Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1434
 

Ah Rıdvan vah Dilmen ne yaptın sen?

Ah Rıdvan vah Dilmen ne yaptın sen?
 

Haber Milliyet gazetesi internet ortamında Hüsamettin Doğan adıyla 15 Eylül 2007 günü “son haber” başlığıyla verilince “eyvah” dedim. “Buyur burdan yak”. “Rıdvan Dilmen de bunu söylerse, tüm Fenerbahçe’liler Rıdvan Dilmen’i silecekler. Hatta bir punduna getirip Pendik faciasından sonra dövdükleri bir zamanlar kalecileri Rüştü Rençber gibi bir punduna getirip indirecekler. “Facia” tanımlaması benim tanımlamam değil. O zamanlar 1999 yılıydı ve amatör Pendikspor’a yenilerek Türkiye Kupası’ndan elenen Fenerbahçe’nin bu durumunu, tüm Fenerbahçe’li yazarlar “facia veya deprem” diye yazmışlardı.

Haberde; milli takım ve Fenerbahçe'nin eski yıldızı, şimdilerin futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Menemen'de katıldığı bir söyleşide, Türk futbolunun en başarılı takımının Galatasaray olduğunu söyledi. Sarı kırmızılı ekibin, 2000 yılında kazandığı UEFA Kupası nedeniyle en başarılı takım olarak kabul edilebileceğini söyleyen Dilmen, en başarılı teknik direktörün Fatih Terim, en başarılı futbolcunun da Hakan Şükür olduğunu ifade etti. Milli takımın başına geçmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna, “bu iş düşünmekle olsaydı şimdiye kadar olurdu'' yanıtını veren Dilmen, “şu anda Türk Milli Takımı'nın başında değerli bir hoca var. İnşallah başarılı olur. Benim için geleceğin ne göstereceğini bilmiyorum'' dedi. Son dönemde çok eleştirilen Fatih Terim'e de omuz veren Dilmen, “antrenörlük işi çok kişiselleştiriliyor. Futbol ekip işi. ‘Terim yendi’ veya ‘Terim kazandı’ demek doğru değil. Tüm ekip değerlendirmeye alınmalı” yorumunu yaptı, denilmekteydi.

Bu haberi ben niye yorumluyorum? Örnek olsun diye, objektifliğe temsil olsun diye yorumluyorum. Yıllardır, taraftarların gözündeki “TARAFTARLIK PERDESİ”yle uğraşırım. Belgesi, kanıtı, tarihsel önemi kayıtlarda olmayan, ama taraftarlık nedeniyle sadece kendilerini inandırmak zorunda hissettikleri için, sırf laf olsun diye “biz büyüğüz” diyenlere karşı “hani nerde?” denilince, o konuyla ilgili olmayan ucuz fanatik saptırmaları görürüm, üzülürüm. Bir Fenerbahçe’li olan Rıdvan Dilmen’in bu yorumunun, ülkemizde şiddeti ve taraftar kıskançlığını önlemede çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu haberin basın tarafından kullanılmasını gönülden rica ediyorum, ama olanaksız gibi geliyor bana. Çünkü taraftarın şiddetsiz ortamda yaşaması, adet yerini bulsun tümcelerinden öteye geçmiyor. Her türlü fanatizm körükleniyor. Eylem ve davranış geliştirilmiyor, her şey sadece lâfta kalıyor.

Bu haberde amaç, Galatasaray’lıları, Fatih Terim’i, Hakan Şükür’ü yüceltmek değil. Taraf tutanlar, kendilerine pay biçebilirler, benim öyle bir kaygım yok, ancak; bu haberin önemi bu değil. Yanlış anlaşılır ve yorumlanırsa, yine “sen”, “ben” kavgasına döner bu iş. Bu haberin önemi, Fenerbahçe’li bir ünlü kişinin, Fenerbahçe dışında da objektif bakabilmesidir.

Biz bakabilecek miyiz bakalım? Fenerbahçe’liler bakabilecek mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın hocam,bir Fenerbahçe'li olarak Rıdvan Dilmen'in görüşlerine saygılıyım.Fanatizmin her türlüsüne de karşıyım.Yazınıza girişte ince ayarı vermişsiniz sonra da objektiflikten bahsetmişsiniz.Biz ve Fenerbahçe'liler olarak da ayrım yapmışsınız.Biz dediğiniz gruba FB'liler dahil değil mi?Saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 16.09.2007 13:19
Cevap :
Sayın Aydın,"Biz"den kasıt, tüm toplumdur. Taraftar gözlüğü olunca "biz"e dahil edemiyorsunuz kendinizi. Hani "Cumhuriyet" filan söyleminiz var ya, bu yüzden kendinizi "biz"e dahil edemiyorsunuz. Kendinizi "Cumhuriyet" filan görmeseniz, "biz"e dahil olacaksınız ama, bu gidişle zor görünüyor. Yazımın içeriğini anladığınız anda, "biz"in içine dahil olabilirsiniz. "İnce ayar"a gelince, bu sizin kötü bir anımsamanız olunca dokunmuş. Üzüldüm. Ama, geçmişte böyle dayak olayı olmamış mıydı? Pendik'ten gol yiyen kaleci dayağı hak ediyorsa, Galatasaray, Fatih Terim ve Hakan Şükür'e fanatik Fenerbahçelilerin hiç de hoşuna gitmeyen sözleri nedeniyle Rıdvan Dilmen de dayağı hak etmiyor mu? "AMAN SAKIN HA", diyerek tabi ki gönderme yapacağım. Saygılarımla. Ertan KILCIGiL.  17.09.2007 12:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1208
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Spor Sosyolojisi, Popüler Kültü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster