları" isabetli olacak. Fakat Türkiye'deki ilgililerin de bu tür etkinliklerde seçim yaparken objektif ölçülerde hareket etmeleri lazım. Görüldüğü gibi hukuk ve adalet gibi gerçekçi ve halkı içine katan çözümler herkese her zaman lazım. Kendin uygulamadıysan başkasından ne hakla bekleyeceksin?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son 8 yıldır isveç, Hollanda ve ABD de çalışan biri olarak yazıyorum. Eurovizyon iç politikaya yönelik yapılan bir gösteri değildir. Bu yarışma dış politikada kültürel olarak ben de varım demek demektir. Siz Türkiyeden kapı komşunuz ile çay içerken aman Eurovizyondan ne olacak diyebilecek bir iç dünyasında yaşıyabilirsiniz ama ülkenin propagandası yurt dışında da yapılır. Bu sene katılamamızın altında eğer iç propagandaya göre bakar da haklılar derseniz propagandanın güttüğü koyunlardan biri olursunuz. O yüzden kafanızı çalıştırın. 2013 yarışmacılarına baktınız mı hiç? Yenileri bilmezsiniz ama Almanya, Hollanda ve İrlanda dünyaca ünlü müzisyenlerini gönderiyorlar. Paraya bayıldıklarına göre reklamlarını ve kendi propagandalarını yapmayı önemsiyorlar. 2003de kültürel platformda zirvedeydik. Şimdi bir makedonya kadar bile çaba sarfedip de birini çıkartamıyoruz. O finaldeki direkt üyeler falan da organizasyona en fazla parayı aktardıkları için ordalar. Parayı veren düdüğü çalar.

Legolas 
 24.04.2013 0:20
 

bu kararı veren bütün trt yetkililerini kutluyor ellerinden öpüyorum eurovision artık bir müzik yarışması olmaktan çıkmış bir politik bir yarışma halini almış ahbap çavuş ilişkisi haline dönmüş hangi ülkelerin hangi ülkelere ne puan vereceği aşikar türkiye azerilere,yunanlar rumlara,balkan ülkeleri baltık ülkeleri birbirlerine.İşin içine 5 EBU ülkesinin kendilerine yaptıkları ayrıcalık ta katılınca iş iyice çekilmez hale geldi ,televoting %50ye düştü.Sistem düzelinceye kadar yarışmamakta fayda görüyorum

SERHAN ARPAT 
 24.01.2013 16:56
 

Ülkesinde kendi müziğine,uluslarası üne sahip sanatçısına sahip çıkamayan;dilini korumada TDK'sı bile acziyet içindeyken Türk kaşşığıyla kefere müziğinin içinde olsak ne oluuur;olmasak ve oluuur...Bunu milli mesele yapanlara da hep güldüm.Saygılarımla...

Mesut Selek 
 24.12.2012 13:56
Cevap :
Müziğin dili evrenseldir diye bilinir fakat bazı güçlü ülkelerin kendilerine ayrıcalık yapması kabul edilemez diye düşünüyorum. Müzik bir kültürel propaganda aracı işlevi de görüyor. İlgi ve katkınıza teşekkürler.  25.12.2012 0:47
 

İşin içine siyaset girdiği için aslında anlamını yitirmiş bir yarışma. Olsa da olur, olmasa da. Çok ciddiye alınmaması gerekir diye düşünüyorum. Katılmama kararı altında başka hinlikler yoksa bence de yerinde. Ama önce kendimizi bir gözden geçirmemiz lazım, gerekçeye bakılınca...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 16.12.2012 23:07
Cevap :
Aynen.. Kendileri halkın görüşüne kulak asmayanların, başkaları da öyle davranınca itirazları içten olmuyor. İlgi ve katkınıza teşekkürler.  17.12.2012 1:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25502
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster