Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
119
 

28 Nisan İş Kazalarında Yaşamını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü

28 Nisan İş Kazalarında Yaşamını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü
 

Dün 28 Nisan'dı. Başta Kanada A.B.D ve birçok ülkede 'İş kazalarında yaşamını kaybedenleri anma ve yas günü' olarak kutlandı.

Ülkemizde henüz hatırlanmayan bugüne dikkat çekmek için çoğu İş kazalarında yaşamını yitirenlerin aile bireylerinden oluşan kalabalık bir grup İstanbul Taksim'de bir yürüyüş yaptı ve bugünün anlamına dair konuşmalar yaptı.

Her yıl yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği İş kazaları, İşyerlerinde gerekli emniyet tedbirlerinin alınmamasından, dikkatsizlikten ve diğer başka nedenlerden oluşuyor. Ayrıca asbest gibi iş kollarında çalışanlar da uzun vadeli kanser hastalığı tehlikesi ile karşı karşıya geliyorlar.

Uluslararası Çalışma Örgütünün yaptığı araştırmalara göre dünyada heryıl 2 milyon 300 binden fazla kadın ve erkek işçi çalışırken yaşamını kaybediyor ve bir yılda yaklaşık 337 milyon iş kazası oluyor. Ayrıca bir yılda 160 milyon çalışma nedenli hastalık oluşuyor. Her 15 saniyede bir işçi çalışırken ölüyor. Demek ki biz bu yazıyı yazarken ve okurken kaç tane işçi öldü kazalarda. Gene Çalışma Örgütü verilerine göre dünyada hergün 6 bin 300 işçi çalışırken ölüyor.

Ülkemizde ise günde 5-8 işçi çalışırken oluşan kazalarda yaşamını yitiriyor. Meslek hastalıkları nedeniyle oluşan ölümler bu sayıya dahil edilmemiştir.

İnsan yaşamının önemini düşünürsek çalışma şartlarının, iş emniyetinin önemi daha da artıyor. Umuyoruz ki bütün bu çalışmalar daha emniyetli çalışma yaşamı sağlar ve çalışırken işçiler ölmez. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

DEĞERLİ KARDEŞİM BU NE BİÇİM İŞ ANLAMADIM SİZE BU GÜZEL PAYLAŞIMINIZ İÇİN YORUM YAZMIŞTIM AMA GELMEMİŞ.SAĞ OLUNUZ SAYENİZDE BİLGİLENDİM, KAZADA ÖLEN İŞÇİLERİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN.SELAMLAR, SAĞLIK VE MUTLULUKLAR, SEVGİLERİMİ İLETİYORUM.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.04.2013 23:43
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım. Daha önceki yorumunuz da geldi ve ben hemen o sevgi dolu yorumunuz için cevap yazdım. sanırım benim yorumum gelmedi size. sevgiler.selamlar  30.04.2013 12:08
 

Canım benim, sevgili kardeşim, sayenizde bazı konularda bilgileniyorum sağ olunuz.Allah kazalardan korusun herkesi. Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.04.2013 17:49
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım, sevgi dolu yorumunuz, güzel temennileriniz için çok teşekkürler.Sevgi ve selamlarımla  30.04.2013 8:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 815
Toplam yorum
: 1058
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1015
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster