Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
5453
 

55'inden Sonra Kanun Çalmak

55'inden Sonra Kanun Çalmak
 

Azmin yaşı yoktur...


Gençlik döneminde yapmak isteyip de, bir türlü olanak bulup yapamadığı uğraşları, geç sayılabilecek yaşlarda gayet başarılı bir şekilde hayatının içine yerleştiren insanlar vardır; biliriz çevremizden.İleri yaşlarında tiyatro,saz,resim,heykel,folklor oyunları kurslarına gidip ,bunlarda çok başarılı olanlar bir hayli çoktur.Eskiden toplumumuzda bu tür şeylere pek prim verilmez"40'ından sonra saz çalma"denilirdi böylesi girişimlere.

Son yıllarda yaş ortalaması yükseldi bilindiği üzere.Artık evlilik yaşı bile 30 ve sonrasına çıktı.Ben de, bizden önceki kuşağın, artık ununu eleyip duvara astığı, köşesine çekildiği yaşlara geldim sayılır.Ama, zamana uyarak henüz bunu kabul edemiyorum...Bazen kendimi alıştırmak adına "60'ına geldik" derim, özellikle kızlarım "herkes yaş küçültür, sen büyütüyorsun"şeklindeki itirazlarını dile getirirler.

Ehliyet almak için de, sanırım oldukca geç bir yaş benimkisi.82 yaşındaki annem bile "bu yaştan sonra ne yapacaksın"diye kararımdan vaz geçirmek istedi.Ama vazgeçmedim, kaydoldum."Hiçbir şey için geç değildir"sözünü kim söylemiş bilmiyorum ama sanırım, birçok durum için doğru bir söz.İsmet İnönü'nün, 80 yaşında İngilizce öğrendiğini okumuştum.

Şehir trafiğine çıkabilecek cesareti gösterebilir miyim bilmiyorum.Amacım "ne olur ne olmaz" elimde bir belgenin olması.Bir de, kendime olan güvenimi sınamak.

Milliyet blogda yazanların yaş yelpazesi içinde, benim yaş grubumdakilerin, azımsanmayacak sayıda olduğunu biliyorum.Gençlik döneminde, kalemini kullanmak isteyip de buna zaman ve zemin bulamayan, birikim ve deneyimlerini; seçkin, özgün yazılarında sergileyen, milliyet blog yazarları da, "hiçbir şey için geç değildir" düşüncesinde olanlardan...

Eylemler için "geç kalınma"diye bir kavramı kabul etmeyenler; duygular, davranışlar söz konusu olduğunda da aynı fikri savunurlar mı acaba...Ben bu konuda da "zararın neresinden dönülse kardır"denilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Anne-babamıza,eşimize, çocuğumuza, komşumuza, tüm insanlığa bakışımızı, duygu ve düşüncelerimizi de zaman içinde sorgulamak, objektif olarak değerlendirmeler yapmak; geç kalınmış doğruları hayata geçirmemiz adına daha fazla geç kalmamamızı sağlayacaktır, eminim.

Hiçbir şey için geç olmadığını düşünerek, kendimiz başta olmak üzere, yakın-uzak çevremize yaptığımız yanlışları düzeltmek, doğruları çoğaltmak; kalan zamanın daha verimli, huzurlu, mutlu geçmesine olanak tanıyacaktır ...Ben, yıllar önce almam gereken otomobil ehliyetini bu yaşımda alarak, kendime yaptığım haksızlıklardan birini, geç de olsa ortadan kaldıracağımı düşünüyorum.Yaşadıkça, doğrularla yanlışlar yer değiştirebiliyor...Tabii, "ille de benim doğrum, doğrudur" diyenler, bu çemberin dışındalar.

55'den sonra da,pekala kanun çalınabilir, o güne kadar, sadece ıslık çalabilmeyi başarmış olsak da...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım,anladığım kadarıyla kanun çalmaya başlamışsınız tebrik ediyorum.Bende yan flüte başladım ve 250 kişi karşısında üç parça seslendirdim.Yaş bir zihin durumudur,zaman kimse için durmuyor;o nedenle rakamlar insanı yargılamamalı,lutfen 55,75,90 gibi rakamlardan vazgeçip,neye ilgimiz varsa o yönde kendimizi geliştirelim.Ayrıca anti-ageing çalışmaları oldukça başarılı gidiyor,takip edip sağlıklı ve bakımlı olabilriz.Bu yaş konusu bir zihin ve algılama durumudur.Biyolojik eskimeye karşı önlem alınabiliyor .Size yaşsız yıllar dilerim.Yaş almak,yaşlanmak aynı şeyler değil!!! Dikkatinize!!!

Tanju 
 20.09.2009 11:12
Cevap :
Tanju Hanım, Ne kadar güzel yazmışsınız...Gerçekten, geçen yılları saymak yerine, yaşadığımız anı değerlendirmeli, hep ileri bakmalıyız.Yüzümüzdeki çizgilerin saçımızdaki akların her biri kazanılmış bir zaferin nişanları.Daha sağlam basabilmek için dünya denilen sahneye; yaşanmışlıklar birer ışık, rehber oluyor aslında.Size de yan flütte başarılar...Sevgilerimi iletiyorum.  23.09.2009 12:29
 

Nur hanım aynaları boşveriyorum. İstanbul Kız Lisesi'nin kısaltması olarak yazdım İKL yi. selam ve saygılar ve başarılar.

Ezgi Umut 
 19.09.2009 2:52
Cevap :
SELAM, Teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.İstanbul'da, yüksek öğrenimimi gördüm.Atatürk Eğitim Enstitüsü'nü bitirdim.Şimdi Marmara'ya bağlı.Sevgiler, iyi bayramlar...  19.09.2009 17:41
 

Okurken gülümsedim aklımdan geçenleri ne güzel dile getirmiş bir arkadaşımız diye. Size ehliyet alma konusunda ve sonrasında sürücülük sürecinizde başarılar dilkiyorum. Galiba insan hissettği yaştadır deyişi pek de yanlış değil. Bu arada İKL'li misiniz diye soracaktım. sevgiler.

Ezgi Umut 
 15.09.2009 4:14
Cevap :
Ezgiciğim, Güzel yorumun için sağol.Yok, ben yaşımı hissediyorum aynalar sayesinde ama çok da şikayetçi değilim, yeter ki sağlık olsun.:))Cahilliğimi mazur gör, bilemedim o kısaltmanın açılımını.Yazarsan sevinirim.Selam ve sevgiler.  16.09.2009 17:58
 

MERHABALAR..SEVGiLi NUR HANIM (Sn.Hocanim) ...! BU YAZINIZ icin * &&& *** OLTAMA TAKILANLAR *** &&& *BOLUMUNDE YAYIN icin Link VERiLDi.. * Sayi - 51 - PUL VE PULCULUK * B u T i K G a Z e T e * * * Link = * intsangaz.tr.gg/Sayi-_-51-_-PUL-VE-PULCULUK-.htm * BiLGiLERiNiZE SUNULUR..! SEVGiLER ve SELAMLAR.. (Not* Yaziyi pratik olarak Link= intsangaz.tr.gg * den girip, SAYi=51 yazisindan kolayca bulabilirsiniz.! ) * B u T i K G a Z e T e * * &&& *** OLTAMA TAKILANLAR *** &&& * VEYA DiREK Google'dan (intsangaz.tr.gg) YAZARSANIZ, KARŞINIZA "NECİP KÖNİ- INTERNET SANAL GAZETESi - Sayi = 1 ( MERHABALAR....) GELİYOR..BURDANDA İLGİLİ SAYI YAZISINA ULAŞILIYOR..(Çok Kolay) TABİİ MÜHİM OLAN HERKESE GÖRE KOLAY OLMASI ÖNEMLİ.. SEVGİLER ve SELAMLAR.. NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 15.09.2009 0:14
Cevap :
NECİB BEY, Çok teşekkür ederim inceliğiniz ve beğeniniz için.Bakacağım o gazeteye.Selamlar...  16.09.2009 18:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 307
Toplam yorum
: 762
Toplam mesaj
: 87
Ort. okunma sayısı
: 1352
Kayıt tarihi
: 08.08.07
 
 

Emekli Türkçe öğretmeniyim.Şimdi Marmara Üniversitesi bünyesinde bulunan, Atatürk Eğitim Enstitüsü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster