Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
531
 

81.İzmir fuarının 'Onur Konuğu İl' Hatay

81.İzmir fuarının 'Onur Konuğu İl' Hatay
 

Irmak tanrısının kızı olan Daphne, bir "su perisi", Apollon ise "ışık tanrısı"dır. Altından bir lir çalar. Hastalıkları iyileştirme sanatını insanlara o öğretmiştir. Dahne kırlarda gezinirken Apollo ile karşılaşır....


'Nerede o eski fuarlar' derken o  unutulmaz günleri hatırlamak, yaşamış olanlarla bir kez daha eskilere gitmekti. İzmir Enternasyonal fuarının bu  en gözde yıllarında televizyon henüz evlerimize girmemişti. Gazeteler, radyo (sadece TRT var ve o yıllarda İzmir-İstanbul-Ankara-İzmir radyolarını dinleyebiliyoruz) sinemalar tek eğlencemiz, bir de turneye çıkan tiyatrolar. Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu, Devekuşu Kabare izlediklerim ve şu an hatırlayabildiklerim. Hepsini fuar zamanı, fuarda izlemiştim. Aynı fuar günlerinin tekrar yaşanması ve yaşatılması günümüzde bence mümkün değil. 

Düşünün bi' olmaz ama oldu diyelim, eski günler gibi fuarda gazinolar (böyle yerlerden bir kaç yer ya var ya yok) ülkemizin en sevilen ve tanınmış sanatçılarını getirmiş. Bir gazinoda assolist Sezen Aksu, bir diğerinde Tarkan, bir diğerinde İbrahim Tatlıses bir diğerinde Müslüm Gürses, bir diğerinde Bülent Ersoy...  Yine birlikte sahneyi paylaşacağı türkücü, arabeskçi, yerli yabancı müzik söyleyen gruplar ve şarkıcılar, halkı güldüren komiklik yapan sanatçılar ve fasıl toplulukları... beş altı gazino ve çay bahçesinde beş altı ayrı ayrı, birbirinden güzel programlar. Önceki yazımda eski günlerden kalma bir afiş var. Bir bakın kimler varmış? Bu kadar sanatçının bir arada olduğunu bi' düşünün. Olur mu? Hem de 30 gün, bırakın 30 günü şimdiki fuar zamanı kadar, 10 gün? 

 
Uzun bir süre İzmir fuarlarını ziyaret etmedim. Kısmet olmadı, gidemedim. Fakat başta kitap fuarları (2007'den beri kaçırmadım, bunda kitap fuarlarına katılan MB yazarlarımızın etkisi büyük) olmak üzere bazı fuarları ziyaret ediyorum, aksatmadan. 

Süresi iyice kısalan İzmir Fuarına yeniden ilgimi kazandıran Onur Konuğu İl uygulaması oldu. 2005 yılında Mardin onur konuğu il olmuş, daha sonra Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale, Gaziantep, Denizli ve bu yıl da Hatay 81.  İzmir Enternasyonal Fuarı'nın "Onur Konuğu il" oldu. Hatay ili sanayi ve ticaretinin yanı sıra tarihi, kültürü, mutfağı ve el sanatları gibi zenginlikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekti.


Bu yıl diğerlerinden farklı bir açılış yaşandı. Yakın zamandaki açılışlarda, açılışın yapılacağı gün (genellikle açılış töreni  Lozan Kapısı'nda yapılır, çevre yolları trafiğe kapatılırdı) fuar zamanı daha da yoğun olan İzmir trafiği açılış günü deyim yerindeyse felç olurdu. Bu kez öyle olmadı.

 
Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleşen açılış törenine, bakanlar,  TBMM Başkanvekili, bakan yardımcıları, İzmir ve Hatay Valileri ile Denizli, Aydın, Uşak Valileri, İzmir ve Hatay Milletvekilleri, İzmir ve Hatay’dan Belediye Başkanları, Bakan düzeyinde 11 ülke temsilcisi, siyasi parti temsilcileri, dini cemaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Her yıl bir temanın işlendiği 81 nci fuarda bu yıl "Yaşamın Her Alanında Tasarım" teması işlendi. 

Fuara giriş ücreti bu yıl 2.00 TL idi.  Güvenlik kordonundan geçtikten sonra fuar alanına girdik. Fuarın beş kapısında aynı uygulama vardı. 6 ve 8 Eylül günleri fuara gittim. İlkinde nerede ne var öğrendim. Bu bilgi ikinci ziyaretime kolaylık getirdi.


Onur konuğu il uygulamasından oldukça memnun kaldım. Geçen yıl Denizli ilimiz onur konuğu idi. Fuarın son günü gitmiş ve bir kaç çift ayakkabı bile satın almıştım.

Hatay denince akla  Hatay mutfağına özgü yemekler ve tabii ki  'künefe' geliyor.  Hazırlanışı, pişirilişi, sunumu... Yemeden anlatılmaz.Şüphesiz ziyaret edenlerin büyük bir kısmı bu lezzetin tadına bakmıştır. Hatay ilimizin bulunduğu salonda ve mutfakların yer aldığı açık alanda çektiğim bazı fotoğrafları galerilerimde görebilirsiniz.


Fuara katılan yabancı ülke temsilcilikleri ile yerli firmaların yer aldığı 1-2-3-4 no.lu hollerde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı belediyeler, teknoloji ve diğer firmalarımız, antika otomobiller, motorsiklet ve bisikletler, sanat galerisinde resim ve fotoğraf sergisi yer alıyordu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gana, Kenya'da gözüme çarpan ülkeler arasındaydı.


Dışarıda ise; bilgilendirme panoları, lunapark , göl ve bisikletleri, üç büyük kulümüzün taraftarlarına forma satışını yaptığı tırlar, kaskatlı havuz civarındaki konser alanı (8 Eylül'de Sertab Erener konuk sanatçıydı), paraşüt kulesi etrafında ve Basmane kapısından göle kadar sağlı sollu sıralanmış aklınıza gelecek her türlü yiyecek içecek, gıda ve hediyelil eşya ve diğer mekanlar, otobüs, kamyon, işmakinaları, deniz taşıtlarının sergilendiği alanlarda meraklı ziyaretçiler, GSM şirketlerinin standları, baloncular,  kuyruklar, yorgunluğunu çimenlere uzanarak giderenler, milli piyango bileti satıcılar... ne varsa kameramda.


Ha, sahi. Milli piyango satıcıları derken hatırladım. Eskiden Milli Piyango'nun 9 Eylül çekilişleri İzmir'de yapılırdı. 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Özel Çekilişi. Bir kaç yıldır milli piyangonun 9 Eylül ve İzmir'in Kurtuluşu çekilişi yok. Gerçi artık ne naklen yayınlanan çekilişler var ne da kazanan talihliler, varsın biletlerde de İzmir olmasın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya değiştiğine göre, eski fuarlar da artık olmayacak... O vakit, yeni anlayış ve ihtiyaçlara göre düşünülmeli... "Onur konuğu il" bunlardan biri olabilir. Nitekim iyi ve faydalı olmuş... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 29.10.2013 10:26
Cevap :
İsmail bey, sayfama hoş geldiniz. Fuarlarda değişecek elbet. Epey bir zamandır 'İzmir Enternasyonal Fuarı' eski kimliğinde değil. İhtisas fuarları oldu. Örneğin 'Mermercilik fuarı' en gözde olanlar arasında. İZFAŞ 'Onur Konuğu il-ülke ve tema' yla fuarı cazip hale getirmek istiyor. Buna rağmen gene de fazla ilgi gör(e)medi. Yakın bir zamanda fuar alanı yeni yerine taşınacak, Gaziemir ilçesinin adı geçiyor. Bakalım nasıl olacak? Sizin eski fuarları ziyaret edip etmediğinizi bilmiyorum. Eski fuarlar farklıydı. Anlatmak isteğim bu. Selamlar, saygılar.  29.10.2013 18:29
 

MERHABALAR...Sevgili İLYAS bey :-) Bu haber gerçekten TÜRKİYE'miz için şu günlerde çok çok önemli " HATAY'ımız!" Gerçi İZMİR'de HATAY semti de yıllardır İZMİR'in orta halli ve hareketli bir mevkiisidir. Ancak " HATAY İLİ " ise stratejik ve coğrafik konum nedeni ile TÜRKİYE'mizin en kritik noktasındadır.. Bizim ADANA'ya yaklaşık 220-Km uzaklıkta.! Bugünlerde dibinde alevler,ateşler,bombalar havada uçuşuyor.! Ticareti minumum noltalara inmiş durumda SURİYE'deki iç savaşdan dolayı :-( Ne oldu da iki senede bu hale dönüştü bu SURİYE..? Zira ben (2010) yılında ŞAM ve LAZKİYE'deydim..Hiç bir hadise ve olay yoktu o günlerde SURİYE'de ??? Size ve GÜZEL İZMİR'imize sevgiler ve selamlar :-)) BEN ve OLTAMA TAKILANLAR

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 29.09.2012 22:15
Cevap :
Merhaba, sevgili Necip abi. Güzel İzmir'imizin güzel semtlerinden Hatay için yazığın övgülere teşekkürler. Gerçekten İzmir'imiz bazı semtlere verdiği adların özelliği var. Hatay da bunlardan birisi. Bildiğin gibi Hatay ilimiz paylaşılamıyor. Son zamanlarda bu ilimizde yaşananlar şüphesiz herkes gibi bizi de üzüyor ve endişelendiriyor.Benim şahsi görüşüm ve düşüncem odur ki dış siyasetimiz yanlışlıklar içindedir. Bunun sıkıntısını komşularımızla yakın olan şehirlerimiz daha çok yaşamakta ve hissetmektedir. Binlerce Suriyelinin ülkemizde, Hatay-Kilis illerinde kamplarda, zor şartlar içinde yaşaması elbette ayrı bir konu. Kış gelecek, sıkıntılar daha da artacak. Konuyu daha fazla kurcalamayayım. Umarım 5 Ocak Adananın kurtuluş gününde görüşürüz. Selamlar,saygılar.  30.09.2012 18:39
 

hALA DÜŞÜÜRÜM. kÜNEFE DENİLİNCE NEDEN AKLA hATAY İLİMİZ GELİR? Selamlar.

Muzaffer Cellek 
 25.09.2012 17:15
Cevap :
Künefe Hatay'ı, baklava Gaziantep'i, dürüm-kebap-şalgam Adana'yı, neler var neler...saymakla bitmez. Gerçi hepsi paylaşılamıyor amma... Her bölgenin kendine has mutfağı ve damak tadı var. 82. İzmir fuarının 'Onur konuğu il' bakalım hangisi olacak. Merak ediyoruz. Selamlar, saygılar değerli Muzaffer abim.   25.09.2012 18:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2466
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster